Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výstavbu školky Mydlinky v Praze 12 kritizuje část opozice. Projekt je předražený, tvrdí
Plánovaná podoba mateřské školy. Vizualizace: kancelář LOXIA

Výstavbu školky Mydlinky v Praze 12 kritizuje část opozice. Projekt je předražený, tvrdí

Otevření mateřské školy (MŠ) Mydlinky v Praze 12 radnice městské části předběžně plánuje na září 2022, vyplývá z důvodové zprávy k usnesení zastupitelstva. Zastupitelé v úterý schválili zřizovací listinu této MŠ. Stavba budovy školky, která by měla mít nízkou spotřebou energie, by měla podle odhadů městskou část stát 92,9 milionu korun. Podle některých opozičních zastupitelů je projekt předražený.

Nová MŠ Mydlinky by měla nabídnout prostory pro 112 dětí a stát by měla na pozemcích mezi ulicemi K Beránku, Dolnocholupická a Lešetínská. Podle radního pro školství Petra Prchala (TOP 09) tak nová školka vznikne v oblasti, kde dosud žádná není.

V hlavní budově školy naplánovala architektonická kancelář Loxia čtyři třídy, jídelnu a zázemí. V areálu školy budou také tři jednopodlažní objekty, v nichž budou mimo jiné klubovna či zahradní domek. Stavitele školy radnice nyní hledá.

Záměr výstavby mateřské školy Mydlinky schválila rada městské části 27. června 2019. Důvodem zřízení nové mateřské školy je podle důvodové zprávy demografický vývoj v městské části a pokračující bytová výstavba v Čechově čtvrti. V těsném sousedství připravované mateřské školy vznikly v minulých letech nové ulice Rorýsova a Zlochova, kde se postavily domy se zhruba 570 byty.

Nyní je v lokalitě ve výstavbě dalších asi 50 bytů a výstavba asi 150 bytů se podle dokumentu plánuje. Bytová výstavba je v plánu i na brownfieldu na území bývalého Modřanského cukrovaru. Tam by mělo vzniknout zhruba 750 bytů.

Opoziční zastupitel Zdeněk Boublík (Změna pro Prahu 12) na zasedání zastupitelstva řekl, že je budování čtyřtřídní školky za 92,9 milionu korun „předražené“. Rovněž opoziční zastupitelka Lenka Vedralová (ANO) výstavbu školky pro 112 dětí za danou částku označila za „nehospodárný krok“. Peníze vyčleněné na výstavbu školky by se podle zastupitelky měly investovat do vestaveb ke stávajícím školkám nebo by měla být nová školka v Čechově čtvrti postavená jako kontejnerový dům, což by podle Vedralové bylo levnější.

Praha 12 letos investuje do stavby nových a rekonstrukcí stávajících školek téměř 105 milionů, vyplývá z rozpočtu, který zastupitelstvo schválilo v únoru. Většina z těchto peněz je určena právě na výstavbu školky Mydlinky. Praha 12 rovněž připravuje výstavbu základní školy v Komořanech, která je jedním z hlavních investičních plánů radnice. Rozpočet na letošní rok počítá s příjmy 485,8 milionu a výdaji 723,7 milionu korun.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. V městské části žije 56 617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

Včera ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

29. května 2024 v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Další články
Nahoru