Dnes Středa - jasno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 12°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Výstaviště Praha pokračuje v rekonstrukcích, letos spolknou téměř 200 milionů korun
Opravené interiéry Křižíkova pavilonu D. Foto(4x): Jan Puci

Výstaviště Praha pokračuje v rekonstrukcích, letos spolknou téměř 200 milionů korun

Výstaviště Praha se nyní nachází v další etapě rekonstrukce. Byla dokončena modernizace prvního z Křižíkových pavilonů, vznikl nový skatepark. V horizontu několika týdnů začne obnova bývalého divadla Spirála. Za poslední rok město investovalo do revitalizace areálu 160 milionů korun a dalších téměř 200 milionů je ve schváleném rozpočtu nachystáno na letošní rok.

Z budov je letos největší dokončenou rekonstrukcí Křižíkův pavilon D. Za necelý rok se jej podařilo proměnit v multifunkční prostor, který bude sloužit k pořádání výstav, koncertů, konferencí nebo soukromých akcí. Oprava zahrnovala kompletní úpravy interiéru, nové vytápění a vzduchotechniku a také rolety, které umožňují regulovat světlo pro různé příležitosti.

vystaviste-praha-skatepark Nový skatepark připravený ve spolupráci s Českou skateboardingovou asociací se nachází v místě bývalého Bruselského pavilonu, v oblíbené rekreační části areálu, která se v revitalizované podobě otevřela už loni.

Během léta by u ní také mělo vzniknout zázemí pro sportovce s relaxační zónou, šatnami a sprchami. Pestrou nabídku kroužků, workshopů, příměstských táborů a výstav nabídnou zrekonstruované prostory bývalé restaurace U Primasů, nově pod názvem Ateliér Rychta.

V květnu se začne s rekonstrukcí zbývající tří Křižíkových pavilonů. Chystá se i obnova Spirály, která by měla začít v průběhu května. Bývalé divadlo není v provozu od povodní v roce 2002 a na jeho rekonstrukci bude vynaloženo zhruba 220 milionů korun.

vystaviste-praha-spirala Oceňovaná stavba byla původně s ohledem na svůj stav určena k demolici, ale vedení Prahy se rozhodlo pro její záchranu. Divadlo chce Výstaviště provozovat samo včetně dramaturgie, stejně jako Křižíkovu fontánu. K té podle předsedy představenstva městem vlastněné firmy Výstaviště Praha Tomáš Hübla vznikla studie přestavby, která by měla umožnit její využití pro více typů akcí. Studii nyní posuzují památkáři, kteří v areálu musí schvalovat všechny úpravy.

Ještě letos bude zahájena další fáze rekonstrukce cest, která bude pokračovat i v následujícím roce. Stále se také pracuje na obnově objektu bývalé restaurace Bohemia, jejíž dokončení je plánu v příštím roce.

V bývalém podniku U Primasů již vznikl multifunkční prostor pro pořádání různých akcí. Restaurace Pražan si svou funkci zachová a již je opravena, nyní hledá nového provozovatele. Ten původní, který plánoval v podniku otevřít minipivovar, kvůli insolvenci skončil.

vystaviste-praha-opravene-cesty V plánu je omezení vjezdu osobních aut do areálu, který by v budoucnu měl být možný jen na výjimku. Měla by se také, pravděpodobně v mobilní podobě, vrátit vstupní brána. Tu původní nechalo strhnout minulé vedení města.

Podle Hübla je však z praktických důvodů nutné mít možnost areál uzavřít, ať už při placených akcích, nebo po skončení provozní doby kolem dvaadvacáté hodiny.

„Jsem moc rád, že se blíží doba, kdy se opět naplno otevřou brány Výstaviště a návštěvníci se nechají překvapit několika novinkami. Před více než dvěma roky jsme slíbili, že začneme splácet dluh na Výstavišti, které bylo po dlouhá léta zanedbávané, a vrátíme jej zpět lidem. Postupná revitalizace je jednou z priorit vedení města a mám radost, že se areál mění před očima,“ říká náměstek primátora pro finance a rozpočet Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), v jehož gesci je i areál Výstaviště Praha.

Rozpracované projekty

Zázemí pro sportovce u skateparku
Příprava veřejné zakázky na dodavatele, realizace v létě 2021.
Plánované užití: Zázemí pro sportovně návštěvníky zahrnující půjčovnu sportovního vybavení, relaxační zónu, šatny, sprchy a toalety.

Budova Bohemia
Pokračující rekonstrukce, plánované dokončení jaro 2022.
Plánované využití: Prostor pro společenské akce, konference, výstavy nebo firemní akce.
Předpokládané náklady: 90 milionů

Divadlo Spirála
Zahájení rekonstrukce v květnu 2021, plánované dokončení léto 2022.
Plánované užití: Unikátní kruhový multifunkční sál pro koncerty, divadelní představení, konference, akce typu talk show.
Předpokládané náklady: 220 milionů

Druhá fáze rekonstrukce cest
Příprava veřejné zakázky na dodavatele, rekonstrukce budou probíhat průběžně až do roku 2022.
Rozsah rekonstrukce: Vyznačení stopy Bruselského pavilonu, rozšíření původní Bruselské cesty, povrchy u Bruselské brány, úprava pásu u leknínového jezírka, úprava plochy před Maroldovým panorámatem, příjezdová komunikace mezi halami, rekonstrukce zpevněných ploch kolem Křižíkových pavilonů.


Autor: red
Další články
Nahoru