Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Praha 8 ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) a Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) organizovala po celý rok 2020 různé typy plánovacích setkání nad lokalitou Palmovky. Budoucnost této rozvojové oblasti byla prezentována skrze aktuální projekty v informačním kontejneru IPRu, umístěném v blízkosti dopravního uzlu, uskutečnily se komentované vycházky a realizovalo se vícero druhů dotazování místních občanů, podnikatelů i návštěvníků a to on-line i osobně, v závislosti na tom, jak to mimořádná situace uplynulého roku dovolila.

Jednou z významných plánovacích akcí bylo vedení obsáhlých a podrobných rozhovorů s reprezentanty různých cílových skupin (obyvatelé Palmovky, pracující v okolí, zástupci spolků, podnikatelů či blízkých institucí a další). Cílem prováděných rozhovorů bylo zachytit vnímání a zkušenosti obyvatel s lokalitou Palmovky a identifikovat specifická místa, která se v oblasti vytvořila v průběhu posledních let.

Výstupem těchto rozhovorů je Sociologicko-antropologický výzkum žitého prostoru v lokalitě Palmovka, který tvoří jeden ze základních kamenů pro uvědomělý a citlivý rozvoj prostoru, který má ambice se ze zanedbaného území, často vnímaného jen jako „pouhá křižovatka“, stát plnohodnotným pražským centrem s kvalitním veřejným prostranstvím, které bude reflektovat přání a požadavky místních obyvatel.

„Za výzkumný tým UCEEB bych ráda poděkovala všem účastníkům výzkumu za to, že věnovali svůj čas k tomu, aby se s námi podělili o své zkušenosti s Palmovkou. Je znát, že lidem, kteří Palmovku užívají, není budoucí směřování lokality lhostejné, ba naopak. Výzkum ukázal, že uživatelé Palmovky na ni mají různé názory a pohledy, což je při plánování rozvoje lokality třeba mít na paměti. Doufáme, že výsledky výzkumu pomohou k pochopení různých perspektiv a vzájemnému respektu nejen při diskusích nad budoucím rozvojem Palmovky,“ komentuje průběh rozhovorů Michaela Malá, koordinátorka výzkumu.

V rámci rozhovorů účastníci výzkumu vytvářeli i tzv. mentální mapy, skrze které zobrazovali své osobní pohledy na celé území. Z těchto map je poté možné vyvodit, jak se obyvatel nebo účastník v lokalitě pohybuje, ale také jak lokalitu vnímá, jak na něj působí konkrétní místa a kde vidí prostor pro zlepšení.

„Hlavní závěry z výzkumu budeme aplikovat nejen při plánování nové výstavby, ale zejména v rámci důkladné revitalizace veřejného prostoru. Z rozhovorů mimo jiné vyplynulo, že obyvatelé cítí frustraci z nekoncepčního plánování rozvoje Palmovky v minulosti, a právě proto vznikla platforma Palmovka TEĎ, která si klade za cíl propojovat místní aktéry – obyvatele, spolky, podnikatele, investory a zástupce MČ tak, aby výsledkem jejich společné práce byla moderní Palmovka, kde se budou cítit dobře místní i přespolní,“ popisuje přínos společného plánování s občany Petr Pelc, zastupitel MČ Praha 8 a koordinátor platformy Palmovka TEĎ.

„Kvalitativní analýzu používáme při plánování lokalit, které čeká zásadnější změna. Díky této metodě dnes můžeme lépe porozumět místním hodnotám, což je v případě Palmovky například sociální i architektonická různorodost. Na tuto analýzu by měla navázat dlouhodobá práce s veřejností v jejím dalším zapojováni a vysvětlování významu rozvoje Palmovky. Věřím, že se z ní stane místo, které bude lépe sloužit potřebám místních obyvatel.“  říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Kompletní znění výzkumu, včetně závěrů a doporučení pro plánování a budoucí rozvoj Palmovky naleznete zde.  Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Dnes v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru