Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský životVýstavy

Výstava Zrcadla života představí paliativní péči jako oslavu života

18. 10. 2023 - 13. 11. 2023
Centrum paliativní péče představí osvětovou výstavu koláží fotografa a výtvarníka Jiřího Machta s názvem Zrcadla života. K vidění bude v období od 18. do 22. října v kavárně Obecního domu a od 24. října do 13. listopadu v galerii Neptun v OREA Hotelu Pyramida v Praze 6. 

Třináct unikátních zachycení života na jeho sklonku jako oslava života samotného. Smyslem osvětové výstavy je přiblížit pacienty v paliativní péči v kontextu jejich života. Fotografie byly pořízeny v Hospicu Dobrého pastýře v Čerčanech. Koláž, která následně vznikla, zrcadlí život každého z nich tak, jak ho sám popsal. Snímky dvou významých osobností, Jiřího Rašky a Freddieho Botura, byly pořízeny Jiřím Machtem v jejich osobním prostředí na sklonku života.

„Když jsem byl oslovený, jestli bych měl zájem o spolupráci s Centrem paliativní péče, věděl jsem, že se k tak vážnému tématu musím postavit důstojně a čelem. V žádném případě jsem nechtěl aplikovat moje dokumentaristické zkušenosti, řekl jsem si, že téma uchopím ryze umělecky. Jsou to obrazy lidí, portrét jejich celého života, barevný, pestrý a bohatý na utajené detaily, jako je i život sám,“ říká Jiří Macht a dodává: „Náš lidský život odehrávající se z hlediska tisíciletí v jepičím čase je nevyzpytatelný, osudy portrétovaných lidí se nás týkají víc, než si dokážeme uvědomit.“

Paliativní péče je přístup zaměřený na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, kdy čelí život ohrožující nemoci. Jejím cílem je komplexní léčba/řešení/tišení bolesti a dalších příznaků nemoci, včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, které mohou pacienta a jeho blízké trápit. Poskytovat ji lze v domácím prostředí i ve zdravotnických zařízeních jako hospic či nemocnice.

Podle nejnovějšího průzkumu, který pro Centrum paliativní péče zrealizovala v září tohoto roku agentura STEM/MARK, má osobní zkušenost s úmrtím blízké osoby 88 % veřejnosti. Povědomí o tom, co je paliativní péče, ale pouze 43 % respondentů. Tato dílčí data průzkumu dokazují, jak je osvěta v této oblasti potřebná. I proto chystá Centrum paliativní péče velkou osvětovou kampaň na jaro příštího roku.
Autor: Hla

V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Dnes v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Včera v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

8. prosince 2023 v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

Další články
Nahoru