Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životVýstavy

Výstava Zrcadla života představí paliativní péči jako oslavu života

18. 10. 2023 - 13. 11. 2023
Centrum paliativní péče představí osvětovou výstavu koláží fotografa a výtvarníka Jiřího Machta s názvem Zrcadla života. K vidění bude v období od 18. do 22. října v kavárně Obecního domu a od 24. října do 13. listopadu v galerii Neptun v OREA Hotelu Pyramida v Praze 6. 

Třináct unikátních zachycení života na jeho sklonku jako oslava života samotného. Smyslem osvětové výstavy je přiblížit pacienty v paliativní péči v kontextu jejich života. Fotografie byly pořízeny v Hospicu Dobrého pastýře v Čerčanech. Koláž, která následně vznikla, zrcadlí život každého z nich tak, jak ho sám popsal. Snímky dvou významých osobností, Jiřího Rašky a Freddieho Botura, byly pořízeny Jiřím Machtem v jejich osobním prostředí na sklonku života.

„Když jsem byl oslovený, jestli bych měl zájem o spolupráci s Centrem paliativní péče, věděl jsem, že se k tak vážnému tématu musím postavit důstojně a čelem. V žádném případě jsem nechtěl aplikovat moje dokumentaristické zkušenosti, řekl jsem si, že téma uchopím ryze umělecky. Jsou to obrazy lidí, portrét jejich celého života, barevný, pestrý a bohatý na utajené detaily, jako je i život sám,“ říká Jiří Macht a dodává: „Náš lidský život odehrávající se z hlediska tisíciletí v jepičím čase je nevyzpytatelný, osudy portrétovaných lidí se nás týkají víc, než si dokážeme uvědomit.“

Paliativní péče je přístup zaměřený na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, kdy čelí život ohrožující nemoci. Jejím cílem je komplexní léčba/řešení/tišení bolesti a dalších příznaků nemoci, včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, které mohou pacienta a jeho blízké trápit. Poskytovat ji lze v domácím prostředí i ve zdravotnických zařízeních jako hospic či nemocnice.

Podle nejnovějšího průzkumu, který pro Centrum paliativní péče zrealizovala v září tohoto roku agentura STEM/MARK, má osobní zkušenost s úmrtím blízké osoby 88 % veřejnosti. Povědomí o tom, co je paliativní péče, ale pouze 43 % respondentů. Tato dílčí data průzkumu dokazují, jak je osvěta v této oblasti potřebná. I proto chystá Centrum paliativní péče velkou osvětovou kampaň na jaro příštího roku.
Autor: Hla

Jiří Mastil: Obrazy a kresby

Dnes v 10:35

Výstava amatérské tvorby autora, který žije v Praze 13. Instalace v atriu radnice předvede ukázky různých technik malby a kresby s tematikou figurální, historické architektury, krajiny, zvířat a dojmů z cest.

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Dnes v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Dnes v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

Včera v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

Včera ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Na letní kino v H2 se můžete těšit i v červenci

Včera ve 12:07

Připraveny budou 3 filmy, promítat se bude od 16. července vždy od 20 hodin za příznivého počasí do 30. července.

Bezbariérová toaleta na Senovážném náměstí je v provozu

Včera v 09:04

Veřejná toaleta na Senovážném náměstí je opět v provozu. Společnost JCDecaux vyslyšela žádost radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové a občanů a dlouhodobě uzavřenou toaletu opět zprovoznila.

Dovolená? Ideální důvod ke zřízení služby SMS-INFO

Včera v 08:25

Prázdniny a doba dovolených jsou v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují zákazníkům aktivaci služby SMS INFO.

Výstava: Kafka a Praha aneb ozvěny kafkovského kolokvia

Včera v 07:37

Fotografie v Galerii Point z porevolučního mezinárodního kolokvia Kafka a Praha jsou historickým dokladem doby nedlouho po převratu v roce 1992. Kolokvium se konalo v dsd Goethe-Institut Prag a bylo symbolickým znovuotevřením svobodné diskuse nad Kafkovým dílem.

Úřad Prahy 13 chce obsadit několik pracovních pozic

10. července 2024 v 08:04

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Další články
Nahoru