Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Výzkum dvaceti zapomenutých bylin se zaměřil na látky s protizánětlivými účinky
Žluté květy komonice lékařské. Foto: Jan Puci

Výzkum dvaceti zapomenutých bylin se zaměřil na látky s protizánětlivými účinky

Cílem projektu Plantactives podpořeného Technologickou agenturou České republiky bylo vybrat lokálně rostoucí tradiční i zapomenuté léčivé rostliny s potenciálem využití v dermatologii, kosmetice a v přípravcích posilujících obranyschopnost organismu. O výsledcích infromoval vědec Petr Kaštánek.

„Čerpali jsme ze starých herbářů, odborné literatury a z diskuzí s předními fytoterapeuty. Hledali jsme byliny, které obsahují zejména takzvané flavonoidy, které mají silné antioxidační a protizánětlivé účinky,“ informoval ředitel výzkumné společnosti EcoFuel Laboratorie Kaštánek.

Vědecký tým vytipoval dvacet, většinou ne příliš známých bylin, které dále podrobně zkoumal a zjišťoval jejich účinky. Jednalo se například o ožanku kalamandru, kručinku barvířskou, komonici lékařskou, mydlici lékařskou, popenec obecný, lnice květel, magnólii průhonickou nebo třeba denivku plavou.

S některými bylinami se můžeme setkat i v pražské přírodě nebo v soukromých zahradách. Například kvetoucí kominice zabarvuje každoročně část Dívčích hradů do žluté barvy. Jak se můžete dočíst u informačních panelů v botanické zahradě v ulici Na Slupi, čerstvé listy a květy komonice jsou jedlé, ale v usušených listech se vytváří velké množství dikumarinu, který omezuje srážení krve a může způsobit intenzivní vykrvácení.

Látka se využívá v k výrobě jedu na krysy, ale v léčitelství se tato vlastnost využívá k léčbě žilních chorob, uvedla botanická zahrada.

V projektu Plantactives nejsou testovány pouze biologické účinky a bioaktivní látky obsažené v bylinách, jsou zkoumány i metody jejich šetrné izolace a formulace do moderních aplikačních forem, jako jsou lipozomy či lipidové nanočástice, které zajištují efektivní využití organismem.

Součástí projektu je také vývoj postupů ekologické kultivace léčivých bylin, využívající nově vyvíjená organická hnojiva a biologické přípravky na podporu růstu. „Tyto vyvinuté metodiky budou dostupné pro pěstitele a umožní rozšíření produkce léčivých bylin v České republice,“ sdělil Miroslav Vosátka z Botanického ústavu AV ČR.

„Zdraví je především o udržení či obnovení rovnováhy – takvané homeostázy. Jedná se o komplexní dynamický děj, jehož základem je mikrocirkulace, která zabezpečuje stabilní prostředí tělním buňkám. A k tomu v mé praxi pomáhají zejména flavonoidy. Díky nim mají preparáty ze zkoumaných bylin významný potenciál u poruch žilně-lymfatického systému. To ocení zejména ženy trpící otoky, křečovými žilami či celulitidou,“ uvedl René Vlasák, zakladatel Centra preventivní medicíny a CPM-Lymfocentra – jednoho z největších českých pracovišť, specializujících se na léčbu lymfatických otoků a křečových žil.


Autor: Jan Puci

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru