Dnes Čtvrtek - polojasno 3°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 5. 12. 2024
Svátek má Jitka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Výstaviště Praha na Olšanském hřbitově opravilo hrob architekta Münzbergera
Pravnučka Bedřicha Münzbergera Jiřina Chrastilová u opraveného hrobu. Zdroj foto: Výstaviště Praha

Výstaviště Praha na Olšanském hřbitově opravilo hrob architekta Münzbergera

Společnost Výstaviště Praha adoptovalo u příležitosti spuštění rekonstrukce Průmyslového paláce hrob jeho hlavního architekta Bedřicha Münzbergera. Hrobka rodiny Münzbergerových patřila po léta jiné rodině, nyní je však již kompletně opravena a ve vlastnictví Výstaviště Praha. Minulý také došlo k slavnostnímu rozsvícení lampičky vyrobené z vitráží paláce pro tuto příležitost na Olšanském hřbitově a stalo se tak za přítomnosti pravnučky Bedřicha Münzbergera, historičky Jiřiny Chrastilové. Informovala o tom mluvčí společnosti Linda Antony.   

V rámci renovace byl opraven rám celého hrobu a proběhly také okolní výkopové práce. Opraven byl i pomník, na kterém byla původně černá deska se jménem rodiny, která hrobku v posledních letech vlastnila.  Deska byla rozbitá a zakrývala původní nápis rodiny Münzbergerových. Ten byl po odkrytí kompletně obnoven zlatým písmem a tato část pomníku pak byla navrácena zpět pomocí těžké techniky. Opravu hrobu zajistila firma Kamenictví Obelisk. 

„Bohužel nevím přesně, proč byla vlastně hrobka prodána, nestihla jsem se na to maminky zeptat, ale tuším, že to bylo proto, že syn Bedřicha Münzbergera, můj děda Jaroslav, byl pochován jinde. Nicméně zpráva o adopci hrobky a její renovaci mě moc potěšila, nějak mám pocit, že Bedřich Münzberger byl trochu neprávem zapomenut, přestože za sebou zanechal nejen v Praze řadu významných staveb včetně Průmyslového paláce,“ řekla Jiřina Chrastilová. 

Oprava celé hrobky s sebou nesla také renovaci zeleně, v rámci které byla vyměněna vrchní část hlíny za vhodnější pro rostliny a zasazeno bylo kolem 70 skalniček. Konkrétně třeba trávnička bílá, která vykvétá během letních měsíců a mimo ně vytváří efekt zeleného koberce.  

„Praktické úpravy jsme řešili se správou hřbitovů, kdy bylo potřeba určité práce písemně odsouhlasit a získat pro ně povolení. Co se týče estetické stránky hrobky a její podoby, probíhala zde spolupráce s architektem se specializací na hřbitovy a floristkou, která se zaměřila na botanickou část okolí hrobky,“ sdělil Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha. 

Lampička z vitráží Průmyslového paláce 

Pro hrobku Bedřicha Münzbergera byla vyrobena unikátní dekorace v podobě lampičky, a to přímo z vitráží z Průmyslového paláce. Speciálně pro tuto příležitost ji včetně upevnění navrhli a vyrobili Kolektiv Ateliers, kteří kompletně renovují vitráže na Průmyslovém paláci. 

„Péče o kolektivní paměť a symbolická gesta jsou pro dnešní společnost mimořádně důležitá. Těší mě, že se Výstaviště Praha rozhodlo pro adopci hrobu hlavního architekta Bedřicha Münzbergera. Jedná se o vzácný projev úcty k takto nadanému člověku. Děkuji také Kolektiv Ateliers, kteří pro tuto příležitost vyrobili vkusnou lampičku z originálních vitráží právě z Průmyslového paláce,“ sdělil radní pro oblast majetku, legislativy a transparentnosti Adam Zábranský (Piráti). 

O Bedřichovi Münzbergerovi 

Bedřich Münzberger se narodil 20. října 1846 v karlínském bytě jako nejstarší ze sedmi dětí původním jménem Friedrich (německy Bedřich). Nejprve vystudoval Akademické gymnázium v Klementinu a v roce 1866 pokračoval ve studiu na Polytechnickém ústavu v Dominikánské, kde vystudoval pozemní stavitelství. Po studiích na technice začal působit od roku 1866 na pražské akademii jako hospitant v elementární škole, kde se seznámil s Antonínem Baumem. Právě s ním a Antonínem Barvitiem později založili stavební družstvo. 

Jedna z prvních společných prací Bauma a Münzbergera byla vnitřní úprava hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele ve Vodňanech. Posléze už následovaly stavby jako Palackého most na Smíchově nebo radnice města Karlín, až se v roce 1891 definitivně zapsal do srdcí Pražanů stavbou Průmyslového paláce pro Jubilejní zemskou výstavu, která byla pomyslným startem areálu Výstaviště Praha. 

Architekt Bedřich Münzbeger zemřel ve svém domě na Palackého náměstí 23. července 1928 a byl pohřben na Olšanském hřbitově. Dům se všemi rodinnými památkami a uměleckými díly byl však zničen při únorovém náletu na Prahu v roce 1945. 

Kde se hrob nachází: Olšanský hřbitov – V, odd. 15, hrob 10

Zdroj: Výstaviště Praha a.s.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Hledá se architekt*ka veřejného prostoru

Dnes v 07:40

Zajímáte se o kvalitní rozvoj městské části, architekturu a urbanismus? Chcete se podílet na tvorbě koncepce veřejných prostranství a koordinaci staveb v návaznosti na veřejný prostor?

Štvanická lávka získala ocenění Víta Brandy

Včera v 10:43

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Celkem 55 projektů z celé České republiky se přihlásilo do soutěžní přehlídky Cena Víta Brandy 2024. Hlavní cenu za nejlepší dopravní stavbu a proměny ve veřejném prostoru získala Štvanická lávka propojující Karlín a Holešovice. Cena Víta Brandy každoročně vyzdvihuje projekty, které...

Odběrové místo v Poliklinice Palackého budě nově provozovat Nemocnice Na Františku

3. prosince 2024 v 19:55

Praha 1 otevřela odběrové místo v Poliklinice Palackého, které bude provozovat Nemocnice Na Františku. Ta nahradí dosavadního soukromého nájemce, společnost EUC Laboratoře s.r.o., která obdržela výpověď.

Muchovo muzeum zůstává v Panské ulici

3. prosince 2024 v 17:42

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v centru Prahy se otevřelo veřejnosti v únoru 1998. Od letošního podzimu vystavuje novou expozici. Její základ tvoří soubor děl, které pochází z původní sbírky Ivana Lendla.

Další články
Nahoru