dnes
Pondělí - jasno
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
22°C
Výstavba Pražského okruhu by se dala o pár let urychlit, tvrdí Filip Humplík z ODS
Předseda pražské ODS Filip Humplík. Foto: archiv

Výstavba Pražského okruhu by se dala o pár let urychlit, tvrdí Filip Humplík z ODS

V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny se pokusí z druhého místa pražské kandidátní listiny ODS uspět podnikatel Filip Humplík. S předsedou pražské ODS a zároveň místopředsedou klubu občanských demokratů v pražském zastupitelstvu si o blížících se volbách povídal server Pražský patriot.

Filip Humplík

Narodil se 12. ledna 1972

Český politik a podnikatel

Od listopadu 2013 předseda pražské ODS

Od roku 2014 zastupitel Hlavního města Prahy 

Nyní kandiduje ve volbách do Poslanecké sněmovny, je na 2. místě kandidátní listiny ODS v Praze

Na jaká témata se v této kampani zaměřujete Vy osobně?
Dokončeme jihovýchodní část Pražského okruhu co nejdříve, i když přijdeme o dotace z EU. Těch patnáct miliard, které by na stavbu přišly, ale realizaci by o dlouho zdržely, dokážou veřejné rozpočty pokrýt. Když se to rozloží do pěti let, dá se to zvládnout. Ve Sněmovně bych se zasazoval jednak o přijetí zákona o liniových stavbách, který by umožnil zrychlení výstavby důležitých dopravních staveb, tedy i Pražského okruhu. A co okruhu týče, pak bych si dokázal představit i speciální zákon, kterým by parlament vládě přikázal začít stavět. Současný stav je totiž z velké části výsledkem nechuti Ministerstva dopravy kopnout do země. Podobné zákony jsou třeba v Americe vcelku běžné.
 
Kdy by mohli po takzvané 511, která propojuje brněnskou a hradeckou dálnici, jet první auta? Optimisté hovoří nejdříve o osmi letech…
Když se vydáme cestou, kterou jsem nastínil, mohla by tato část Pražského okruhu být hotova do šesti let.
 
Tématem, který na půdě pražského zastupitelstva často nastolujete k diskusi, je parkování v metropoli. ODS přitom v minulosti zavedení modrých parkovacích zón zavedla. Co vám vadí na současném systému?
Je sice pravda, že ODS systém zavedla, ale je to už mnoho let. A pouze jako ochranu historického centra Prahy. Situace v ulicích se od té doby dost proměnila. Tehdy zóny hlídaly, aby se tolik nejezdilo do centra, což je správně. Ale s tím, jak začaly zóny přibývat, začaly být omezením pro mnoho lidí. Je to dnes jenom další  daň pro řidiče.
 
humplik-filip-1-1 Jak byste chtěl situaci řešit?
Jediná šance je stávající systém zrušit a udělat celopražský. Zavést takzvané kruhové zóny, jaké mají například v Berlíně, Londýně či Vídni. Ty jsou spravedlivější.

Nadále zastávám názor, že do samotného centra Prahy velké množství aut nepatří, ale když už v něm bydlíte a jedete v něm někoho navštívit, nemůžete za to platit, jako je to nyní. Stejně tak, když bydlíte třeba na Praze 7 a jedete k zubaři hned vedle na Prahu 6, není jediný důvod, abyste museli platit extra.
 
Jaká jsou, kromě dopravy, Vaše další témata?
Bezpečnost a důchody. Dnes se říká, že Praha je krásná a nic tu nehrozí, ale to samé platilo donedávna o Paříži a Londýně. A všichni víme, co se tam stalo za hrůzy. Je tedy potřeba se pečlivě dívat na systém přijímání cizinců, kteří chtějí v Česku žít. Udělejme husté síto s omezujícími kritérii. I když je třeba na trhu práce nedostatek lidí, nemůžeme přijmout každého, kdo tu chce žít a pracovat.
 
A co byste prosazoval v důchodovém systému?
Byla to ODS, která postavila druhý důchodový pilíř. Současná vláda ho zrušila a nenabídla jiné řešení. Přitom ten pilíř byl v základním principu nastaven dobře. Lidé by si měli více šetřit na důchody, jejichž výše je mizerná a může být hůř, protože počet penzistů roste a stát v budoucnu jednoduše nebude mít dost peněz, aby lidem zajistil důstojné stáří. Jsem tedy pro obnovení druhého důchodového pilíře. Současná vláda jen ruší a bere, ale nepřišla s ničím lepším.
 
Co byste vzkázal lidem, kteří ještě neví, zda jít v říjnu k volbám?
Pokud souhlasíte s polistopadovým vývojem, a tedy demokratickou republikou, a pokud vám vyhovuje, co se dělo za první republiky, nevidím moc jiných demokratických stran, než je ODS, které byste mohli volit. ODS je jediná autentická pravicová strana v Česku, které má smysl odevzdat hlas.


Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

U volebního štábu SPD proběhla demonstrace proti volebnímu úspěchu krajní pravice

22. října 2017 v 09:20

V sobotu 21. října krátce po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny proběhla u volebního štábu čtvrté nejsilnější strany SPD – Tomio Okamura spontánní demonstrace.

Volby do Sněmovny se v Praze 10 uskuteční ve 109 okrscích. Informuje o nich aplikace

20. října 2017 v 11:14

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se konají dnes od 14 do 22 hodin a a zítra od 8 do 14 hodin. Na území Prahy 10  je vytvořeno celkem 109 volebních okrsků s čísly 10002 až 10109. 

Další články
Nahoru