dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražský život

Vytříděný elektroodpad by zaplnil Václavské náměstí do výše čtvrtého patra

Zpětný odběr elektrospotřebičů v České republice slaví již 8 let. Množství vytříděného elektroodpadu za rok dlouhodobě splňuje limity EU. Od roku 2005, kdy byl u nás zpětný odběru uzákoněn, bylo vybráno více než 100 tisíc tun vysloužilých spotřebičů, které by pro ilustraci zaplnily celé Václavské náměstí v Praze až do výše čtvrtého patra.

Množství správně vyhozeného elektra nás dlouhodobě řadí na první místo mezi státy Střední a Východní Evropy. S pěti kilogramy na osobu a rok se nám daří plnit platné limity Evropské unie, které ukládají České republice vybrat čtyři kilogramy elektroodpadu na občana.

„Češi se za ty roky naučili třídit, znají možnosti zpětného odběru a v zásadě vědí, proč je třeba třídit,“ říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace neziskové organizace ASEKOL, zabývající se sběrem elektroodpadu.

Toto však platí zejména pro velké spotřebiče, jako jsou ledničky, pračky nebo také staré televizory s CRT obrazovkou. Drobných spotřebičů se do zpětného odběru dostane jen sotva čtvrtina.

Miliony historických elektrozařízení

Z průzkumu vyplynulo, že se v České republice nachází přes devět milionů nepoužívaných spotřebičů z těch skupin elektra, které se dle zákona vybírá. Historických elektrozařízení, tedy zařízení uvedených na trh před rokem 2005, je pak dle odborného odhadu 18,5 milionu kusů. V případě CRT televizorů a počítačových monitorů se jich zatím zrecyklovalo dokonce jen 55 procent.

Češi tedy dle průzkumu stále vlastní tři miliony kusů CRT televizorů, z nichž je navíc asi 600 tisíc nepoužívaných. Souvisí to s faktem, že především právě televizory lidé přesouvají po celé domácnosti či příbuzenstvu, přičemž nakonec často skončí na půdách nebo ve sklepích.

Možností, jak se starých spotřebičů zbavit, je přitom v dnešní době mnoho. Od sběrných dvorů, přes mobilní svozy či prodejny elektra, kde lze staré kusy odevzdat při nákupu nových. Snadnou možnost představují také červené kontejnery právě na drobné elektro.


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru