Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Významné pražské památky od června zhasínají později
Slavnostně nasvícené Národní divadlo. Zdroj foto: Technologie hlavního města Prahy

Významné pražské památky od června zhasínají později

Téměř 150 nejvýznamnějších pražských památek je od června slavnostně osvětleno až do půlnoci, předtím světla z úsporných důvodů zhasínala o dvě a půl hodiny dříve. Praha tak vyhověla žádosti městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se o osvětlení památek s výjimkou Pražského hradu stará. Hrozilo totiž, že kvůli pozdním západům slunce budou památky přes letní sezonu osvětleny jen velmi krátce nebo zůstanou úplně ve tmě. Informovala o tom mluvčí THMP Simona Kopová.

Po loňských úsporných opatřeních se hlavní město vrací k prodloužení provozu slavnostního osvětlení významných pražských budov. Bezmála 150 pražských památek, k nimž mimo jiné patří Karlův most, Rudolfinum, Národní divadlo, Loreta nebo Strahovský klášter, tak městská společnost Technologie hlavního města Prahy od června dálkově opět zhasíná až s půlnocí. 

„Dvojí omezení provozu slavnostního osvětlení během roku 2022 zkrátilo délku nasvícení památek celkem o 3,5 hodiny na dobu od západu slunce do 21:30 hodin. Městu to dosud přineslo úspory až 251 MWh ve spotřebě elektrické energie, tedy 1,3 milionu korun ve finančním rozpočtu. Nynějším opětovným prodloužením provozní doby reagujeme na letní západy slunce, které by při původním času zhasnutí znamenaly jen velmi krátké nebo vůbec žádné nasvícení. I s ohledem na vrcholnou turistickou sezónu by to pro Prahu byla určitě škoda,“ vysvětlil radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09). 

Výrazné úspory podle Hrozy přinese spíše modernizace a obnova celé soustavy veřejného i slavnostního osvětlení v podobě postupné výměny původních sodíkových výbojek za úsporné LED zdroje. Ta již probíhá a dokončena bude v následujících letech. 

THMP zajišťují nasvětlení nejvýznamnějších pražských památek s výjimkou Pražského hradu. Slavnostní osvětlení se podle předsedy představenstva společnosti Tomáše Jílka spíná postupně. 

„Památky nasvěcujeme podle doby jejich vzniku od 11. století do 20. století, tedy od nejstarších po nejmladší, a to ve tříminutovém intervalu. Ke kompletnímu zapnutí celé soustavy slavnostního osvětlení tak dochází za necelých 30 minut. Zhasínají se všechny najednou a po aktuální změně provozní doby je to přesně o půlnoci letního času,“ upřesnil.  

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení včetně veřejných a věžních hodin, zajištění světelné vánoční výzdoby a vánočních stromů.

Podle Jílka se stará také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy a provozuje nonstop dispečink pro řízení servisních zásahů a hlášení poruch všech technologií.


Autor: Jan Puci

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

Dnes v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

Dnes v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

Dnes v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

26. září 2023 v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Další články
Nahoru