Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Výstavbu školky Mydlinky v Praze 12 kritizuje část opozice. Projekt je předražený, tvrdí
Plánovaná podoba mateřské školy. Vizualizace: kancelář LOXIA

Výstavbu školky Mydlinky v Praze 12 kritizuje část opozice. Projekt je předražený, tvrdí

Otevření mateřské školy (MŠ) Mydlinky v Praze 12 radnice městské části předběžně plánuje na září 2022, vyplývá z důvodové zprávy k usnesení zastupitelstva. Zastupitelé v úterý schválili zřizovací listinu této MŠ. Stavba budovy školky, která by měla mít nízkou spotřebou energie, by měla podle odhadů městskou část stát 92,9 milionu korun. Podle některých opozičních zastupitelů je projekt předražený.

Nová MŠ Mydlinky by měla nabídnout prostory pro 112 dětí a stát by měla na pozemcích mezi ulicemi K Beránku, Dolnocholupická a Lešetínská. Podle radního pro školství Petra Prchala (TOP 09) tak nová školka vznikne v oblasti, kde dosud žádná není.

V hlavní budově školy naplánovala architektonická kancelář Loxia čtyři třídy, jídelnu a zázemí. V areálu školy budou také tři jednopodlažní objekty, v nichž budou mimo jiné klubovna či zahradní domek. Stavitele školy radnice nyní hledá.

Záměr výstavby mateřské školy Mydlinky schválila rada městské části 27. června 2019. Důvodem zřízení nové mateřské školy je podle důvodové zprávy demografický vývoj v městské části a pokračující bytová výstavba v Čechově čtvrti. V těsném sousedství připravované mateřské školy vznikly v minulých letech nové ulice Rorýsova a Zlochova, kde se postavily domy se zhruba 570 byty.

Nyní je v lokalitě ve výstavbě dalších asi 50 bytů a výstavba asi 150 bytů se podle dokumentu plánuje. Bytová výstavba je v plánu i na brownfieldu na území bývalého Modřanského cukrovaru. Tam by mělo vzniknout zhruba 750 bytů.

Opoziční zastupitel Zdeněk Boublík (Změna pro Prahu 12) na zasedání zastupitelstva řekl, že je budování čtyřtřídní školky za 92,9 milionu korun „předražené“. Rovněž opoziční zastupitelka Lenka Vedralová (ANO) výstavbu školky pro 112 dětí za danou částku označila za „nehospodárný krok“. Peníze vyčleněné na výstavbu školky by se podle zastupitelky měly investovat do vestaveb ke stávajícím školkám nebo by měla být nová školka v Čechově čtvrti postavená jako kontejnerový dům, což by podle Vedralové bylo levnější.

Praha 12 letos investuje do stavby nových a rekonstrukcí stávajících školek téměř 105 milionů, vyplývá z rozpočtu, který zastupitelstvo schválilo v únoru. Většina z těchto peněz je určena právě na výstavbu školky Mydlinky. Praha 12 rovněž připravuje výstavbu základní školy v Komořanech, která je jedním z hlavních investičních plánů radnice. Rozpočet na letošní rok počítá s příjmy 485,8 milionu a výdaji 723,7 milionu korun.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. V městské části žije 56 617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.


Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru