dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
9°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Vzácným sokolům se v Praze líbí, žijí tu dva páry. Díky holubům nestrádají
Sokol v Michli. Foto: archiv ČSO

Vzácným sokolům se v Praze líbí, žijí tu dva páry. Díky holubům nestrádají

Podle aktuálního zjištění ornitologů hnízdí v Praze dva páry vzácných a ohrožených sokolů stěhovavých. Ptáci obsadili speciální hliníkové budky na komínech Pražské teplárenské v Michli a Pražských služeb v areálu ZEVO Malešice. Na komíně spalovny v Malešicích se již objevila dvě mláďata.

„Tento pár sokolů se choval velmi tajemně a vzhledem k tomu, že samička je ještě mladá, jsme měli pochybnosti, zda hnízdění vůbec probíhá,“ uvedl Dušan Rak z České společnosti ornitologické. „Při poslední kontrole jsme ale pozorovali minimálně dvě mláďata,“ pokračoval.

Obě budky, které instalovali členové České společnosti ornitologické po dohodě s firmami, se sokolům okamžitě po instalaci zalíbily. V areálu PTAS v Michli zahnízdili sokoli loni poprvé v Praze po více než deseti letech a úspěšně vyvedli jedno mládě. V letošním roce, za pouhé tři měsíce po instalaci budky, se objevila mláďata i na komíně malešické spalovny. Praha se tedy nyní může pyšnit hned dvěma páry sokolů!

„Máme radost z toho, že komín ZEVO Malešice se ukázal jako vhodné místo pro život sokolů. Těší nás, že Pražské služby mohou takto přispět k záchraně kriticky ohroženého druhu,“ sdělil tiskový mluvčí společnosti Radim Mana.

Velká nabídka snadno dostupné potravy

Sokol stěhovavý je vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Sokoli V České republice po vynucené přestávce hnízdí teprve od začátku 90. let a i když se jejich počet pomalu zvyšuje, stále u nás napočítáme pouze kolem šesti desítek párů.

Někteří ptáci hledají pro hnízdění alternativy v podobě měst a technických staveb v krajině. Do měst je přitahuje i velká nabídka snadno dostupné potravy – hejna holubů.

Bez pomoci lidí se přítomnost sokolů ve městech neobejde, přičemž základem ochrany je nabídka bezpečných hnízdišť na vhodných místech. Taková ochrana není možná bez úzké spolupráce ornitologů a vlastníků či správců výškových budov. Aktuálně v Praze spolupracuje Česká společnost ornitologická s Pražskou teplárenskou, Pražskými službami a s farnostmi Karlín a Vršovice.


Další články
Nahoru