dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
-1°C
Výstavka zavzpomínala na snídani s Mitterrandem i pražskou Lennoniádu
Petr Burda a Karel Srp (zleva). Foto: autorka

Výstavka zavzpomínala na snídani s Mitterrandem i pražskou Lennoniádu

Snídani z 9. prosince 1988, kdy tehdejší prezident François Mitterrand posnídal s československými disidenty, připomnělo vyprávění předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a výstavka dobových dokumentů. Vzpomínka se týkala i tehdejší Lennoniády.

Pražský patriot o tehdejší snídani již podrobně informoval. I o tom, že ve středu bude na francouzské ambasádě (ve spolupráci s Fórem 2000) snídaně připomenuta – za českou stranu se jí z tehdejších účastníků zúčastní jen Karel Srp.

„Prezident Mitterrand tehdy při snídani řekl, že vítá představitele doby včerejší a brzy i budoucí. Tušil to, co třeba já jsem vůbec netušil. Vždyť za rok byl Havel prezidentem a i další účastníci snídaně byli ve vysokých funkcích,“ zavzpomínal Srp. Od Mitterranda, který si nechával překládat všechny články Jazzové sekce, tehdy účastníci dostali medaili: strom se dvěma kořeny, symbol rodu Mitterrandů.

„V občanské nauce nás učili, že nebýt VŘSR, nebyl by 28. říjen 1918. Já dodávám, že nebýt snídaně s Mitterrandem a demonstrace na Škroupově náměstí, možná by nebyl listopad 1989,“ uvedl předseda středočeského regionálního sdružení Syndikátu novinářů ČR Petr Burda, který akci moderoval.

Vzpomínka na Lennoniádu

V rámci výstavky Srp zavzpomínal i na takzvanou Lennoniádu v Praze: „Už v roce 1980, kdy John Lennon zemřel, se u takzvané Lennonovy zdi objevil pomníček, policisté ho dávali pryč, pak se objevil znovu.“

Osmého prosince roku 1988, kdy byla předjednaná návštěva Mitterranda a lidé si na Kampě Lennona připomínali, byla zeď přetřena khaki barvou – nedalo se na ni psát. Lennoniáda ale byla podle slov Srpa oficiálně povolena tehdejším Národním výborem Prahy 1.

Připomenuty byly i další akce, které se tehdy uskutečnily: jak první oficiálně povolená demonstrace na Škroupově náměstí, která se uskutečnila 10. prosince 1988, tak kupříkladu protestní shromáždění z 21. srpna 1988 na Václavském náměstí. „Na Václaváku tehdy bylo více příslušníků StB než samotných účastníků. Pohotovostní pluk pak seřezal všechny,“ řekl Srp.

Udávali nás hlavně bezpartijní…

„V roce 1988 už policajty nezajímalo, co kdo kde řekl nebo vylepil. Mě tehdy žádali zejména o jednu věc – aby Západ umožnil doložku nejvyšších výhod. Západ totiž tehdy zakázal dovoz některých komodit, třeba azbestu. Udávali nás především bezpartijní, nikoli členové strany či estébáci. To jen pro dokreslení naší národní povahy,“ uvedl.

„Tehdejší moc se nebála ani tak nás disidentů, jako bývalých stranických funkcionářů. Proto Husák tehdy nechtěl jen to, aby se snídaně zúčastnil Alexandr Dubček, který tam také, ač byl pozván, nebyl,“ řekl. „Někdejší předseda vlády Štrougal mi po roce 1989 řekl, že tehdejší KSČ udělala největší chybu, že vyházela na půl milionu lidí,“ dodal.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru