Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vyvrácené stromy, poničená auta, problémy v MHD, zranění lidé. Silný vítr škodil i na území Prahy
V důsledku silného větru přibývá poškozených aut. Foto: HZS Praha

Vyvrácené stromy, poničená auta, problémy v MHD, zranění lidé. Silný vítr škodil i na území Prahy

Silný vítr, který dnes komplikoval život na mnoha místech Česka, páchal škody i v metropoli. Pražští hasiči do 13.hodiny zasahovali u více než šedesáti případů, o dvě hodiny později se počet zásahů kvůli silnému větru ztrojnásobil, večer už to bylo přes 460 případů. V souvislosti s větrem byly na území hlavního města zaznamenány nejen škody na majetku, ale bylo zraněno přes deset lidí. 

Už během dopoledne vyjížděli hasiči na dvacet míst v hlavním městě. Například v oboře Hvězda spadlo několik stromů. Po dvanácté hodině začalo výjezdů dramaticky přibývat.

Například v ulici Zenklova se uvolnila část střechy. „V tuto chvíli evidujeme další nárůst případů. Třeba v Řeporyjích jsme zajistili uvolněnou střechu. Celkově zasahujeme na několika místech najednou. V terénu jsou všechny jednotky včetně dobrovolných hasičů,“ napsali hasiči ve 14 hodin na Twitter.

Velký pozor musí dávat chodci. Například ve vinohradské ulici Šafaříkova vítr poškodil střechu, ze které padaly na chodník plechy a tašky. Střechy jsou poškozené v ulicích Zenklova, Tiskařská a na dalších místech.

Na Ovocném trhu v centru Prahy šla k zemi část lešení, v ulicích Apolinářská na Novém Městě a Omská ve Vršovicích spadl strom na auto. Později spadl strom na auto i ve Vršovicích. 

V oblasti Nuslí spadl strom na magistrálu. „V ulici U Nemocnice v Praze 2 je uvolněná střecha dvanáct krát dva metry, je částečně  urvaná, plandá a hrozí pádem do ulice na lidi,“ uvedl po 14. hodině mluvčí hasičů Martin Kavka.

„V ulici U zeměpisného ústavu létají plechy ze střechy,“ pokračoval. „ Asi dvě stovky případů evidujeme v Praze kvůli silnému větru. Posílené máme operační středisko, v jednu chvíli evidujeme vždy desítky nahlášených událostí. Pomáhají nám dobrovolné jednotky, snažíme se prioritně zasahovat u života ohrožujících událostí," napsali hasiči na Twitter kolem 15. hodiny. 

„Do 14. hodiny chvíle jsme vyjeli k přibližně deseti případům úrazů, ke kterým došlo na základě silného větru (pády předmětů na osoby, pády). Chtěli bychom moc požádat ty, kteří nemusí, aby zůstali doma a raději nevycházeli ven," uvedli pražští záchranáři na Twitteru.

Problémy byly i v MHD. Docházelo ke zpoždění autobusových spojů, někde nejezdily kvůli poškození trolejí tramvaje. Také na železnici museli cestující počítat se zdržením. 

Pražské letiště kvůli silnému větru nemohlo po poledni přistavit nástupní mosty ani schody pro přílety a odlety. Cestující v letadlech, kteří přiletěli do Prahy, proto museli setrvat na svých místech a nemohli vystoupit. Později se situace uklidnila. 

Uzavřeny byly trojská zoo i sousední botanická zahrada. „Vzhledem k silným větrným poryvům dočasně zavíráme Zoo Praha i botanickou zahradu. Doporučujeme také vyhnout se parkům a lesům, kde hrozí pád větví ze stromů. Opatrnost je třeba i v ulicích. Nebezpečné mohou být neukotvené reklamní poutače, mobilní dopravní značky nebo lešení," napsal na Twitter pražský primátor Zdeněk Hřib. 

Uzavřeny byly zahrady u Hradu, zavřené byly Královská zahrada, Jižní zahrady a Jelení příkop. Kvůli bezpečnosti zůstal po zbytek dne zavřený Starý židovský hřbitov. Vítr také poničil výstavu Paměti národa na Strahově.


Autor: Jan Puci

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

Dnes v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

Další články
Nahoru