Dnes Středa - polojasno 7°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 5°C
Středa 28. 9. 2022
Svátek má Václav, státní svátek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vyvěšovat vlajku Izraele v květnu Praha odmítla, výročí vzniku státu bude připomínat nasvícením rozhledny
Petřínská rozhledna. Foto: Jan Puci

Vyvěšovat vlajku Izraele v květnu Praha odmítla, výročí vzniku státu bude připomínat nasvícením rozhledny

Pražský magistrát bude každoročně 14. května k výročí vzniku státu Izrael nasvěcovat Petřínskou rozhlednu v barvách jeho vlajky, tedy modrou a bílou. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. V rámci diskuse před hlasováním jednali o návrhu vyvěšovat v tento den na budovu Nové radnice a Škodova paláce izraelskou vlajku. Magistrát každoročně vyvěšuje na svou budovu vlajky na podporu například menšin nebo běloruské opozice.

Návrh na založení nové tradice vyvěšování izraelské vlajky předložil na dnešním jednání pražského zastupitelstva opoziční zastupitel a předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

„Zastupitelstvo hlavního města Prahy schvaluje, aby byla u příležitosti výročí vzniku Státu Izrael 14. května 1948 každý rok v tento významný den vyvěšována státní izraelská vlajka na hlavních stožárech budov Nové radnice a Škodova paláce. Jako připomínka tisíciletého soužití Pražanů s židovským národem, jako dějinné memento genocidy tohoto národa,“ zněl Portlíkem předložený návrh usnesení, který nakonec zastupitelé nepodpořili.

Tento tisk podle předkladatele navazuje na předloňské usnesení zastupitelů s názvem „Praha proti antisemitismu“. „Nejde jen o vyjádření podpory židovskému národu, ale i o podporu státu Izrael v jeho nezpochybnitelném právu na existenci, kterou mu i nyní v 21. století někteří jednotlivci i celé státy upírají,“ je v důvodové zprávě k tisku.

Než zastupitelé dokument odmítli, desítky minut k němu napříč politickým spektrem.  diskutovali. Proti vyvěšování izraelské vlajky se postavil zastupitel Jiří Knitl (Praha Sobě).

„Je mi líto všech obětí na Blízkém východě, ale není možné se přidat ani na jednu stranu, takže proto tisk nepodpořím, abych se nemusel stydět za hlasování. Vyvěšením vlajky bychom podpořili současnou politickou reprezentaci Izraele,“ uvedl.

Kriticky se k návrhu vyjádřil i radní Vít Šimral (Piráti). „Chápu snahu podpořit Izrael z historických důvodů, ale nynější situace v této zemi  je způsobena i tím, jak se chová současné vedení Izraele. Oba strany konflikt eskalují,“ uvedl. Květnové boje mezi mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás trvaly 11 dní a nepřežilo je 244 lidí.

Šimralův stranický kolega, primátor Zdeněk Hřib, se také postavil proti vyvěšování izraelské vlajky. Podle něj by to odporovalo protokolárním zvyklostem. „Dosud jsme na budovu nevěšeli vlajku reálného cizího státu. Já bych chtěl tuto protokolární zvyklost dodržet . Vyvěšením vlajky bychom otevřeli Pandořinu skřínku a udělali nebezpečný precedent," řekl. Následně navrhl nasvítit v den výročí vzniku Izraele Petřínskou rozhlednu v jeho barvách.

Někteří zastupitelé naopak v diskusi Portlíkův návrh podpořili. „Nastala chvíle, kdy bychom měli symbolickou podporu spojenectví vyjádřit, svět se od Izraele odvrací,“ řekl Lubomír Brož (ANO).

„Pro mě by bylo vyvěšení izraelské vlajky potvrzením mimořádných vztahů, které má Česká republika s tímto státem. Tento návrh proto podporuji,“ uvedl v diskusi koaliční zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). 

Zastupitel Patrik Nacher  (ANO) připomněl, že izraelskou vlajku vyvěšují některé radnice městských částí, například v Praze 5, 6, 9 nebo 11. „Nemyslím si, že je to věc politického dogmatu, ale je to o vyjádření solidarity,“ řekl.

V průběhu diskuse navrhla pirátská zastupitelka Aneta Heidlová, stejně jako primátor Hřib, aby se místo vyvěšování vlajky nasvěcovala Petřínská rozhledna. Formulovala to do protinávrhu. Ten nakonec podpořilo 34 členů zastupitelstva, takže byl přijat a o vlajce se už ani nehlasovalo. 


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru