Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Výstavba nové čtvrti v Modřanech začne na jaře 2022
Většina budov cukrovaru byla zbořená v roce 2005, zachovaný zůstal jeden z komínů či kotelna. Vizualizace: Skanska

Výstavba nové čtvrti v Modřanech začne na jaře 2022

Výstavba nové čtvrti v Praze 12, kterou pod názvem Modřanský cukrovar připravuje firma Skanska Reality, by měla začít na jaře roku 2022. Developer to uvedl na svých webových stránkách. V nových domech má být 767 bytů. Součástí projektu mají být také obchody, mateřská škola, multifunkční hala či park.

Brownfield po bývalém cukrovaru se nachází na pravém břehu Vltavy v jihozápadní části Modřan. Většina budov cukrovaru byla zbořená v roce 2005, zachovaný zůstal jeden z komínů či kotelna. Skanska koupila první část pozemků v roce 2011 a zbytek v roce 2015, před tím tam plánoval stavět izraelský developer Neocity Group.

Podle firmy Skanska plánovaný projekt, jehož architektonický návrh pochází z dílny studia Chybik+Kristof, počítá na více než 70 hektarech s výstavbou sedmi bytových domů, obchodních prostor a budov občanské vybavenosti.

Na objektech by měly být zelené střechy a v nové čtvrti se podle developera vysadí až 1000 stromů. Parkování mají zajistit podzemní garáže s kapacitou 907 stání.

Třicet procent parkovacích míst bude mít přípravu pro nabíječku elektromobilů, šest sdílených dobíjecích stanic bude veřejně dostupných. Navržené je i nové náměstí, park a krytý prostor pro pořádání společenských akcí.

Nová čtvrť se bude stavět v sedmi vlnách. S prodejem bytů firma začala v říjnu. Prodej bytů je podle informací na webu limitovaný na jeden byt na jednoho vlastníka.

Skanska, jak uvedla na webu, použije poprvé v projektu o několika etapách se stovkami bytů nové technologie. Byty tak budou podle generálního ředitele Skanska Reality Petra Michálka napojené na zdroje zelené energie a při výstavbě nových domů se budou používat recyklované materiály.

V každém objektu jsou podle architekta Ondřeje Chybíka navržené zelené střechy a akumulační nádrže, z nichž se voda bude využívat pro zálivku zeleně ve vnitroblocích. V plánu jsou také dvoje rozvody vody, což má umožnit lidem volit mezi pitnou a recyklovanou vodou pro různá užití.

Modřanský cukrovar zahájil provoz v roce 1861 na pozemcích bývalého Panského mlýna. Provoz v cukrovaru fungoval po celou první republiku i období komunistického režimu. Po roce 1989 bylo zařízení privatizováno firmou Cukrspol Praha Modřany. V roce 2002 byl ukončen provoz a o tři roky později byl cukrovar zdemolován.

V roce 2013 pražští zastupitelé schválili změnu územního plánu, umožňující postavit na místě bývalého průmyslového objektu domy a obchody.

Skanska patří k největším stavebním společnostem v Česku a na Slovensku. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti, jako je Skanska Reality, se zaměřují i na stavbu bytů a komerčních nemovitostí převážně v Praze.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Dnes v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru