Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Vystrčil se po projevu brání: Nic jsem nečetl, řídil jsem se napsanými body
Miloš Vystrčil při novoročním projevu. Zdroj foto: Senát Parlamentu ČR

Vystrčil se po projevu brání: Nic jsem nečetl, řídil jsem se napsanými body

Po svém novoročním projevu předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil čelil výtkám, že státnickou řeč pronášel s pomocí čtecího zařízení. Politik to následně popřel.

V novoročním projevu přenášeném veřejnoprávní televizí Vystrčil poděkoval všem, kteří v uplynulém roce pomáhali ostatním. Ať už po ničivém červnovém tornádu na Moravě nebo během probíhající pandemie onemocnění covid-19. 

„Také bych rád ocenil, jakým způsobem proběhlo v České republice předání moci po volbách do Poslanecké sněmovny. Kultivovaně, bez napadání a mediálních přestřelek. Přeji si, aby nám změna politické kultury vydržela,“ řekl. 

Zároveň vyzval ke smířlivosti a sebevědomé slušnosti, kterou bude moci republika prokázat při předsednictví Radě EU. To nás čeká v druhé polovině letošního roku. 

„Abychom výzvy, které jsou před námi, zvládli, je nutné si uvědomit, že pokud chceme změnu, musíme k ní přistoupit nejprve sami v sobě. Místo kopání příkopů pojďme stavět mosty, i když to dá velkou práci,“ pokračoval. 

„V duchu posledních tří skautských zákonů vám přeji do nového roku veselou mysl, hospodárnost a čistotu v myšlení, slovech i činech,“ dodal předseda dolní komory Parlamentu.

Anketa

Pokud by Miloš Vystrčil kandidoval na prezidenta ČR, volili byste ho?

8.4%
(8.4%)
1.5%
(1.5%)
90.1%
(90.1%)
Po skončení projevu se na sociálních sítích začaly objevovat výtky (kromě těch k obsahu řeči od politických odpůrců, pozn. aut.), které poukazovaly na to, že projev byl čtený, což se dle kritiků pro takovou slavností příležitost nehodí.

„Předsedovi Senátu děkuji za improvizaci. Zdálo se, že ztratil papír, a tak lovil z paměti. Rád bych se jednou dožil českého politika pronášejícího projev s příběhem a poselstvím, bez frází a se zajímavým slohem,“ napsal na Twitter politický komentátor Lukáš Jelínek.

Vystrčil se na kritiku rozhodl reagovat. „Protože se dotazy opakují a množí, jenom stručně. Při svém novoročním vystoupení jsem nepoužíval žádnou čtečku. Projev si sice napíšu, ale říkám ho následně z hlavy, na základě bodů, na které si ho rozdělím. Nic nečtu. Formulace měním podle toho, jak to právě cítím,“ uvedl.

Na svůj facebookový profil se rozhodl vyjmenovat body, ke kterým se v projevu postupně vyjádřil. Body, které byly při řeči jeho vodítkem. „Tornádo, solidarita, volby, změna – sebevědomá slušnost, současnost, EU, změna v nás, skauti,“ napsal.


Autor: Karel Netolický

Zajímá vás budoucnost pozemku na Sokolovské 284?

24. listopadu 2022 v 18:28

Poslední dobou se množí dotazy na demolici bývalého objektu firmy Julius Meinl mezi ul. U Skládky a K Moravině a logicky se zajímáte, co se na tomto pozemku bude dít dál.

Hřib: Vládnout slušně, ale jen někdy?

6. října 2022 ve 20:25

Pražské SPOLU bezpodmínečně trvá na dosazení trestně stíhaného politika do Rady hlavního města. Pan Petr Fiala přitom dříve psal: „Trestně stíhaná osoba nebude členem vlády a taková osoba nesmí ani zastávat politickou pozici ve státní správě." Takže vládnout slušně, ale...

Černochová: Tichomir Mirkovič byl legendou a vzácným člověkem

15. dubna 2022 v 06:23

Když ve čtvrtek ve věku 93 let zemřel ve vinohradské nemocnici válečný veterán z druhé světové války Tichomír Mirkovič, na sociálních sítích na něj zavzpomínala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Portlík: Jedno nové místo stojí dvě stě tisíc korun

28. února 2022 v 08:13

Od začátku letoška jsem dostal několik dotazů, kolik se nám za poslední dva roky podařilo na Praze 9 odtáhnout autovraků. Zóny to v mnohém usnadnily, takže nakonec to bylo od roku 2019 celkem 208 vozidel.

Portlík: Praha 9 plánuje vyčlenit část obecních bytů pro ukrajinské uprchlíky

27. února 2022 v 19:40

Vzhledem k četným dotazům ohledně Devítkové pomoci Ukrajině uvádím, že s kolegy plánujeme vyčlenit část obecních bytů pro rodiny ukrajinských uprchlíků a zajistit dětem místa v mateřských a základních. Pokud to bude jen trochu možné, budeme zajišťovat také...

Lepš: Bidenovo uřeknutí odkrylo karty a možná dodalo Putinovi kuráž pro útok

22. února 2022 v 16:15

Putin bohužel zopakoval svůj již vyzkoušený scénář z Gruzie (2008) a Krymu (2014) a vojensky napadl východ Ukrajiny.

Praha 6: Dnes se ve školách testovalo i rozdávalo vysvědčení

31. ledna 2022 ve 13:05

Po dnešním testování je ve školkách a školách šesté městské části 338 pozitivních žáků. 307 v ZŠ a 31 v MŠ. V případě ZŠ jde o množství žáků včetně dnešního antigenního testování. Počet se ještě může zítra změnit na základě testů PCR. V porovnání s minulými týdny již čísla významně...

Prokop: Zavrhování ANO v Praze dlouho před volbami? My se budeme rozhodovat až podle programu

28. ledna 2022 v 16:28

Baví mě všechna ta silná prohlášení denně v mediích, s kým kdo půjde nebo nepůjde po komunálních volbách do koalice. Taky se mě na to novináři ptají. Víte, my v hnutí ANO se budeme rozhodovat hlavně podle programu.

Zajíčková: Není možné, aby tu někteří doktoři svou praxí podporovali kšeftování s předpisy

20. ledna 2022 v 09:34

„Boj proti drogám ve veřejném prostoru Pětky pokračuje. Jako členka Výboru pro zdravotnictví připravuji řadu kroků souvisejících se zamezením zneužívání substituční léčby drogově závislých,“ napsala na svůj facebookový profil starostka Prahy 5 a poslankyně Renáta...

Praha 10 opravila chodník na Solidaritě

4. ledna 2022 v 16:22

Zástupci Prahy 10 nedávno převzali první zrekonstruovaný chodník od zhotovitele. Na Solidaritě se jedná o pilotní projekt městské části, která bude nově opravy chodníků financovat ze svého rozpočtu. Oprava vyšla na necelých 350 tisíc korun. Na sociálních sítích o tom informoval místostarosta Prahy...

Poslanec Havránek natočil vánoční video ke stavebnímu řízení

31. prosince 2021 ve 14:10

Středočeský poslanec Jiří Havránek (ODS) je ve Sněmovně členem rozpočtového výboru a Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Na konci uplynulého roku natočil vánoční video, kterým chce upozornit na přílišnou délku stavebního řízení v České republice....

Další články
Nahoru