dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Výstavba nových kanceláří se zpomalí, napřesrok znovu nabere dech. Hodně jich zeje prázdnotou
V Praze neustále přibývají nové kancelářské prostory. Ilustrační foto: freeimages

Výstavba nových kanceláří se zpomalí, napřesrok znovu nabere dech. Hodně jich zeje prázdnotou

Výstavba nových kancelářských budov v Praze příští rok klesne o více než dvě třetiny a dostane se na úroveň roku 2010. Zatímco letos developeři dokončí přes 190 tisíc metrů čtverečních nových kancelářských ploch, příští rok by jich mělo být 55 tisíc. Vyplývá to z aktuální studie realitní poradenské společnosti CBRE. Podle ní výstavba vzroste až zase v roce 2017.

Krátkodobě se v roce 2016 výstavba kancelářských prostor sníží na úroveň roku 2010, ale v roce 2017 opět ožije. Za oživením bude stát několik projektů. Například se plánují dostavět kancelářské celky Futurama, Butterfly a Five," uvedla šéfka kancelářského oddělení společnosti CBRE Katarina Wojtusiak, podle níž podmínky celkově v současnosti nahrávají nájemcům, kteří přemýšlejí o změně kanceláří.

„Za poslední roky nepamatujeme tak širokou nabídku budov na trhu a možnosti, které nabízejí nové kancelářské trendy," dodala Wojtusiak. Může za to velká nabídka nových projektů, jen v první polovině letošního roku firmy dokončily například budovy Metronom (30 tisíc metrů čtverečních) a Delta (40 600 metrů čtverečních), před dokončením jsou projekty Aviatica (27 tisíc metrů čtverečních) a Enterpise (29 tisíc metrů čtverečních).

Neobsazenost kancelářských prostor mírně poklesla v druhém pololetí 2015 na 16,8 procenta, ale podle CBRE bude nadále oscilovat kolem 17 procenty. „Krátkodobý pokles neobsazenosti je způsoben tím, že některé velké firmy si předpronajaly prostory a stále sedí v těch stávajících. Proto se ve statistikách objevují dvakrát, což neobsazenost snižuje. Po přestěhování se ukáže skutečná míra neobsazenosti a ta naroste," vysvětluje Wojtusiak. Právě předpronajatost kanceláří stoupla meziročně na dvojnásobek na úroveň 40 procent.

Celková výměra moderních kancelářských ploch v Praze činila na konci druhého čtvrtletí 3,13 milionu metrů čtverečních. Poměr budov třídy A vůči budovám třídy B dosahoval 69 procent. Nejkvalitnější kanceláře AAA zabírají 13 procent z celkové výměry.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru