Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Výstava: Žít s Gočárem

28. 10. 2023 - 10. 2. 2024
Český kubismus je ve světě umění fenoménem. Rozšířil se nejen v rámci architektury a sochařství, ale i do užitého umění. Tento umělecký styl ovlivnil i sběratele a podnikatele Zdeňka Ungráda, který je hrdým majitelem významných děl nejen od slavného Josefa Gočára. Příběh jeho sbírky kubistického nábytku a dalších uměleckých kousků můžete objevit v karlínské galerii Magnus Art.

Každá sbírka má svůj příběh. Někdy stačí mít dobrého souseda
Zálibu ve sběratelství našel Zdeněk Ungrád již v dětství, kdy začal sbírat známky a mince. Jeho vášeň se postupně překlenula k obdivu umění. „Když jsem jednou na vojně dostal opušťák, vyrazil jsem do městečka svých rodičů, kde stál také dům po tetě. V té době byl již téměř vyklizený. Při návštěvě jsem ale nemohl přehlédnout takové zvláštní rohaté židle a vůbec jsem netušil, co to je a jak se tam ocitly,“ vzpomíná Ungrád na okamžik, kdy poprvé spatřil významný kubistický kousek nábytku od umělce Josefa Gočára, který od rodinné sousedky odkoupila jako překvapení ještě spolu s kubistickým skleníkem matka pana Ungráda. „Dnes mám dvě židle já a druhé dvě jsou zapůjčené v Muzeu českého kubismu v domě U Černé Matky Boží v Praze,“ dodává. Kubistický nábytek se s panem Ungrádem stěhoval dokonce i do paneláku. Tehdy díky svému sousedovi, který měl stejnou zálibu ve sbírání starého nábytku zjistil, že má ve své sbírce dva jedinečné kusy nábytku od významného českého architekta Josefa Gočára, který je pro vlastní potřebu vytvořil kolem roku 1912. Tehdy se Zdeněk Ungrád začal o kubismus zajímat intenzivně.

Rozmanitost uměleckých sbírek leckdy překvapí
Soukromých sběratelů umění v Česku přibývá a s tím i zájem o sběratelství jako takové. Zatímco doteď se představování sbírek v galerii Magnus Art soustředilo převážně na tradiční malbu a sochu, aktuální výstava návštěvníky svou rozmanitostí překvapí. V průřezu sbírky Zdeňka Ungráda totiž najdou několik kubisticky zařízených pokojů včetně ložnice či vybavené rondokubistické kuchyně s jídelnou, kterou rodina sběratele využívala. „Většina sběratelů se svojí sbírkou obklopuje, Zdeněk Ungrád šel ale ještě o krok dál – žije v ní,” doplňuje Valérie Horváth, jedna z kurátorek výstavy. „Leckoho možná překvapí, že pouze u nás se kubismus z malby a sochařství rozšířil i do užitého umění a architektury. Vznikly tak světově zcela unikátní stavby a předměty každodenního života jako jsou vázy nebo třeba forma na bábovku,“ říká art specialistka J&T Banky Štěpánka Veselská.

Výstavu můžete navštívit do 10. února 2024 každý týden od pondělí do soboty, 12:00 – 20:00 hodin. Galerie Magnus Art (Sokolovská 700/113a, Praha 8).
Autor: Cen

Projekt plný radosti v divadle DISK

Včera v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

8. prosince 2023 v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

Praha 1 zve na dětskou fotografickou výstavu

27. listopadu 2023 v 05:01

Praha 1 zve na vernisáž fotografické výstavy s názvem PF 2024, která bude probíhat od 29. listopadu do 31. ledna 2024 v 7. patře radnice ve Vodičkově ulici 18.

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Další články
Nahoru