dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Pražská kultura

Výtěžek z výstavy fotografií pomůže lidem s poruchou příjmu potravin

Benefiční výstava fotografií Jiřího Částky na podporu Centra Anabell, pomáhajícímu lidem s poruchou příjmu potravy, se v úterý večer uskutečnila v příjemném prostředí pražské pizzerie Kmotra.

Zájemci si mohli a nadále mohou zakoupit plátno s motivem přírody o rozměru 40×60 centimetrů, vyvolávací cena je 1500 korun. V případě zájmu může být, na základě individuální domluvy, dodáno i větší fotoplátno. Částka je třeba zaplatit oproti potvrzení v podobě daňového dokladu přímo v pizzerii Kmotra, v ulici v Jirchářích, kde jsou fotoplátna vystavena. Tam zájemci ponechají fakturační údaje a následně jim bude vystavena faktura.

Podle ředitelky Centra Anabell, sídlící v Brně a mající pobočku i v Praze, Jany Sladké trpí poruchou příjmu potravin více ženy. „Na patnáct žen připadá jeden muž,“ uvedla pro Pražský patriot. Úspěšnost léčby je podle ní asi šedesátiprocentní.

Organizaci před dvanácti lety založila z důvodu, že jí přišla a nadále přijde tato problematika tabuizována. Mentální anorexie či mentální bulimie jsou podle jejích slov způsobeny především psychikou: okolí nutí ženy hubnout, všude je vzvýván štíhlý „kult krásy“, některé ženy podlehnou a překročí hranici mezi zdravým životním stylem (který je prospěšný) a poruchou příjmu potravin.

Novinářka Eva Fryšarová, která akci zorganizovala, uvedla, že ráda dává lidi dohromady a organizuje. Proto propojila Centrum Anabell s fotografem Částkou.

V rámci večera zazněly i verše básnířky Petry Haasové, na violu zahrál Martin Matoušek. „Napíšu cokoli, ale nerada to pak čtu,“ uvedla Haasová. Přesto několik básní odrecitovala. Do recitace se zapojila i Fryšarová. Každá z přítomných žen dostala krásnou rudou růži – květiny poskytl Květinový ateliér Rosmarino. Více informací můžete najít na www.pomahejtenadruhou.cz.


Další články
Nahoru