Dnes Středa - zatazeno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vzácný křivatec český byl popsán z Prahy, dodnes tu roste na řadě míst
Křivatec český pravý. Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Vzácný křivatec český byl popsán z Prahy, dodnes tu roste na řadě míst

Na stráních v Praze-Troji právě vykvetla kriticky ohrožená cibulovina křivatec český, která byla podle vedoucího Útvaru odborné činnosti Botanické zahrady hl. m. Prahy Vlastíka Rybky popsána z území metropole a dodnes tu má v rámci České republiky výrazné populace, které přesahují jen do blízkého okolí a na Kolínsko.

Podle Rybky obsazuje chráněná rostlina se žlutými květy velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr.

„Křivatec český pravý je jedním z řady ohrožených rostlin, které botanická zahrada návštěvníkům představí v rámci nové expozice Archa Bohemica. Ta byla vybudována jako systém skalek a mokřadů rozmístěný po Stráni s ohledem na dosud cenné přírodní partie, takže vnikla mozaika biotopů stávajících a zcela nových. Zde botanická zahrada plánuje dlouhodobě udržovat ohrožené druhy rostlin v polopřirozených podmínkách a uchovávat tak jejich genofond,“ uvedl Rybka.

„Křivatců u nás roste sedm druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích,“ dodal.

Podle spolku Salvia – ekologický institut se dřívější nálezy křivatce českého pravého vztahují chráněným územím Bohnické údolí, Čimické údolí, Podhoří a Zámky, tedy v částech na dohled od Troje. Odtud zasahuje například na stráně Drahanského údolí nebo Dolních Chaber.

K vidění je i v chráněných územích Baba, Dolní Šárka, Divoká Šárka nebo Podbabské skály. Je znám třeba i z Prokopského údolí, Modřanské rokle nebo od břehů rybníka Šeberák.  


Autor: Jan Puci

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru