dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Výtoň, Eden, Spořilov... Praha uvažuje o skoro třiceti nových zastávkách na železnici
Loni v prosinci začala fungovat nová železniční zastávka u stanice metra Kačerov. Foto: Ropid

Výtoň, Eden, Spořilov... Praha uvažuje o skoro třiceti nových zastávkách na železnici

Na území Prahy by mohlo v budoucnu vzniknout téměř třicet nových železničních zastávek. Vybudovány mají být v rámci zkvalitnění železničního propojení Prahy a Středočeského kraje. Vyplývá to z materiálu, který na neveřejném zasedání minulý týden projednával magistrátní výbor pro dopravu. Kdy by se výstavba stanic schvalovala, nebo kolik by stála, z materiálu není jasné.

Zastávky jsou v materiálu rozděleny do tří skupin podle jejich významu pro dopravu v Praze. Celkem je na seznamu 29 nových pražských zastávek rozmístěných po celém území města.

V první skupině je jich 13. Mezi nimi například ta v Běchovicích, která vznikne v rámci modernizace trati a s jejím zřízením město již počítá. Modernizace trati by měla přinést vznik nových zastávek i v Praze 10, kde mají vlaky nově stavět na Zahradním Městě nebo v Edenu.

Zrušena by byla stávající zastávka ve Strašnicích. Stavět se má i v centru, kdy má být nová zastávka na Výtoni v Podskalí – její výhodou by bylo napojení na tramvaje a nedaleké metro B, v jejím okolí je v docházkové vzdálenosti i několik památek včetně Vyšehradu.

V rámci rozvoje železnice by pak některé nevznikly zcela nově, ale ty stávající by byly posunuty. To se týká například zastávek ve Velké Chuchli a v Jinonicích, které se posunou blíže k tamní zástavbě.

Do druhé skupiny jsou pak zahrnuty plánované zastávky v Liboci, Čakovicích nebo ve Kbelích, kde má být nová zastávka Praha-Nouzov. V poslední, třetí etapě by pak vzniklo dalších sedm zastávek, a to mimo jiné v Michli, na Spořilově nebo v Radlicích.

Anketa

Podporujete vznik nových železničních zastávek v Praze?

94.7%
(94.7%)
5.3%
(5.3%)
Vznik nových zastávek by přivítaly České dráhy (ČD). „Zřízení nových zastávek přirozeně vnímáme pozitivně. Umožňují další vyšší zapojení železniční dopravy v rámci pražské dopravy. Již dnes využívá železniční dopravu na území hlavního města denně kolem 100 000 cestujících," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Kdy by mohly začít nové zastávky vznikat, není z materiálu jasné, stejně tak, kdo by jejich vznik financoval. Nové zastávky vždy buduje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která je následně i jejich majitelem. V loňském roce vznikly v Praze nové zastávky například na Kačerově a nově vlaky zastavují i v Podbabě.


Další články
Nahoru