dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - oblacno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
1°C
Výstavba tramvajové trati z Barrandova do Holyně začne a skončí příští rok
Točna tramvají na konečné zastávce Sídliště Barrandov. Foto: Jagro / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Výstavba tramvajové trati z Barrandova do Holyně začne a skončí příští rok

Pravomocné stavební povolení na první etapu nové tramvajové trati do Slivence, tedy na úsek Barrandov – Holyně, získal pražský dopravní podnik (DPP) minulý týden. V těchto dnech současně vypisuje na jejího zhotovitele veřejnou zakázku. Nová tramvajová trať bude dlouhá jeden kilometr a bude mít dvě zastávky: Kaskády a Holyně. DPP plánuje stavbu zahájit v průběhu prvního kvartálu příštího roku a zprovoznit ji na konci příštího roku. Předpokládaná celková hodnota veřejné zakázky činí zhruba 277 milionů korun bez DPH. 

„Obyvatelé Holyně se po letech slibů konečně dočkají komfortního a spolehlivého spojení s centrem města. Je skvělé, že výstavbu nové tratě významně finančně podpoří také evropské strukturální a investiční fondy, a že se nám tyto prostředky daří získávat,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Podnik bude na výstavbu nové tramvajové tratě čerpat finanční prostředky z Evropské unie, Evropských strukturálních a investičních fondů, konkrétně Operačního programu Doprava a přepokládá krytí nákladů stavby ze zhruba tří čtvrtin.

„Už nám nic nebrání v realizaci této stavby, která původně měla vzniknout společně s tratí Hlubočepy – Barrandov. Po téměř třinácti letech přípravy tak konečně naplníme tento dlouho připravovaný projekt a o kilometr rozšíříme pražskou tramvajovou síť. Považuji to za žádoucí a užitečný počin, protože nová trať bude vznikat současně s výstavbou nové městské čtvrti a její budoucí obyvatelé či návštěvníci dostanou rychlou, kapacitní a ekologickou dopravu k metru na Smíchovské nádraží nebo k Andělu,“ doplnil Jan Šurovský, člen představenstva DPP.

Vítěz veřejné zakázky a zhotovitel nové tramvajové tratě by mohl být znám v průběhu února příštího roku a nenastanou-li komplikace během tendru, začne stavba hned, jak to umožní klimatické podmínky.

Tramvajová trať Barrandov – Holyně naváže na současnou smyčku Sídliště Barrandov. Trať bude v první etapě dále pokračovat Werichovou ulicí. První zastávka na trati, v projektové dokumentaci zatím nazývaná Kaskády, bude umístěna na plánovaném náměstí Olgy Scheinpflugové.

Trať se zde stáčí z Werichovy ulice jihozápadním směrem do plánované ulice Nataši Gollové podél v současnosti budované zástavby. Prozatímní konečná zastávka Holyně bude provedena formou úvratě pro ukončení obousměrných tramvají.

Trať by měla být v budoucnu v rámci 2. etapy prodloužena o jednu zastávku do budoucí smyčky Slivenec. Záměrem je do Holyně prodloužit tramvajovou linku číslo 5.


Ve čtvrtek v noci neprojedete Tunelovým komplexem Blanka

25. listopadu 2020 v 06:25

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Tunelový komplex Blanka od 26. listopadu od 23 hodin do 27. listopadu do 5 hodin uzavřen.

Na Ořechovce začaly platit parkovací zóny

23. listopadu 2020 ve 12:18

Na Ořechovce v šesté městské části dnes začaly platit parkovací zóny. Od 2. listopadu platí v Praze 6 zóny také na Hanspaulce.

Další články
Nahoru