Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Výstavba nové čtvrti v Modřanech začne na jaře 2022
Většina budov cukrovaru byla zbořená v roce 2005, zachovaný zůstal jeden z komínů či kotelna. Vizualizace: Skanska

Výstavba nové čtvrti v Modřanech začne na jaře 2022

Výstavba nové čtvrti v Praze 12, kterou pod názvem Modřanský cukrovar připravuje firma Skanska Reality, by měla začít na jaře roku 2022. Developer to uvedl na svých webových stránkách. V nových domech má být 767 bytů. Součástí projektu mají být také obchody, mateřská škola, multifunkční hala či park.

Brownfield po bývalém cukrovaru se nachází na pravém břehu Vltavy v jihozápadní části Modřan. Většina budov cukrovaru byla zbořená v roce 2005, zachovaný zůstal jeden z komínů či kotelna. Skanska koupila první část pozemků v roce 2011 a zbytek v roce 2015, před tím tam plánoval stavět izraelský developer Neocity Group.

Podle firmy Skanska plánovaný projekt, jehož architektonický návrh pochází z dílny studia Chybik+Kristof, počítá na více než 70 hektarech s výstavbou sedmi bytových domů, obchodních prostor a budov občanské vybavenosti.

Na objektech by měly být zelené střechy a v nové čtvrti se podle developera vysadí až 1000 stromů. Parkování mají zajistit podzemní garáže s kapacitou 907 stání.

Třicet procent parkovacích míst bude mít přípravu pro nabíječku elektromobilů, šest sdílených dobíjecích stanic bude veřejně dostupných. Navržené je i nové náměstí, park a krytý prostor pro pořádání společenských akcí.

Nová čtvrť se bude stavět v sedmi vlnách. S prodejem bytů firma začala v říjnu. Prodej bytů je podle informací na webu limitovaný na jeden byt na jednoho vlastníka.

Skanska, jak uvedla na webu, použije poprvé v projektu o několika etapách se stovkami bytů nové technologie. Byty tak budou podle generálního ředitele Skanska Reality Petra Michálka napojené na zdroje zelené energie a při výstavbě nových domů se budou používat recyklované materiály.

V každém objektu jsou podle architekta Ondřeje Chybíka navržené zelené střechy a akumulační nádrže, z nichž se voda bude využívat pro zálivku zeleně ve vnitroblocích. V plánu jsou také dvoje rozvody vody, což má umožnit lidem volit mezi pitnou a recyklovanou vodou pro různá užití.

Modřanský cukrovar zahájil provoz v roce 1861 na pozemcích bývalého Panského mlýna. Provoz v cukrovaru fungoval po celou první republiku i období komunistického režimu. Po roce 1989 bylo zařízení privatizováno firmou Cukrspol Praha Modřany. V roce 2002 byl ukončen provoz a o tři roky později byl cukrovar zdemolován.

V roce 2013 pražští zastupitelé schválili změnu územního plánu, umožňující postavit na místě bývalého průmyslového objektu domy a obchody.

Skanska patří k největším stavebním společnostem v Česku a na Slovensku. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti, jako je Skanska Reality, se zaměřují i na stavbu bytů a komerčních nemovitostí převážně v Praze.


Autor: ČTK

První listopadový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Dnes v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Vyberte nejlepší projekty participativního rozpočtu

Včera v 08:54

Až do 25. listopadu mohou obyvatelé Prahy 15 dát svůj hlas pro nové projekty letošního ročníku participativního rozpočtu.

V Praze 2 se koná Den válečných veteránů

Včera v 06:14

Letošní Den válečných veteránů se koná ve čtvrtek 11. listopadu na náměstí Míru v Praze 2. Program začne v 10 hodin soutěžemi pro děti s účastí profesionálních vojáků. Uvidíte historickou i moderní bojovou techniku.

Praha 2: Den válečných veteránů připadá na 11. listopad, přispět ale můžete už nyní

25. října 2021 ve 13:56

Od dnešní dne až do 19. listopadu máte možnost zapojit se do sbírky při příležitosti Dne válečných veteránů. Výše příspěvku je libovolná a je jen na vás, kolik se rozhodnete na válečné veterány přispět. Za příspěvek obdržíte květ vlčího máku, který je symbolem...

Dobrý nápad pro Dvojku představuje první návrhy

25. října 2021 v 09:13

Prvního srpna odstartoval pilotní projekt participativního rozpočtu Prahy 2, který nyní postoupil do další fáze – setkání nad návrhy.

Zlepšuj pětku. Hlasovat můžete do konce měsíce

25. října 2021 v 07:45

Nové lavičky, hřiště, minigolf. V participativním rozpočtu Prahy 5 je v roce 2021 vyčleněno celkem deset milionů korun na návrhy, jak zlepšit městskou část.

Jaký bude parčík U Dobráků? Přijďte diskutovat

22. října 2021 v 11:35

Místní Agenda 21 a Odbor životního prostředí Prahy 13 zvou na veřejné projednání týkající se parčíku v ulici U Dobráků. Přijďte diskutovat a vyjádřit se k možným úpravám parku.

Radnice Prahy 4 podpoří zdobení stromků v ulicích

22. října 2021 v 10:04

Praha 4 už několik let podporuje komunitní zdobení vánočních stromků komunitou, partou rodičů nebo přátel, obyvateli domu či ulice. Stejně tomu bude i letos.

Praha 14 píše kroniku

21. října 2021 ve 13:13

Přestože městské části Praha 14 bude teprve 27 let, historie jejího území sahá do podstatně vzdálenější minulosti.

Kde do konce října nepoteče voda

21. října 2021 v 10:31

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru