dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Pražská kultura

Vzácná návštěva v Čapkově vile: Prohlédli si ji členové PEN klubu

Na čtyři desítky členů Mezinárodního PEN klubu zavítaly u příležitosti 90. výročí založení jeho českého centra do vily spisovatele a novináře Karla Čapka na Vinohradech. Právě Čapek tehdejší Československý PEN klub založil a stal se jeho prvním předsedou.

Dům po Karlu Čapkovi předloni koupila radnice Prahy 10, a to včetně veškerého zařízení a Čapkovy pozůstalosti. Na sklonku loňského roku požádali zástupci českého PEN klubu o možnost vilu svého „otce zakladatele“ navštívit. Radnice jim vyšla vstříc a v polovině února mohli členové českého PEN klubu společně se svými kolegy ze zahraničí památku slavného spisovatele v jeho domě uctít. Stalo se tak vpředvečer dne, kdy Karel Čapek před 90 lety v salónku kavárny Louvre na Národní třídě v Praze zdejší PEN klub založil.

„Jsem nesmírně rád, že ožívá původní duch této vilky a že se zde začínají setkávat lidé, které spojují hodnoty a myšlenky, které Karel Čapek prosazoval,“ řekl radní Bohumil Zoufalík, který má dům od počátku na starosti.

Prohlídka členů PEN klubu se uskutečnila postupně ve dvou zhruba dvacetičlenných skupinách. Odborný výklad návštěvníkům poskytla předsedkyně Společnosti bratří Čapků Kristina Váňová, její slova byla překládána do angličtiny. Na závěr prohlídky návštěvníci vyjádřili radnici Prahy 10 uznání a poděkování za záchranu kulturního dědictví nevyčíslitelné hodnoty.

„Atmosféra místa je velmi působivá, vzácně zachovalý historický skvost, cenný mobiliář, osobní předměty Karla Čapka a jeho blízkých je třeba uchovat pro budoucí generace,“ řekl Gil-Won Lee, předseda Jihokorejského PEN klubu.

„Pokud se Praze 10 podaří vilu citlivě rekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti, bude to výjimečný počin. Už tím, že ji koupila a pracuje na její záchraně, dokázali prozíraví lidé v jejím vedení, že mají hluboký smysl pro hodnoty a zájem uchovat kulturní paměť národa,“ dodala prozaička Chiara Macconi ze Švýcarska.

Dvojvilu na Vinohradech si Karel Čapek nechal postavit společně se svým bratrem Josefem v letech 1923 až 1923. Napsal v ní řadu svých slavných děl a pořádal tu také proslulá setkání takzvaných pátečníků. Po jeho smrti tu žila jeho manželka Olga Scheinpflugová a její příbuzní. Od doby, kdy dům získala do vlastnictví desátá městská část, v něm pracují odborníci: sepisují a fotografují veškeré vybavení, začínají připravovat rekonstrukci domu i zahrady a návrhy na budoucí využití objektu.

Mezinárodní PEN klub byl založen v roce 1922 ve Velké Británii. Vycházel z tradice anglických klubů, jejichž členové se scházeli a diskutovali při večeřích. PEN klub sdružuje spisovatele, básníky, nakladatele, překladatele a další tvůrce, kteří – obrazně řečeno – vládnou perem (PEN – Playwrights, Poets, Essayists, Novelists). Jeho hlavním smyslem od počátku je dbát o svobodu slova a tisku. Dnes sdružuje kolem 20 tisíc lidí ze 104 zemí světa.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru