dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
13°C
Výzkum: Česká veřejnost hodnotí vodohospodářství kladně

Výzkum: Česká veřejnost hodnotí vodohospodářství kladně

Z aktuálního výzkumu agentury Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti vyplývá, že z Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) považují Češi za nejdůležitější Zdraví a kvalitní život, s odstupem pak Důstojnou práci a ekonomický růst a Pitnou vodu a kanalizaci.

„V posledních letech výrazně rostla důležitost cíle Pitná voda a kanalizace. V roce 2019, označovaném za druhý nejteplejší rok, Češi tento cíl vnímali dokonce jako hlavní prioritu pro českou vládu. Letos se opět, patrně i vlivem situace okolo COVID-19, dostává do popředí cíl, který se zabývá zdravím a kvalitním životem,“ říká k výsledkům Tomáš Macků, External Affairs Director, Ipsos.

Pitná voda a kanalizace je zároveň oblastí, v níž veřejnost zaznamenala největší zlepšení za uplynulý rok – uvedlo to 30 % respondentů. Více než polovina populace slyšela o pojmu udržitelnost či udržitelný rozvoj.

Témata udržitelnosti a klimatických opatření rezonují zejména mezi mladými ve věku 18 – 26 let a také lidmi s vysokoškolským vzděláním. Až 80 % vysokoškoláků zná pojem udržitelnost. Mezi hlavní ekologické problémy Češi řadí množství odpadu, odlesňování a množství obalů, ve kterých je baleno zboží.

Sedmnáct cílů udržitelného rozvoje (SDGs)
V roce 2015 přijaly všechny členské státy OSN 17 Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs). Jedná se o plán, který má do roku 2030 vést k vymýcení extrémní chudoby, boji s nerovností a nespravedlností a k ochraně planety před změnou klimatu.

Jaké jsou postoje české veřejnosti k udržitelnosti zejména v oblasti pitné vody a kanalizace? Výzkumná agentura Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti pravidelně realizuje výzkum, který tuto problematiku přibližuje. Pojďme se podívat na výsledky poslední vlny online výzkumu, která byla realizována v srpnu letošního roku na reprezentativním vzorku populace ČR ve věku 18 až 65 let.

Polovina Čechů zná pojem udržitelnost
Více než polovina české populace slyšela o pojmu udržitelnost či udržitelný rozvoj. Podobných hodnot dosahuje v Evropě například Rakousko či Velká Británie, výrazně vyšší znalost pak byla zaznamenána ve Švédsku, kde pojem udržitelnost zná 87 procent respondentů. V ČR toto téma rezonuje zejména mezi mladými ve věku 18 až 26 let a také lidmi s vysokoškolským vzděláním. Čtyři z pěti českých vysokoškoláků znají pojem udržitelnost.

Nejlépe hodnocena pitná voda a kanalizace
Jaké cíle udržitelného rozvoje již v Česku úspěšně řešíme? Respondenti ve výzkumu nejčastěji uváděli oblast pitné vody a kanalizace, 17 procent pak kvalitní vzdělání a 16 procent udržitelnost měst a obcí.

A v oblasti pitné vody a kanalizace zaznamenalo nejvíce lidí také zlepšení za poslední rok. Třicet procent respondentů uvádí, že podle jejich názoru se v této oblasti za posledních 12 měsíců situace zlepšila. Pozitivně byla dále hodnocena udržitelnost měst a dostupnost čisté energie.

Nejhůře množství odpadu
Kterým oblastem by se vrcholní představitelé ČR měli primárně věnovat? Podle české veřejnosti je to především oblast obalů, která u nás rezonuje výrazně více než jinde ve světe. Množství odpadu, který lidé vyprodukují vadí 39 procentům a přemíra obalů, ve kterých je baleno zboží, pak 27 procentům respondentům. Jako závažný problém vnímají Češi dále odlesňování (31 %).

Naopak ve světě lidé považují za problém zejména globální oteplování a klimatické změny (37 %) či znečištění vzduchu (31 %). Globální oteplování je vnímáno jako zásadní zejména v Japonsku a Jižní Koreji, kde jej jako prioritní uvádí více než polovina populace.

Jsme ochotni ke změně?
Pro snížení dopadu klimatických změn vidí Češi největší prostor v nákupech lokálních výrobků a vyhýbání se výrobkům s přemírou obalů. Lidé však nechtějí měnit své zvyky hlavně ve stravování (omezení masa, mléka). V třídění odpadu Češi příliš prostoru nevidí, šest z 10 uvádí, že již dnes dělá maximum.

sgd-vyzkum-2020  
sdgs-vyzkum


V České republice je aktuálně 24 tisíc firem a podnikatelů, kteří nespolehlivě platí DPH

21. října 2020 v 16:47

V České republice aktuálně podniká 24 tisíc společností a živnostníků, kteří byli zařazeni mezi nespolehlivé plátce DPH. Od roku 2013 bylo mezi nespolehlivé plátce DPH zařazeno více než 26 tisíc společností a podnikatelů, 2400 z nich bylo v průběhu let ze seznamu vymazáno. Většina vymazaných...

Třicet operátorů innogy pomůže hygienikům

12. října 2020 ve 22:27

Od středy 14. října se zaměstnanci innogy aktivně zapojí do boje proti dalšímu šíření nemoci covid-19. Vedení skupiny innogy po víkendových konzultacích se zástupci vlády rozhodlo o rychlé pomoci při trasování a předávání instrukcí lidem s pozitivním testem na koronavirus, ale i těm, kteří jsou...

Letos zatím přibylo nejméně nespolehlivých plátců DPH za posledních šest let

12. října 2020 v 10:51

Od začátku roku v ČR přibylo 1440 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 11 %, nicméně se jedná o nejnižší přírůstek od roku 2015. Aktuálně Bisnode na černé listině nespolehlivých firem registruje 21 529 subjektů, z toho 5529 nespolehlivých plátců DPH a...

innogy výrazně snižuje také cenu elektřiny

6. října 2020 v 11:08

Od listopadu snižuje innogy ceny elektřiny v průměru o devět procent. Oznámení přichází pouhý měsíc poté, co energetická skupina oznámila zlevnění zemního plynu. Nyní výrazně zlevňuje také dodávky elektrické energie pro domácnosti a malé živnostníky.

Další články
Nahoru