Dnes Pondělí - obcasny-dest 20°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 17°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vystrčil se po projevu brání: Nic jsem nečetl, řídil jsem se napsanými body
Miloš Vystrčil při novoročním projevu. Zdroj foto: Senát Parlamentu ČR

Vystrčil se po projevu brání: Nic jsem nečetl, řídil jsem se napsanými body

Po svém novoročním projevu předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil čelil výtkám, že státnickou řeč pronášel s pomocí čtecího zařízení. Politik to následně popřel.

V novoročním projevu přenášeném veřejnoprávní televizí Vystrčil poděkoval všem, kteří v uplynulém roce pomáhali ostatním. Ať už po ničivém červnovém tornádu na Moravě nebo během probíhající pandemie onemocnění covid-19. 

„Také bych rád ocenil, jakým způsobem proběhlo v České republice předání moci po volbách do Poslanecké sněmovny. Kultivovaně, bez napadání a mediálních přestřelek. Přeji si, aby nám změna politické kultury vydržela,“ řekl. 

Zároveň vyzval ke smířlivosti a sebevědomé slušnosti, kterou bude moci republika prokázat při předsednictví Radě EU. To nás čeká v druhé polovině letošního roku. 

„Abychom výzvy, které jsou před námi, zvládli, je nutné si uvědomit, že pokud chceme změnu, musíme k ní přistoupit nejprve sami v sobě. Místo kopání příkopů pojďme stavět mosty, i když to dá velkou práci,“ pokračoval. 

„V duchu posledních tří skautských zákonů vám přeji do nového roku veselou mysl, hospodárnost a čistotu v myšlení, slovech i činech,“ dodal předseda dolní komory Parlamentu.

Anketa

Pokud by Miloš Vystrčil kandidoval na prezidenta ČR, volili byste ho?

8.4%
(8.4%)
1.5%
(1.5%)
90.1%
(90.1%)
Po skončení projevu se na sociálních sítích začaly objevovat výtky (kromě těch k obsahu řeči od politických odpůrců, pozn. aut.), které poukazovaly na to, že projev byl čtený, což se dle kritiků pro takovou slavností příležitost nehodí.

„Předsedovi Senátu děkuji za improvizaci. Zdálo se, že ztratil papír, a tak lovil z paměti. Rád bych se jednou dožil českého politika pronášejícího projev s příběhem a poselstvím, bez frází a se zajímavým slohem,“ napsal na Twitter politický komentátor Lukáš Jelínek.

Vystrčil se na kritiku rozhodl reagovat. „Protože se dotazy opakují a množí, jenom stručně. Při svém novoročním vystoupení jsem nepoužíval žádnou čtečku. Projev si sice napíšu, ale říkám ho následně z hlavy, na základě bodů, na které si ho rozdělím. Nic nečtu. Formulace měním podle toho, jak to právě cítím,“ uvedl.

Na svůj facebookový profil se rozhodl vyjmenovat body, ke kterým se v projevu postupně vyjádřil. Body, které byly při řeči jeho vodítkem. „Tornádo, solidarita, volby, změna – sebevědomá slušnost, současnost, EU, změna v nás, skauti,“ napsal.


Autor: Karel Netolický

Praha 6: Setkání s občany Šáreckého údolí

29. května 2023 ve 12:12

Bavit se s představiteli radnice Prahy 6 o Šáreckém údolí a tématech, které vás zajímají, můžete 31. května na dětském hřišti Žežulka.

Program Homeless Blues je desetiletý

25. května 2023 v 18:37

Letos slaví náš program Homeless Blues deset let. Bez jakýchkoliv dotací a s minimem finančních prostředků jsme vytvořili unikátní projekt, který se stal inspirací pro řadu ostatních municipalit. Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík společně s radním Tomášem Holečkem (oba ODS) tehdy řešili problém...

Starosta open: Neformální setkání se starostou Stárkem

10. května 2023 v 08:07

Rádi byste se na něco zeptali starosty a nechce se vám chodit na úřad? Dáváte přednost osobnímu setkání před mailovou komunikací a máte nějaké nápady, co na šestce vylepšit?

Praha 6: Pojďme se bavit o Bubenči

23. dubna 2023 ve 21:53

Co hýbe Bubenčí? Rekonstrukce Lotyšáku, proměna bývalého nádraží na komunitní centrum Stanice 6, budoucnost LDN a areálu Chittussiho nebo přípravy Památníku pražského povstání?

Praha 1 rozdělí na dotacích v oblastech sociální a protidrogové prevence 1,9 milionu korun

21. dubna 2023 v 08:57

Zastupitelé Prahy 1 na svém úterním schválili přidělení finančních prostředků v rámci dotačního programu první městské části s názvem Jednička pro rok 2023, a to ve dvou oblastech: sociální a protidrogové prevence. Praha 1 o tom informovala na sociálních sítích.

Starosta open: Neformální setkání s Jakubem Stárkem

18. dubna 2023 v 16:32

Starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) zve obyvatele šesté městské části na posezení u kávy nebo čaje a neformální povídání, kde nic není tabu.

Dobeš: Praha 3 nesouhlasí s rušením poboček České pošty

2. dubna 2023 ve 13:30

Rušení pěti ze šesti poboček Česká pošta u nás na Trojce mi v pátek zrušilo celodenní program a z radnice jsem neplánovaně vyrazil rovnou do Sněmovny. Zde k tomu probíhal seminář za účasti ministra vnitra Vít Rakušan i ředitele ČP Miroslava Štěpána.

Starosta open v Café Záhorský

19. března 2023 ve 14:05

Ve čtvrtek 23. března se od 16 do 20 hodin sejde starosta Prahy 6 Jakub Stárek s občany v Café Záhorský. Akci „Starosta open – neformální setkání s Jakubem Stárkem“ pořádá Praha 6. Informovala o tam na sociálních sítích.

Praha 9 získala pozemky v okolí Rokytky, chce je revitalizovat

12. března 2023 v 18:23

V uplynulém týdnu zastupitelé Prahy 9 schválili tisk, kterým odsouhlasili bezúplatné nabití pozemků v okolí Poděbradské a říčky Rokytky. Praze 9 se tak otevřela cesta k další revitalizaci veřejného prostoru. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Portlík: Jiránkovu vilu se společně podařilo zachránit

23. ledna 2023 v 07:05

Záchrana Jiránkovy vily je jedním z těch příkladů, kdy se víra vyplácí. Navzdory vydanému demoličnímu výměru se nakonec podařilo dohodnout s investorem a zachránit podstatnou část kulturního dědictví. 

Praha 11 chce pro mateřské a základní školy navýšit finance na běžný provoz

12. ledna 2023 ve 21:38

Členové vedení Prahy 11 – starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková, místostarostka Ivana Hovorková (obě Hnutí pro Prahu 11) a radní pro školství Michal Veselský (Praha 11 Sobě) – se v uplynulých dnech setkali s řediteli mateřských a základních škol a vedoucími a dalšími pracovníky ekonomického a...

Vrecionová: Schůzka Babiše s Macronem je nepřijatelným zasahováním do voleb

10. ledna 2023 v 11:07

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš se tři dny před konáním prezidentských voleb schází s francouzským prezidentem Macronem. Podle europoslankyně Veroniky Vrecionové (ODS) se jedná o nepřijatelné zasahování do voleb v Česku.

Zajímá vás budoucnost pozemku na Sokolovské 284?

24. listopadu 2022 v 18:28

Poslední dobou se množí dotazy na demolici bývalého objektu firmy Julius Meinl mezi ul. U Skládky a K Moravině a logicky se zajímáte, co se na tomto pozemku bude dít dál.

Další články
Nahoru