Vzácný křivatec český byl popsán z Prahy, dodnes tu roste na řadě míst
28. března 2023 21:49
Podle Rybky obsazuje chráněná rostlina se žlutými květy velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr.
„Křivatec český pravý je jedním z řady ohrožených rostlin, které botanická zahrada návštěvníkům představí v rámci nové expozice Archa Bohemica. Ta byla vybudována jako systém skalek a mokřadů rozmístěný po Stráni s ohledem na dosud cenné přírodní partie, takže vnikla mozaika biotopů stávajících a zcela nových. Zde botanická zahrada plánuje dlouhodobě udržovat ohrožené druhy rostlin v polopřirozených podmínkách a uchovávat tak jejich genofond,“ uvedl Rybka.
„Křivatců u nás roste sedm druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích,“ dodal.Podle spolku Salvia – ekologický institut se dřívější nálezy křivatce českého pravého vztahují chráněným územím Bohnické údolí, Čimické údolí, Podhoří a Zámky, tedy v částech na dohled od Troje. Odtud zasahuje například na stráně Drahanského údolí nebo Dolních Chaber.
K vidění je i v chráněných územích Baba, Dolní Šárka, Divoká Šárka nebo Podbabské skály. Je znám třeba i z Prokopského údolí, Modřanské rokle nebo od břehů rybníka Šeberák.