dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Vytlačil ji „preclík“, teď se původní „vrána“ vrátí na výsluní. Udělají z ní symbol Prahy
Starý znak metra, přezdívaný vrána. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Vytlačil ji „preclík“, teď se původní „vrána“ vrátí na výsluní. Udělají z ní symbol Prahy

Vedení hlavního města a pražského dopravního podniku (DPP) chtějí zvýraznit a marketingově využít původní logo pražského metra. Logo se má stát jedním z turistických symbolů Prahy. To zastínilo v minulých letech zavedené jednotné logo pro celý DPP, přezdívané „preclík“. Plán na zviditelnění loga vzešel ze současných oslav 40 let fungování metra v Praze.

Podle pražského primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) by se logo metra mohlo stát pro Prahu podobným symbolem, jakým je znak londýnského metra pro Londýn. „Ten znak je natolik známý, že je to rarita, za kterou se v Londýně utrácí peníze a každý turista odjíždí s odznakem, nebo trikem. I když pražské metro znak má, tak mu toto chybí," řekl Hudeček.

S generálním ředitelem DPP Ďurišem se Hudeček proto domluvil, aby se znak metra dostal opět do povědomí lidí a stal se vyhledávaným znakem pro turisty, kteří si jej budou kupovat. Jakým způsobem to DPP udělá, zatím nebylo rozhodnuto.

„Je to velmi čerstvé, ale udělám vše pro to, aby se to povedlo. Zároveň ale musíme vzít v potaz i to, aby náklady na zviditelnění loga nebyly příliš vysoké," řekl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

logo-preclik-nahled

Červenému logu se říká preclík

Známé okřídlené písmeno M symbolizující metro má lidový název vrána. Přestože na něj cestující pražskou MHD narazí, v minulých letech jej zatlačil do pozadí znak nový, přezdívaný preclík. Stejně jako metro mají své znaky i tramvaje a autobusy.

Pražská podzemka nyní slaví 40 let od uvedení do provozu s cestujícími, rozjelo se 9. května 1974 mezi stanicemi Kačerov a Sokolovská, dnešní Florenc. V současné době má 57 stanic a měří zhruba 59 kilometrů. Na jaře příštího roku DPP zprovozní prodloužený úsek metra A do Motola, následně chce stavět novou trasu D z Pankráce do Písnice.

O oslavách výročí metra ČTĚTE ZDE.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru