dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Vzácný sokolíku, kde ses narodil? Na pražském komínu!
Sokolům se na pražských komínech daří. Foto: Dušan Rak / ČSO

Vzácný sokolíku, kde ses narodil? Na pražském komínu!

Již třetí rok v řadě v Praze úspěšně hnízdí vzácní a ohrožení dravci sokoli stěhovaví. Letos poprvé v historii úspěšně vyvedly mláďata dva páry sokolů současně. Kontroly potvrdily úspěšné hnízdění v areálu malešické spalovny a na komínu teplárny v Michli. Mláďata vylétla z hnízdních budek. Nyní jsou již schopna létat a prohánějí se v okolí komínů.

Sokol stěhovavý

Vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Aktuálně na českém území hnízdí jen asi 60 párů. Někteří ptáci proto hledají pro hnízdění alternativy v podobě měst, kam je přitahuje i velká nabídka snadno dostupné potravy – hejna holubů. 

„Podobně jako loni i letos byl velmi úspěšný malešický pár. S hnízděním si znovu pospíšili a stejně jako loni se páru vylíhla hned čtyři mláďata," uvádí Dušan Rak z České společnosti ornitologické, která pro sokoly připravila hnízdní budky.

Lokalita v Michli byla loni neúspěšná kvůli rozpadu tamního páru, ale zdá se, že letos se již znovu zformoval pár nový. Všechna mláďata dostala barevné odečítací kroužky, podle nichž je bude možné v budoucnu na dálku identifikovat.

Členové České společnosti ornitologické ve spolupráci s vlastníky výškových staveb do této chvíle po Praze instalovali již celkem šest hnízdích budek. „Všechny budky, které jsme zatím instalovali, jsou umístěny na sokoly preferovaných místech. Pro hnízdění si páry vybraly lokality, které jsou sice v průmyslových areálech, ale současně je v okolí také dostatek přírodní zeleně. Jak potvrzují záznamy z fotopastí, kterými monitorujeme průběh sokolích hnízdění, převážnou většinu potravy pražských sokolů tvoří všudypřítomní holubi. Důležitou složkou potravy jsou ale také menší druhy ptáků, vázané právě na zelenější části Prahy. Ty loví zejména vzrůstem menší samec a zásobuje jimi samici na hnízdě v období sezení na vejcích," dodává Dušan Rak.


Další články
Nahoru