
Vzácná masožravka vykvetla v Troji, poprvé zde vypěstují semena. Nikde v Evropě se to zatím nepodařilo
3. května 2020 12:07
Láčkovky jsou neobvyklé tím, že jsou dvoudomé. K jejich rozmnožení je zapotřebí mít samčí i samičí rostlinu. K prvnímu setkání obou v plném květu došlo právě nyní v pěstebním zázemí trojské zahrady.
„Nejde o ledajaké kvetení, po letech se zde v květu setkala jak samčí, tak samičí rostlina, k čemuž v podmínkách botanických zahrad dochází vzácně. Jsem velmi rád, že se podařilo květy ručně opýlit a brzy se tak dočkáme semen tohoto významného druhu,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy, která má rozsáhlou sbírku masožravých rostlin.
Botanická zahrada má ve své sbírce pár filipínských masožravých obrů, tento druh láčkovky pochází z filipínského ostrova Mindanao, kde roste nedaleko od moře, ale má i horskou formu s tužšími a chlupatějšími pastmi. V přírodě jde o druh ohrožený a chráněný úmluvou CITES.
Láčkovka uťatá má jedny z největších pastí mezi masožravými rostlinami, mohou být až přes 40 centimetrů dlouhé. Nezaměnitelná je i svým rozšířeným řapíkem, který má uťatý tvar, odtud i vědecké a české jméno.

„Naše dvě rostliny máme ve sbírce od roku 2003. Jejich kvetení jsme se už několikrát dočkali, díky tomu víme, že vlastníme pár. Nyní však poprvé došlo k současnému vykvetení obou rostlin, a vznikla tak jedinečná možnost tuto zajímavou láčkovku rozmnožit,“ sdělil Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost trojské botanické zahrady.
Pokud se tento vzácný druh skutečně podaří rozmnožit, rozšíří se pěstovaná skupina v Praze o nové exempláře. Přebytky bude v budoucnu možné poskytnout dalším botanickým zahradám.
Pražská kolekce nížinných láčkovek je podle Rybky jedinečná ve světovém měřítku. Botanické zahrady v Evropě láčkovky sice ve sbírkách mají, ale nesnaží se je udržovat jako chovné dvojice či skupiny, bez čehož tyto rostliny není možné rozmnožit. V Evropě je to tak pravděpodobně poprvé, kdy bude tento druh generativně rozmnožen.
Trojská zahrada má ve svých sbírkách sestavené páry i u dalších pěti druhů láčkovek. Pravidelně produkuje semena například u druhu Nepenthes adnata ze Sumatry a nabízí je k výměně ostatním botanická zahradám v České republice i v zahraničí.