
Výtluky na silnicích se opravují i pomocí mikrovlnné pece
2. května 2025 11:19
Mezi touto směsí a stávajícím materiálem vznikne spára, do níž zatéká voda, a působením mrazu dochází k jejímu rozšíření a obnově výtluku. K opraveným místům se tak musí silničáři opakovaně vracet, což je nehospodárné jak z hlediska finančních prostředků, tak materiálu a lidských zdrojů.
Podobné problémy s sebou přináší i využití jiných, méně kvalitních metod spojených s frézováním (kdy se narušené místo ještě zvětšuje) nebo se spalováním asfaltového pojiva.
Celoročním, ekonomicky dostupným řešením je využití strojní sestavy s mikrovlnou pecí FF-9, kterou vyvinula česká společnost FUTTEC. Ta je určená pro rychlé a neinvazivní opravy větších výtluků na asfaltovém povrchu pomocí šetrně a rovnoměrně ohřáté balené směsi.
Mikrovlnnou pec FF-9 využijí nejen města a obce, které mají ve svém katastru poškozené silnice nižších tříd, parkoviště a cyklostezky, ale také firmy ve svých logistických a skladových areálech nebo jednotlivci, kteří si chtějí opravit příjezdovou cestu.
Mobilní přívěsnou sestavu s mikrovlnnou pecí si totiž lze koupit nebo půjčit v síti půjčoven DEK. Její obsluha je navíc velmi jednoduchá, a proto její uživatel nepotřebuje žádné speciální zaškolení. Do pece se vloží 25kg pytel s novou asfaltovou směsí, který je (spolu s elektrogenerátorem a hutnící deskou) součástí mobilní soupravy: tento materiál se v ní během přibližně 10 minut šetrně a rovnoměrně ohřeje, takže nedojde ke spálení asfaltového pojiva.
Následně se vsype do očištěného výtluku, rozhrne hrablem a zhutní. Díky přípravě potřebného množství směsi přímo na místě nevzniká žádný odpad, který by bylo nutné odvážet a likvidovat.
„Měníme roky zažité postupy, s nimiž se přistupuje k opravám silnic II. a III. tříd. Přestože jsou i tyto vozovky mnohdy vystavené nadměrné dopravní zátěži, stává se, že v rozpočtu nezbývají prostředky na jejich kvalitní opravu: jejich povrch, který se často blíží ke konci své životnosti, pak bývá plný trhlin a výmolů, z nichž se vydrolila studená balená směs – a přidávají se další. Opravy teplou balenou směsí s pomocí mikrovlnné pece FF-9 jsou přitom flexibilní, rychlé, ekologické a ekonomicky dostupné. Je to řešení pro všechna města a obce, které chtějí jednat s péčí řádného hospodáře. Tak, aby nebylo nutné opravovat jeden výtluk provizorně pořád dokola studenou balenou směsí, což je v Česku nejběžnější praxe. Mikrovlnná pec umí opravit jeden výtluk o velikosti až 2 m2 za pouhé desítky minut. A je možné ji využívat při venkovních teplotách od –10 až do 40 °C. Rychlá a preventivní vysprávka výtluků mikrovlnami navíc snižuje celkové náklady na údržbu vozovky až na polovinu,“ uvedl Jiří Rušikvas, majitel a zakladatel společnosti FUTTEC.„V současné době pořádáme roadshow po regionech České republiky, během níž představujeme zástupcům měst a obcí, na jakém principu naše technologie funguje. Mohou se tak osobně seznámit s tím, jak samotná oprava probíhá v praxi,“ dodal.
Své zkušenosti s technologií mají už v například v Praze 18. „S mikrovlnnou technologií společnosti FUTTEC máme v Letňanech už poměrně dost zkušeností – a vždy jen ty nejlepší. Bylo tedy jasné, že ve chvíli, kdy se jejich technologie posunula dál a do portfolia přibyla vozíková soustava s mikrovlnnou pecí FF-9 určená k opravám silnic II. a III. třídy a účelových komunikací, jako jsou například cyklostezky, chceme být mezi prvními, kdo ji vyzkouší. To se stalo ve středu a já děkuji. Výtluk v ulici Malkovského, který nás trápil dlouho, byl opraven přesně za 25 minut,“ popsal starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera (ANO).