Dnes Středa - oblacno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Významné pražské památky od června zhasínají později
Slavnostně nasvícené Národní divadlo. Zdroj foto: Technologie hlavního města Prahy

Významné pražské památky od června zhasínají později

Téměř 150 nejvýznamnějších pražských památek je od června slavnostně osvětleno až do půlnoci, předtím světla z úsporných důvodů zhasínala o dvě a půl hodiny dříve. Praha tak vyhověla žádosti městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se o osvětlení památek s výjimkou Pražského hradu stará. Hrozilo totiž, že kvůli pozdním západům slunce budou památky přes letní sezonu osvětleny jen velmi krátce nebo zůstanou úplně ve tmě. Informovala o tom mluvčí THMP Simona Kopová.

Po loňských úsporných opatřeních se hlavní město vrací k prodloužení provozu slavnostního osvětlení významných pražských budov. Bezmála 150 pražských památek, k nimž mimo jiné patří Karlův most, Rudolfinum, Národní divadlo, Loreta nebo Strahovský klášter, tak městská společnost Technologie hlavního města Prahy od června dálkově opět zhasíná až s půlnocí. 

„Dvojí omezení provozu slavnostního osvětlení během roku 2022 zkrátilo délku nasvícení památek celkem o 3,5 hodiny na dobu od západu slunce do 21:30 hodin. Městu to dosud přineslo úspory až 251 MWh ve spotřebě elektrické energie, tedy 1,3 milionu korun ve finančním rozpočtu. Nynějším opětovným prodloužením provozní doby reagujeme na letní západy slunce, které by při původním času zhasnutí znamenaly jen velmi krátké nebo vůbec žádné nasvícení. I s ohledem na vrcholnou turistickou sezónu by to pro Prahu byla určitě škoda,“ vysvětlil radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09). 

Výrazné úspory podle Hrozy přinese spíše modernizace a obnova celé soustavy veřejného i slavnostního osvětlení v podobě postupné výměny původních sodíkových výbojek za úsporné LED zdroje. Ta již probíhá a dokončena bude v následujících letech. 

THMP zajišťují nasvětlení nejvýznamnějších pražských památek s výjimkou Pražského hradu. Slavnostní osvětlení se podle předsedy představenstva společnosti Tomáše Jílka spíná postupně. 

„Památky nasvěcujeme podle doby jejich vzniku od 11. století do 20. století, tedy od nejstarších po nejmladší, a to ve tříminutovém intervalu. Ke kompletnímu zapnutí celé soustavy slavnostního osvětlení tak dochází za necelých 30 minut. Zhasínají se všechny najednou a po aktuální změně provozní doby je to přesně o půlnoci letního času,“ upřesnil.  

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení včetně veřejných a věžních hodin, zajištění světelné vánoční výzdoby a vánočních stromů.

Podle Jílka se stará také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy a provozuje nonstop dispečink pro řízení servisních zásahů a hlášení poruch všech technologií.


Autor: Jan Puci

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

Dnes ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

Dnes ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

Dnes v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 227,3 milionu korun

Dnes v 09:45

Praha 5 loni hospodařila s příjmy 910 milionu a výdaji 1,14 miliardy korun. Rozdíl asi 230 milionu korun městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné výdaje vydala 763,7 milionu korun a na investice 373,6 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý projednali zastupitelé...

Další články
Nahoru