Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Výstavbu školky Mydlinky v Praze 12 kritizuje část opozice. Projekt je předražený, tvrdí
Plánovaná podoba mateřské školy. Vizualizace: kancelář LOXIA

Výstavbu školky Mydlinky v Praze 12 kritizuje část opozice. Projekt je předražený, tvrdí

Otevření mateřské školy (MŠ) Mydlinky v Praze 12 radnice městské části předběžně plánuje na září 2022, vyplývá z důvodové zprávy k usnesení zastupitelstva. Zastupitelé v úterý schválili zřizovací listinu této MŠ. Stavba budovy školky, která by měla mít nízkou spotřebou energie, by měla podle odhadů městskou část stát 92,9 milionu korun. Podle některých opozičních zastupitelů je projekt předražený.

Nová MŠ Mydlinky by měla nabídnout prostory pro 112 dětí a stát by měla na pozemcích mezi ulicemi K Beránku, Dolnocholupická a Lešetínská. Podle radního pro školství Petra Prchala (TOP 09) tak nová školka vznikne v oblasti, kde dosud žádná není.

V hlavní budově školy naplánovala architektonická kancelář Loxia čtyři třídy, jídelnu a zázemí. V areálu školy budou také tři jednopodlažní objekty, v nichž budou mimo jiné klubovna či zahradní domek. Stavitele školy radnice nyní hledá.

Záměr výstavby mateřské školy Mydlinky schválila rada městské části 27. června 2019. Důvodem zřízení nové mateřské školy je podle důvodové zprávy demografický vývoj v městské části a pokračující bytová výstavba v Čechově čtvrti. V těsném sousedství připravované mateřské školy vznikly v minulých letech nové ulice Rorýsova a Zlochova, kde se postavily domy se zhruba 570 byty.

Nyní je v lokalitě ve výstavbě dalších asi 50 bytů a výstavba asi 150 bytů se podle dokumentu plánuje. Bytová výstavba je v plánu i na brownfieldu na území bývalého Modřanského cukrovaru. Tam by mělo vzniknout zhruba 750 bytů.

Opoziční zastupitel Zdeněk Boublík (Změna pro Prahu 12) na zasedání zastupitelstva řekl, že je budování čtyřtřídní školky za 92,9 milionu korun „předražené“. Rovněž opoziční zastupitelka Lenka Vedralová (ANO) výstavbu školky pro 112 dětí za danou částku označila za „nehospodárný krok“. Peníze vyčleněné na výstavbu školky by se podle zastupitelky měly investovat do vestaveb ke stávajícím školkám nebo by měla být nová školka v Čechově čtvrti postavená jako kontejnerový dům, což by podle Vedralové bylo levnější.

Praha 12 letos investuje do stavby nových a rekonstrukcí stávajících školek téměř 105 milionů, vyplývá z rozpočtu, který zastupitelstvo schválilo v únoru. Většina z těchto peněz je určena právě na výstavbu školky Mydlinky. Praha 12 rovněž připravuje výstavbu základní školy v Komořanech, která je jedním z hlavních investičních plánů radnice. Rozpočet na letošní rok počítá s příjmy 485,8 milionu a výdaji 723,7 milionu korun.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. V městské části žije 56 617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.


Autor: ČTK

Svoboda v Praze 10. Primátor se chystá navštívit i další městské části

30. března 2023 ve 21:30

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyrazil na svou první cestu po městských částech. V Praze 10 se setkal s vedením radnice, prohlédl si zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách a debatoval s žáky. Informoval se také o stavu výstavby nové budovy Mateřské školy Bajkalská a navštívil Čapkovu vilu....

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru