Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Výstavba nového bezpečnostního přelivu Hostivařské přehrady začne v červnu
Hostivařská přehrada. Foto: LHMP

Výstavba nového bezpečnostního přelivu Hostivařské přehrady začne v červnu

Výstavba nového bezpečnostního přelivu pražské Hostivařské přehrady začne letos v červnu. Při ní nebude možné chodit po hrázi ani po cestě v jejím okolí na pravém břehu. Stavba potrvá i v příštím roce a průchod bude opět zcela otevřený na jaře 2023. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V případě povodní přeliv umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Přehrada naposledy téměř přetekla při povodních v roce 2013. Nachází se na potoku Botič a dokončená byla v roce 1963.

„Na začátku tohoto roku se uskutečnila veřejná soutěž na zhotovitele stavby a vítěze ještě musí schválit městská rada. Podepsání smlouvy se zhotovitelem očekáváme v květnu a zahájení stavebních prací v červnu letošního roku," uvedl Hofman.

Lesy hlavního města již připravily místo pro stavbu, když letos v březnu do konce vegetačního klidu vykácely v okolí přehrady stromy. Pokáceno bylo několik desítek stromů pod přehradou a na pravém břehu, kde bude přeložena kvůli novému přelivu současná cesta. Vysázeno následně bude 15 nových vzrostlých javorů jasanolistých.

Vybraná firma bude bezpečnostní přeliv budovat po zbytek letošního roku a příští rok. Přehrada zůstane upuštěná stejně jako přes zimu. Uzavřený bude průchod po koruně hráze a v přilehlém úseku stezky na pravém břehu.

„Vzhledem k tomu, že nebude možné po dobu výstavby plně užívat pravobřežní stezku, připravujeme souběžnou opravu této stezky tak, aby na jaře 2023 bylo možné okolí přehrady užívat v lepší kvalitě než nyní," dodal Hofman.

Hostivařská přehrada byla v minulosti vyhodnocená jako třetí největší bezpečnostní riziko pro hlavní město. Jelikož jde o sypanou hráz, v případě náhlého zvýšení hladiny hrozí v případě přetečení koruny protržení vodního díla. Tomu má zabránit právě nový bezpečnostní přeliv.

Při povodních v roce 2013 voda z Botiče zaplavila Hostivař a Záběhlice. Situaci zhoršilo především rychlé vypouštění přehrady. Podle míry ohrožení povodní patří hostivařská nádrž do druhé nejhorší kategorie ze čtyř.

Od povodní v roce 2013 byl zvýšený počet hrázných z jednoho na čtyři, aby byl zajištěný nepřetržitý dohled nad přehradou. V letech 2010 a 2011 byla přehrada kompletně vypuštěná a odbahněná.


Autor: ČTK

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Další články
Nahoru