Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - snih 0°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vzácná masožravka vykvetla v Troji, poprvé zde vypěstují semena. Nikde v Evropě se to zatím nepodařilo
Láčkovka uťatá. Foto: BZHMP

Vzácná masožravka vykvetla v Troji, poprvé zde vypěstují semena. Nikde v Evropě se to zatím nepodařilo

V tropickém skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě vykvetla vzácná masožravá rostlina láčkovka uťatá. Pomocí ručního opylování se poprvé v Evropě právě zde podaří vypěstovat semena tohoto v přírodě ohroženého druhu.

Láčkovky jsou neobvyklé tím, že jsou dvoudomé. K jejich rozmnožení je zapotřebí mít samčí i samičí rostlinu. K prvnímu setkání obou v plném květu došlo právě nyní v pěstebním zázemí trojské zahrady.

„Nejde o ledajaké kvetení, po letech se zde v květu setkala jak samčí, tak samičí rostlina, k čemuž v podmínkách botanických zahrad dochází vzácně. Jsem velmi rád, že se podařilo květy ručně opýlit a brzy se tak dočkáme semen tohoto významného druhu,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy, která má rozsáhlou sbírku masožravých rostlin.

Botanická zahrada má ve své sbírce pár filipínských masožravých obrů, tento druh láčkovky pochází z filipínského ostrova Mindanao, kde roste nedaleko od moře, ale má i horskou formu s tužšími a chlupatějšími pastmi. V přírodě jde o druh ohrožený a chráněný úmluvou CITES.

Láčkovka uťatá má jedny z největších pastí mezi masožravými rostlinami, mohou být až přes 40 centimetrů dlouhé. Nezaměnitelná je i svým rozšířeným řapíkem, který má uťatý tvar, odtud i vědecké a české jméno.

Láčkovky jsou dvoudomé rostliny, k rozmnožení semeny je zapotřebí přenos pylu ze samčí na samičí rostlinu. Květenství má tento druh bohaté, čítá několik desítek květů, v jednom semeníku pak bývá mnoho desítek lehkých vřetenovitých semen.

„Naše dvě rostliny máme ve sbírce od roku 2003. Jejich kvetení jsme se už několikrát dočkali, díky tomu víme, že vlastníme pár. Nyní však poprvé došlo k současnému vykvetení obou rostlin, a vznikla tak jedinečná možnost tuto zajímavou láčkovku rozmnožit,“ sdělil Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost trojské botanické zahrady.

Pokud se tento vzácný druh skutečně podaří rozmnožit, rozšíří se pěstovaná skupina v Praze o nové exempláře. Přebytky bude v budoucnu možné poskytnout dalším botanickým zahradám.

Pražská kolekce nížinných láčkovek je podle Rybky jedinečná ve světovém měřítku. Botanické zahrady v Evropě láčkovky sice ve sbírkách mají, ale nesnaží se je udržovat jako chovné dvojice či skupiny, bez čehož tyto rostliny není možné rozmnožit. V Evropě je to tak pravděpodobně poprvé, kdy bude tento druh generativně rozmnožen.

Trojská zahrada má ve svých sbírkách sestavené páry i u dalších pěti druhů láčkovek. Pravidelně produkuje semena například u druhu Nepenthes adnata ze Sumatry a nabízí je k výměně ostatním botanická zahradám v České republice i v zahraničí.


Hořel částečně devastovaný byt

Včera ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru