Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výstavbu stovek městských nabíjecích stanic má zajistit THMP
Ilustrační foto: archiv THMP

Výstavbu stovek městských nabíjecích stanic má zajistit THMP

Projektový záměr na umístění celkem 1500 nabíjecích stanic v rezidenčních částech města při využití dotace z výzvy Ministerstva dopravy ČR byl včera schválen Radou hl. m. Prahy. Projekt je součástí realizace Koncepce rozvoje dobíjecí infrastruktury v hlavním městě Praze do roku 2030. Výstavbu samotných nabíjecích stanic město svěří své akciové společnosti Technologie hlavního města Prahy, která v metropoli buduje nabíjecí infrastrukturu na stožárech veřejného osvětlení a dlouhodobě se podílí na celkovém rozvoji elektromobility na území metropole.

„Cílem v pondělí schváleného záměru je postavit v Praze do roku 2027 další stovky městských nabíjecích stanic a zpřístupnit je Pražanům, kteří nemají možnost nabíjet doma. Stanice proto budou umísťovány rovnoměrně napříč všemi městskými částmi ve vytipovaných lokalitách s bytovou výstavbou, na sídlištích a v jiných rezidenčních oblastech. Valná většina stanic bude mít dva nabíjecí body,“ uvedl radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09). 

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka je zapojení společnosti pokračováním její dosavadní činnosti v této oblasti. „Po úspěšném dokončení pilotního projektu nabíjecích stanic na pražských Vinohradech a podané žádosti o dotaci na realizaci druhé fáze v podobě 150 dalších nabíjecích stanic THMP tak budeme i nadále podporovat rozvoj elektromobility v hlavním městě. Úkolem THMP bude zajistit kompletní realizaci a výstavbu samostatně stojících nabíjecích sloupků a instalaci wallboxů na EVR lampách pro pomalé AC nabíjení, tzn. inženýring a projektování včetně příslušných povolení. V naší režii bude také nákup a instalace vlastních stanic,“ upřesnil Tomáš Jílek. 

„V rezidenční oblasti Prahy 2 na Vinohradech THMP provozuje od prosince 2022 celkem 13 stanic s 25 nabíjecími body. Za uplynulý rok na nich bylo realizováno celkem 4297 cyklů nabíjení a dodáno 61,6 MWh elektrické energie. V oblasti výstavby EV-ready stožárů, tj. stožárů veřejného osvětlení s přípravou na osazení dobíjecí stanicí/wallboxem, bylo ke konci loňského roku v různých fázích realizace více než 20 projektů. Dokončeno bylo celkem 232 těchto stožárů a další budou přibývat v počtu více než 200 kusů ročně,“ konstatoval Michal Fišer, člen představenstva THMP zodpovědný za oblast energetiky a obnovitelných energií. 

Na přípravě infrastruktury pro budoucí zajištění veřejného dobíjení v metropoli THMP pracuje od roku 2021 v rámci projektu „Upgrade sítě veřejného osvětlení pro účely dobíjení e-mobility a dalších synergií“. Výstavbu a modernizaci stožárů veřejného osvětlení na EVR stožáry s možností nabíjení realizuje v koordinaci se společností PRE distribuce a jejími pracemi na výměně kabelové sítě. Společný projekt plánovaný do roku 2026 počítá s obnovou až 300 kilometrů kabelových tras veřejného osvětlení a distribuční soustavy a dokončením až 1000 EVR stožárů připravených pro jednoduchou instalaci pomalých nabíjecích stanic. 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení, nasvěcuje také pražské památky a zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a stromy. Nově se THMP podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a působí jako městský obchodník s energiemi. 

Dále se stará o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně.


Autor: red

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

20. května 2024 ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru