Dnes Středa - oblacno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Výživová poradkyně českému národu kafařů: káva a pitný režim, proč pít kávu před fyzickou aktivitou, kolik kafí můžete denně
Ilustrační foto: sxc.hu

Výživová poradkyně českému národu kafařů: káva a pitný režim, proč pít kávu před fyzickou aktivitou, kolik kafí můžete denně

Češi jsou nejen národ pivařů, ale také kafařů. Mnozí by proto byli určitě rádi, kdyby se káva počítala do pitného režimu. Je to možné? A kolik kafí si člověk denně může dát, aby svému organismu příliš neubližoval? Podle výživové poradkyně Elišky Vohradské je nutné zapíjet kafe vodou a její počet šálků kávy nepřehánět.

„Káva lidský organismus dehydruje. Neměla by se proto počítat do pitného režimu. Naopak, je potřeba doplnit tekutiny. Ke každé kávě by se měla pít voda. Když si dáte dvoudeckový šálek kávy, měla byste vypít zároveň dvě deci vody. Káva na organismus působí dehydratačně,“ říká výživová poradkyně z Prahy 3 Eliška Vohradská.

Vodu vypitou ke kávě lze počítat do pitného režimu, takže není nutné nalévat se pak vodou o to víc. Je třeba si k ní ale vodu dávat vždy – i ráno, i po příchodu do kanceláře. Když někdo pije jen kávu, nikoli jiné nápoje, je to pro organismus nevhodné, způsobuje to totiž odvodnění. „Káva jinak ale není špatná, ale nemůžeme ji počítat za nápoj,“ uvádí Vohradská.

Manželé Patakyovi, Beáta a Július, kteří jsou ve světě alternativní medicíny známými osobnostmi, tvrdí, že káva s mlékem škodí lidskému zdraví. „Přesvědčili jsme se, že jakoukoli směs kávy nebo čaje s mlékem žaludek nedokáže normálně zpracovat," řekli v rozhovoru pro server Pražský patriot. 

Kafe je dobré před sportovním výkonem, zvyšuje tep

A kdy je dobré kávu popíjet? „Velmi vhodné je pít ji před fyzickou aktivitou, před sportovním výkonem. Zvyšuje totiž tepovou frekvenci a napomáhá k většímu využití tukových zásob. Zjednodušeně řečeno: když se zvýší tepová frekvence, zlepšuje se i krevní oběh. Na organismus to působí blahodárně,“ vysvětluje.

Člověk by však neměl denně vypít více než tři šálky kávy. „Větší množství už je pro organismus zatěžující,“ upozorňuje Vohradská. Záleží také na tom, jakou kávu pijeme. „Ideální je pít kvalitní praženou kávu, dělanou v kávovaru,“ dodává.

Podle německého dietologa Svena-Davida Müllera není nic pravdy na tom, že by káva měla škodit lidskému zdraví. Právě naopak, uvádí 10 důvodů, proč bychom měli kávu pít.

Nevhodná káva je podle jejích slov takzvaný turek, protože vespodu zůstává lógr, a kávu tak pijeme to celou dobu i s ním. „Tím se do nápoje uvolňují i další škodlivé látky,“ říká. Oproti tomu, když si chystáme kávu v kávovaru, je to rychlé a látky, které jsou pro tělo nevhodné, se nestihnou uvolnit a vniknout do těla. A je možné do pitného režimu počítat kávu bez kofeinu? „Ani tu ne. Kofein na to nemá příliš vliv,“ uvádí poradkyně. Stejně je to podle jejích slov s černým čajem.

Účinek kávy může nahradit zelený čaj

Zato čaje, ovocný, bylinkový nebo roibos, který má různé příchutě, se do pitného režimu počítat mohou – lidé je často pijí místo vody, které se mohou přepít. Prostě dostanou chuť na něco s příchutí. „Pro zpestření chuti se proto dají popíjet tyto druhy čajů. Nebo i zelený čaj, který má podobný účinek jako káva, protože obsahuje tein. Nemá ale vlastnosti dehydratace, tedy neodvodňuje,“ vysvětluje Vohradská. Lepší je ale přesto podle v rámci pitného režimu popíjet vedle vody právě čaje bylinkové, ovocné nebo roibosy.

A kolik je nutné denně čajů nebo vody vypít, aby člověk nebyl dehydrován? „Záleží na tom, jestli člověk sportuje, čím se živí, kolik váží, kolik měří, jak je zvyklý pít. Těch faktorů je opravdu hodně,“ říká Vohradská.

„V průměru by se dalo říci, že 60kilová žena může vypít mezi 1,5 až 2 litry tekutiny denně, minimálně ale opravdu 1,5 litru. Muž, který váží třeba 90 kilo, by měl těch tekutin vypít víc – kolem tří litrů denně,“ říká. Suma sumárum: když člověk za den vypije dva litry vody, podle ní chybu neudělá nikdo.

Někteří odborníci mají za to, že kofeinová káva může pomoci cévám, zlepšit kardiovaskulární systém či snížit riziko cukrovky. Obhajobu kávy, která boří mýty, si můžete přečíst zde.


Autor: Anna Skálová

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Nejen ruce a nohy, nahradit lze i jiné části těla. Nejnáročnější je docílit správného statického pohledu, říká anaplastoložka Allison Vestová

27. července 2022 v 10:38

Dnešní medicína dokáže zázraky takřka na počkání. Vděčíme za to vývoji vědy a techniky, ale především umu skutečných odborníků v medicínské oblasti. Řadí se k nim také anaplastoložka Allison Vestová. Ta se zabývá výrobou a následnou aplikací umělých protéz méně tradičních částí lidského těla,...

PVK: Teploty stoupají, voda v bazénu si zaslouží kontrolu

21. července 2022 v 09:42

Horké léto právě vrcholí a teploty v těchto dnech i metropoli přesahují třicet stupňů celsia. To vše vybízí ke koupání v přírodních zdrojích i v domácích bazénech. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou...

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Další články
Nahoru