dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Odborníci: vaše tělo je po zimě jako přeplněný kontejner. Pomůže DETOXIKAČNÍ DESATERO
Pohyb, třeba jízda na kole, je na jaře důležitý. Ilustrační foto: sxc.hu

Odborníci: vaše tělo je po zimě jako přeplněný kontejner. Pomůže DETOXIKAČNÍ DESATERO

Jste bez energie a nervní, máte kožní problémy nebo vám padávají vlasy? Pak zbystřete! Tělo tím totiž dává najevo, že je zaneřáděné jedy, kterých je třeba se zbavit. Jak? Naordinujte si jarní detoxikační kúru a uvidíte, že se vám uleví!

Stejně jako se příroda ukládá k zimnímu spánku, životní energie se stahuje ke kořenům a v předjaří odumírá vše, co není už k životu, stejně tak reaguje náš organismus. Vyjděte proto s končící zimou svému tělu i ročnímu biologickému cyklu vstříc a dopřejte si jarní očist. Pusťte se do jarní očisty organismu. Klíčová jsou játra

Zima většinu z nás vyždímala. Jedli jsme těžší jídla, zatímco čerstvého ovoce a zeleniny poskrovnu. Chyběl nám pohyb, ale i sluníčko. A výsledek? Tělo je plné škodlivin a bojuje s nedostatkem vitaminů. „Čistící orgány, ledviny a játra, jsou tak více zatěžovány, organismus se zahleňuje a některé metabolity se usazují na různých částech těla, třeba v kloubech. To vede ke snížení imunity a náchylnosti k nemocem,“ upozorňuje praktický lékař Karel Jakubec.

Jak z toho ven? Osvědčenou metodou jsou jarní očistné kúry. Základem detoxikace je vyčištění trávicího traktu od nestrávených, zahnívajících zbytků, toxinů a přemnožených plísní. „Pokud se tělo toxinů nezbaví, hrozí zažívací obtíže, alergie a únava. Dokud nepročistíme trávicí trakt, pak tělo nemůže využívat ani vitaminy a minerály. Dojde pouze k dalšímu hromadění nestrávených odpadů,“ vysvětluje fytoterapeutka Venuše Studničková. Co by podle ní měla očistná kúra obnášet?

Další zaručená dieta? To ne, ale odbornice Slimáková ví, jak hubnout a nedřít u toho

Detoxikační desatero

1. Místo řízků zelenina
V očistném období, které trvá 3 až 6 týdnů, je třeba omezit tučná, smažená a sladká jídla. Je vhodné snížit i příjem masa. Jídla by měla být lehce stravitelná (např. různé kaše, zeleninová, luštěninová jídla). Denně bychom měli sníst pět porcí zeleniny nebo ovoce. Za jednu porci se počítá třeba i sklenice stoprocentní ovocné nebo zeleninové šťávy.

2. Na stolici záleží
Během očistného procesu (ale to platí obecně po celý rok) je nutné dbát na kvalitní stolici. K tomu dopomůže strava bohatá na vlákninu (celozrnný chléb či pečivo), vhodné je i kysané zelí nebo jablka. Do polévek, omáček či jogurtu lze přidávat i čistou vlákninu v surové podobě, například pšeničné otruby nebo psyllium.

3. Nešidit pití
Při očistných kúrách jsou nejlepší bylinkové čistící čaje. Jedná se o nápoje s téměř nulovou kalorickou hodnotou, navíc neobsahují žádná barviva a ochucovadla. Navíc u čistících čajů jsou většinou používány bylinky, které podporují funkci jater a ledvin (pampeliška, řepík, čekanka).

Pivo je nejlepší ionťák ze všech, tvrdí bývalý kulturista a dnes dietolog Vít Chaloupka

4. Hladovka
Většinou v době úplňku je vhodné absolvovat 1 až 3 denní hladovku, při které se pije jen čistá, nejlépe teplá voda v libovolném množství. Zde platí zásada, že i krátké hladovění je pro organismus důležité. Kdo se na delší hladovku necítí, může lačnit jen třeba půl dne. Po skončení hladovky je důležité trávicí trakt hned nepřetížit a začít jíst opatrně.

5. Svižná procházka
Během jarní očistné kúry je důležitý pohyb. Nejlepší jsou rychlejší procházky. Pohyb pomáhá urychlit metabolismus, a tím i odplavení škodlivých látek z těla.

6. Hlavně pohodička
Nezapomínejte na duševní pohodu. Snažte se vyhnout stresovým situacím, myslet pozitivně a hodně se smát!

7. Vydatný spánek
Spánek pomůže regeneraci. Pokud jste odpoledne unavení, klidně si na dvacet minut zdřímněte. Naučte se chodit spát ve stejnou hodinu a prospat se alespoň šest hodin denně.

8. Pozor na zlozvyky
Přestaňte kouřit, omezte pití alkoholu a kávy. Právě tyto neřesti organismus zatěžují!

9. Míň soli!
Výrazně omezte potraviny obsahující nezdravá „éčka“, pozor na solení, hlídejte příjem soli do 5 g/den.

10. Očista i pro pokožku
Očistu a vláhu na jaře dopřejte i pokožce celého těla. Nejlepší přípravky jsou ty, které obsahují výtažek z břízy bělokoré. Její listy obsahují flavonoidy, které napomáhají k regeneraci kůže a zbavují pokožku škodlivin.

Vsaďte na kohoutkovou a čaj!
Existuje řada prostředků, jak postupně vyloučit z těla všechny balastní látky. Odborníci ale doporučují buď obyčejnou vodu z kohoutku, která je kvalitní a ihned po ruce, nebo čaje na odkyselení. Čaj se užívá podle potřeby tři až šest týdnů. „K lehčímu čištění je vhodný list břízy v podobě čaje, kapek nebo tinktury,“ doporučuje bylinkářka. Pitný režim je třeba dodržovat, ale není dobré příjem tekutin zbytečně zvyšovat, ale ani snižovat. „Co se týká režimu, pijte během dopoledne, po obědě a poslední dávku tekutin doplňte během večera, ale ne bezprostředně před spaním. Příjem tekutin by se měl pohybovat kolem 2,5 litru denně,“ doplňuje lékař.

Zatnout zuby a vydržet!
Detoxikace může být provázena nepříjemnými nervovými či fyzickými pocity, nebo vyprovokováním chronických ložisek. Tyto detoxikační reakce v žádném případě neohrožují funkce orgánů člověka. Je to znamení, že se tělo čistí, protože detoxikací se látky do těla nepřidávají, ale odstraňují. Zpočátku může docházet k častějšímu vyprazdňování, můžete pozorovat častější smrkání a vykašlávání, dokonce i změnu barvy moči. Proto je pitný režim nutné dodržovat, abyste co nejvíce látek vyloučili močí. Délka detoxikace je individuální, ideálně však alespoň šest týdnů.


Autor: Jitka Janoušková

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru