dnes
Středa - skorojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Významný průmyslník a zakladatel Kolbenky se dočkal pamětní desky v jeho bydlišti
Slavnostního odhalení desky se dnes zúčastnil starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (vpravo) a starosta Prahy 9 Jan Jarolím. Foto: MČ Praha 10

Významný průmyslník a zakladatel Kolbenky se dočkal pamětní desky v jeho bydlišti

Významnému českému elektrotechnikovi, vynálezci a kapitánovi československého průmyslu Emilu Kolbenovi dnes odhalila desátá městská část pamětní desku v jeho místním bydlišti – v takzvané červené vile v Hradešínské ulici.

„Symbolické připomenutí této významné osobnosti jsme se rozhodli uskutečnit u příležitosti blížícího výročí jeho smrti 3. července 1943 v koncentračním táboře a také protože se nám podařilo jeho vilu získat do plného vlastnictví města,“ řekl starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nez.).

kolbenova-deska-nahled

Pamětní deska Emila Kolbena

Praha 10 rozhodnutím svého zastupitelstva zakoupila letos na jaře třetinový podíl od potomků Emila Kolbena za necelých 10 milionů korun. „Tato historicky cenná stavba se tak zařadila do pomyslného triumvirátu významných vil, které Praha 10 vlastní. Nejdůležitější a nejcennější z nich je určitě vila Karla Čapka a mnoho let již veřejnosti úspěšně slouží strašnická Trmalova vila. O přesném využití Kolbenovy vily budeme teprve jednat, ale určitě chceme, aby byla zpřístupněna veřejnosti,“ vysvětlil starosta Zoufalík během dnešního odhalení pamětní desky, kterého se zúčastnil i starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS).

Emil Kolben působil ve Spojených státech po boku předních vynálezců a průmyslníků – Nikoly Tesly a Thomase Edisona, který později na jeho pozvání zavítal i do Prahy. Kolben byl držitel řady ocenění včetně Řádu železné koruny, který mu udělil přímo císař František Josef I.

kolbenova-vila-nahled

Vila Hradešínské ulici, na které je pamětní deska

Po založení Československa se stal jedním pilířů průmyslu nově vzniklé republiky a jedním z nejvýznamnějších evropských průmyslníků. Spoluzaložil legendární a dodnes působící ČKD.

Jeho nezměrnou činorodost a neúnavnou práci však zastavily tragické historické události –okupace a válka. Kolben vytrvale odmítal z protektorátu emigrovat. V červnu 1943 byl i přes protesty protektorátní vlády deportován do koncentračního tábora v Terezíně. O necelý měsíc později, 3. července 1943 – tedy za týden před 71 lety – v něm Emil Kolben umírá.


Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Včera v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru