Výstava Zrcadla života představí paliativní péči jako oslavu života
Třináct unikátních zachycení života na jeho sklonku jako oslava života samotného. Smyslem osvětové výstavy je přiblížit pacienty v paliativní péči v kontextu jejich života. Fotografie byly pořízeny v Hospicu Dobrého pastýře v Čerčanech. Koláž, která následně vznikla, zrcadlí život každého z nich tak, jak ho sám popsal. Snímky dvou významých osobností, Jiřího Rašky a Freddieho Botura, byly pořízeny Jiřím Machtem v jejich osobním prostředí na sklonku života.
„Když jsem byl oslovený, jestli bych měl zájem o spolupráci s Centrem paliativní péče, věděl jsem, že se k tak vážnému tématu musím postavit důstojně a čelem. V žádném případě jsem nechtěl aplikovat moje dokumentaristické zkušenosti, řekl jsem si, že téma uchopím ryze umělecky. Jsou to obrazy lidí, portrét jejich celého života, barevný, pestrý a bohatý na utajené detaily, jako je i život sám,“ říká Jiří Macht a dodává: „Náš lidský život odehrávající se z hlediska tisíciletí v jepičím čase je nevyzpytatelný, osudy portrétovaných lidí se nás týkají víc, než si dokážeme uvědomit.“
Paliativní péče je přístup zaměřený na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, kdy čelí život ohrožující nemoci. Jejím cílem je komplexní léčba/řešení/tišení bolesti a dalších příznaků nemoci, včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, které mohou pacienta a jeho blízké trápit. Poskytovat ji lze v domácím prostředí i ve zdravotnických zařízeních jako hospic či nemocnice.
Podle nejnovějšího průzkumu, který pro Centrum paliativní péče zrealizovala v září tohoto roku agentura STEM/MARK, má osobní zkušenost s úmrtím blízké osoby 88 % veřejnosti. Povědomí o tom, co je paliativní péče, ale pouze 43 % respondentů. Tato dílčí data průzkumu dokazují, jak je osvěta v této oblasti potřebná. I proto chystá Centrum paliativní péče velkou osvětovou kampaň na jaro příštího roku.