Dnes Středa - skorojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vzácný křivatec český byl popsán z Prahy, dodnes tu roste na řadě míst
Křivatec český pravý. Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Vzácný křivatec český byl popsán z Prahy, dodnes tu roste na řadě míst

Na stráních v Praze-Troji právě vykvetla kriticky ohrožená cibulovina křivatec český, která byla podle vedoucího Útvaru odborné činnosti Botanické zahrady hl. m. Prahy Vlastíka Rybky popsána z území metropole a dodnes tu má v rámci České republiky výrazné populace, které přesahují jen do blízkého okolí a na Kolínsko.

Podle Rybky obsazuje chráněná rostlina se žlutými květy velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr.

„Křivatec český pravý je jedním z řady ohrožených rostlin, které botanická zahrada návštěvníkům představí v rámci nové expozice Archa Bohemica. Ta byla vybudována jako systém skalek a mokřadů rozmístěný po Stráni s ohledem na dosud cenné přírodní partie, takže vnikla mozaika biotopů stávajících a zcela nových. Zde botanická zahrada plánuje dlouhodobě udržovat ohrožené druhy rostlin v polopřirozených podmínkách a uchovávat tak jejich genofond,“ uvedl Rybka.

„Křivatců u nás roste sedm druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích,“ dodal.

Podle spolku Salvia – ekologický institut se dřívější nálezy křivatce českého pravého vztahují chráněným územím Bohnické údolí, Čimické údolí, Podhoří a Zámky, tedy v částech na dohled od Troje. Odtud zasahuje například na stráně Drahanského údolí nebo Dolních Chaber.

K vidění je i v chráněných územích Baba, Dolní Šárka, Divoká Šárka nebo Podbabské skály. Je znám třeba i z Prokopského údolí, Modřanské rokle nebo od břehů rybníka Šeberák.  


Autor: Jan Puci

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Včera ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Včera ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Včera v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru