Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výstaviště Praha na Olšanském hřbitově opravilo hrob architekta Münzbergera
Pravnučka Bedřicha Münzbergera Jiřina Chrastilová u opraveného hrobu. Zdroj foto: Výstaviště Praha

Výstaviště Praha na Olšanském hřbitově opravilo hrob architekta Münzbergera

Společnost Výstaviště Praha adoptovalo u příležitosti spuštění rekonstrukce Průmyslového paláce hrob jeho hlavního architekta Bedřicha Münzbergera. Hrobka rodiny Münzbergerových patřila po léta jiné rodině, nyní je však již kompletně opravena a ve vlastnictví Výstaviště Praha. Minulý také došlo k slavnostnímu rozsvícení lampičky vyrobené z vitráží paláce pro tuto příležitost na Olšanském hřbitově a stalo se tak za přítomnosti pravnučky Bedřicha Münzbergera, historičky Jiřiny Chrastilové. Informovala o tom mluvčí společnosti Linda Antony.   

V rámci renovace byl opraven rám celého hrobu a proběhly také okolní výkopové práce. Opraven byl i pomník, na kterém byla původně černá deska se jménem rodiny, která hrobku v posledních letech vlastnila.  Deska byla rozbitá a zakrývala původní nápis rodiny Münzbergerových. Ten byl po odkrytí kompletně obnoven zlatým písmem a tato část pomníku pak byla navrácena zpět pomocí těžké techniky. Opravu hrobu zajistila firma Kamenictví Obelisk. 

„Bohužel nevím přesně, proč byla vlastně hrobka prodána, nestihla jsem se na to maminky zeptat, ale tuším, že to bylo proto, že syn Bedřicha Münzbergera, můj děda Jaroslav, byl pochován jinde. Nicméně zpráva o adopci hrobky a její renovaci mě moc potěšila, nějak mám pocit, že Bedřich Münzberger byl trochu neprávem zapomenut, přestože za sebou zanechal nejen v Praze řadu významných staveb včetně Průmyslového paláce,“ řekla Jiřina Chrastilová. 

Oprava celé hrobky s sebou nesla také renovaci zeleně, v rámci které byla vyměněna vrchní část hlíny za vhodnější pro rostliny a zasazeno bylo kolem 70 skalniček. Konkrétně třeba trávnička bílá, která vykvétá během letních měsíců a mimo ně vytváří efekt zeleného koberce.  

„Praktické úpravy jsme řešili se správou hřbitovů, kdy bylo potřeba určité práce písemně odsouhlasit a získat pro ně povolení. Co se týče estetické stránky hrobky a její podoby, probíhala zde spolupráce s architektem se specializací na hřbitovy a floristkou, která se zaměřila na botanickou část okolí hrobky,“ sdělil Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha. 

Lampička z vitráží Průmyslového paláce 

Pro hrobku Bedřicha Münzbergera byla vyrobena unikátní dekorace v podobě lampičky, a to přímo z vitráží z Průmyslového paláce. Speciálně pro tuto příležitost ji včetně upevnění navrhli a vyrobili Kolektiv Ateliers, kteří kompletně renovují vitráže na Průmyslovém paláci. 

„Péče o kolektivní paměť a symbolická gesta jsou pro dnešní společnost mimořádně důležitá. Těší mě, že se Výstaviště Praha rozhodlo pro adopci hrobu hlavního architekta Bedřicha Münzbergera. Jedná se o vzácný projev úcty k takto nadanému člověku. Děkuji také Kolektiv Ateliers, kteří pro tuto příležitost vyrobili vkusnou lampičku z originálních vitráží právě z Průmyslového paláce,“ sdělil radní pro oblast majetku, legislativy a transparentnosti Adam Zábranský (Piráti). 

O Bedřichovi Münzbergerovi 

Bedřich Münzberger se narodil 20. října 1846 v karlínském bytě jako nejstarší ze sedmi dětí původním jménem Friedrich (německy Bedřich). Nejprve vystudoval Akademické gymnázium v Klementinu a v roce 1866 pokračoval ve studiu na Polytechnickém ústavu v Dominikánské, kde vystudoval pozemní stavitelství. Po studiích na technice začal působit od roku 1866 na pražské akademii jako hospitant v elementární škole, kde se seznámil s Antonínem Baumem. Právě s ním a Antonínem Barvitiem později založili stavební družstvo. 

Jedna z prvních společných prací Bauma a Münzbergera byla vnitřní úprava hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele ve Vodňanech. Posléze už následovaly stavby jako Palackého most na Smíchově nebo radnice města Karlín, až se v roce 1891 definitivně zapsal do srdcí Pražanů stavbou Průmyslového paláce pro Jubilejní zemskou výstavu, která byla pomyslným startem areálu Výstaviště Praha. 

Architekt Bedřich Münzbeger zemřel ve svém domě na Palackého náměstí 23. července 1928 a byl pohřben na Olšanském hřbitově. Dům se všemi rodinnými památkami a uměleckými díly byl však zničen při únorovém náletu na Prahu v roce 1945. 

Kde se hrob nachází: Olšanský hřbitov – V, odd. 15, hrob 10

Zdroj: Výstaviště Praha a.s.


Autor: Jan Puci

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru