Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Výzkum v pražských hájích: Drobní ptáci stárnou jako lidé, jsou mezi nimi kmeti a stařeny
Sýkora koňadra. Foto: Ondřej Prosický / PřF UK

Výzkum v pražských hájích: Drobní ptáci stárnou jako lidé, jsou mezi nimi kmeti a stařeny

O drobných ptácích se dlouho soudilo, že mají v důsledku predace tak vysokou úmrtnost, že prakticky „nemají čas“ zestárnout. Dvě nové studie publikované v mezinárodních časopisech Experimental Gerontology a Oecologia pod vedením docenta Michala Vinklera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) však ukazují, že i přesto například i běžné sýkory koňadry (Parus major) podobně jako lidé stárnou. Server Pražský patriot o tom informoval Michal Andrle, vedoucí Odboru vnějších vztahů PF UK.

Práce dokládají, že u drobných ptáků dochází s věkem k poklesu celé řady fyziologických funkcí a nárůstu oxidačního poškození organismu. Na mezioborovém výzkumu, který trval bezmála deset let, se podíleli výzkumníci také z dalších českých akademických pracovišť: z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, České zemědělské univerzity a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

V biomedicíně se pro výzkum stárnutí používají obvykle laboratorní hlodavci. Ti se však v porovnání se stejně velkými ptáky dožívají několikanásobně nižšího věku. Drobní ptáci jako například sýkora koňadra mohou žít i přes deset let, patrně proto, že mají na dlouhověkost specifické adaptace (například vyšší podíl nasycených mastných kyselin v membránách, vyšší hladinu antioxidantů a antioxidačních enzymů v krvi apod.).

Ačkoliv by tak drobní ptáci mohli sloužit jako vhodný biomedicínský model pro studium dlouhověkosti, o jejich stárnutí toho mnoho nevíme – především proto, že se obecně předpokládalo, že volně žijící druhy stárnout neumí. 

Čeští výzkumníci dlouhodobě sledovali mezi lety 2012 a 2018 populaci volně žijící sýkory koňadry hnízdící v budkách v Ďáblickém a Čimickém hájí v Praze. Opakovaně odebrat potřebné vzorky se podařilo z celkového počtu 886 odchycených ptáků u 54 jedinců, což dokládá náročnost výzkumu a také vysvětluje, proč podobný výzkum doposud nebyl uskutečněn.

Nejdříve si vědci položili otázku, zda u ptáků podobně jako u lidí v průběhu stárnutí dochází k poklesu funkčnosti imunity, tzv. immunosenescnci. „Zaměřili jsme se na pro-zánětlivou imunitní odpověď. Zánět je totiž jedním z prvních obranných mechanismů, kterými se tělo brání infekcím. Pokud je však zánět špatně regulován, např. nedojde po potlačení infekce k jeho úplnému utlumení, mohou aktivní složky zánětu, vč. uvolňovaných volných radikálů poškodit vlastní tkáně v okolí a urychlit stárnutí,“ objasňuje vedoucí vědeckého týmu Michal Vinkler

„Zjistili jsme, že prozánětlivá imunitní odpovídavost buněk byla nejsilnější u středně starých jedinců – čili patrně jedinců v nejlepším zdravotním stavu. Následně během stárnutí intenzita akutní odpovědi postupně klesala. Naopak, jak jsme očekávali, chronický zánět postupně s věkem vzrůstal a také se postupně zvyšovalo oxidační poškození buněk a tkáni. Nepřekvapivě pak jedinci, kteří trpěli silnějším chronický zánětem, byli zatížení silnějším oxidačním poškozením a také měli sníženou hladinu antioxidačních enzymů, které tyto volné radikály normálně odstraňují,“ říká Martin Těšický, doktorand a první autor obou publikací.

„K podobnému nárůstu chronického zánětu s věkem (tzv. inflammageing) dochází také u lidí, u kterých je chronický zánět spojen se vznikem celé řady lidských civilizačních onemocnění tzv. age-related inflammatory disseases (např. cukrovka druhého typu, ateroskleróza apod.). Naše výsledky tak jako první ukazují, že také u ptáků dochází k rozvoji chronického zánětu, který vede k celkovému poškození organismu (tzv. inflammaeging) podobně jako u lidí,“ pokračuje Těšický.

Dalším předpokládaným důsledkem stárnutí je pokles reprodukční aktivity jedince. Proto ve druhém publikovaném článku výzkumníky zajímalo, jestli podobně jako u lidí klesá také u ptáků během stárnutí hladina testosteronu, tedy hormonu regulujícím rozmnožování nejen u samců, ale také u samic.

Testosteron je klíčový hormon řídící v těle řadu procesů, např. využití energetických zdrojů či regulaci agresivního a teritoriálního chování. „Naše výsledky ukazují, že hladina testosteronu u ptáků během života podobně jako u akutního zánětu dosahuje maxima u středně starých ptáků a následně klesá, ale pouze u samců. U samic je hladina testosteronu stabilní. Hladina samčího testosteronu u ptáků tak následuje podobný trend, jaký je znám u lidí,“ říká Martin Těšický.

„Za rozporuplnými výsledky předchozích studií sledujících hladinu testosteronu během stárnutí u ptáků stojí fakt, že tyto studie nesledovaly opakovaně odchycené jedince, ale používaly průřez věkovými kohortami, což je na jedné straně méně pracné než opakovaně odchytávat tytéž jedince (tzv. longitudinální design), ale může to přinášet řadu problémů s interpretací výsledků,“ dodává profesor Tomáš Albrecht, jeden ze spoluautorů projektu.

Výsledky obou těchto prací tak spolu s dalšími současnými studiemi ukazují, že i drobní pěvci jednoznačně stárnou a na jejich fyziologické úrovni se stopy stárnutí projevují v mnohém podobně jako u lidí.


Autor: Dalibor Kracík

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

Dnes v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

Dnes v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

Dnes v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Dnes v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

Včera v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

Včera v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

Včera ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

2. června 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru