Dnes Sobota - jasno 28°C
Zítra Neděle - jasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Výstava: Žít s Gočárem

28. 10. 2023 - 10. 2. 2024
Český kubismus je ve světě umění fenoménem. Rozšířil se nejen v rámci architektury a sochařství, ale i do užitého umění. Tento umělecký styl ovlivnil i sběratele a podnikatele Zdeňka Ungráda, který je hrdým majitelem významných děl nejen od slavného Josefa Gočára. Příběh jeho sbírky kubistického nábytku a dalších uměleckých kousků můžete objevit v karlínské galerii Magnus Art.

Každá sbírka má svůj příběh. Někdy stačí mít dobrého souseda
Zálibu ve sběratelství našel Zdeněk Ungrád již v dětství, kdy začal sbírat známky a mince. Jeho vášeň se postupně překlenula k obdivu umění. „Když jsem jednou na vojně dostal opušťák, vyrazil jsem do městečka svých rodičů, kde stál také dům po tetě. V té době byl již téměř vyklizený. Při návštěvě jsem ale nemohl přehlédnout takové zvláštní rohaté židle a vůbec jsem netušil, co to je a jak se tam ocitly,“ vzpomíná Ungrád na okamžik, kdy poprvé spatřil významný kubistický kousek nábytku od umělce Josefa Gočára, který od rodinné sousedky odkoupila jako překvapení ještě spolu s kubistickým skleníkem matka pana Ungráda. „Dnes mám dvě židle já a druhé dvě jsou zapůjčené v Muzeu českého kubismu v domě U Černé Matky Boží v Praze,“ dodává. Kubistický nábytek se s panem Ungrádem stěhoval dokonce i do paneláku. Tehdy díky svému sousedovi, který měl stejnou zálibu ve sbírání starého nábytku zjistil, že má ve své sbírce dva jedinečné kusy nábytku od významného českého architekta Josefa Gočára, který je pro vlastní potřebu vytvořil kolem roku 1912. Tehdy se Zdeněk Ungrád začal o kubismus zajímat intenzivně.

Rozmanitost uměleckých sbírek leckdy překvapí
Soukromých sběratelů umění v Česku přibývá a s tím i zájem o sběratelství jako takové. Zatímco doteď se představování sbírek v galerii Magnus Art soustředilo převážně na tradiční malbu a sochu, aktuální výstava návštěvníky svou rozmanitostí překvapí. V průřezu sbírky Zdeňka Ungráda totiž najdou několik kubisticky zařízených pokojů včetně ložnice či vybavené rondokubistické kuchyně s jídelnou, kterou rodina sběratele využívala. „Většina sběratelů se svojí sbírkou obklopuje, Zdeněk Ungrád šel ale ještě o krok dál – žije v ní,” doplňuje Valérie Horváth, jedna z kurátorek výstavy. „Leckoho možná překvapí, že pouze u nás se kubismus z malby a sochařství rozšířil i do užitého umění a architektury. Vznikly tak světově zcela unikátní stavby a předměty každodenního života jako jsou vázy nebo třeba forma na bábovku,“ říká art specialistka J&T Banky Štěpánka Veselská.

Výstavu můžete navštívit do 10. února 2024 každý týden od pondělí do soboty, 12:00 – 20:00 hodin. Galerie Magnus Art (Sokolovská 700/113a, Praha 8).
Autor: Cen

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Nový termín zrušeného koncertu

15. července 2024 v 10:01

Náhradní termín zrušeného koncertu s názvem Učitel a jeho žák – tchán a jeho zeť, který měl původně proběhnout 23. května, se uskuteční 11. září od 17 hodin v sále Nuselské radnice v Praze 4.

Výstava: Fire Walk With Me!

14. července 2024 v 09:34

The Design, designový obchod s prodejní galerií a kavárnou nabízí více než 3× do roka spatřit výstavu umělců, kteří se zabývají designem, malbou, keramikou, šperky nebo módními doplňky.

Karaoke blues u Keplera

13. července 2024 ve 13:54

Jedno osudové setkání, spousta melancholie i několik litrů kořalky. Finský režisér Aki Kaurismaki vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis dalšímu filmu. Rozněžnil přitom srdce svých příznivců i okoralých, cynických kritiků.

Jiří Mastil: Obrazy a kresby

12. července 2024 v 10:35

Výstava amatérské tvorby autora, který žije v Praze 13. Instalace v atriu radnice předvede ukázky různých technik malby a kresby s tematikou figurální, historické architektury, krajiny, zvířat a dojmů z cest.

V parku Prahy 2 začalo Hudební léto

11. července 2024 ve 14:50

Včera začalo Hudební léto v parcích Prahy 2. První letošní koncert v Riegrových sadech se vydařil navzdory předpovědi počasí.

Výstava: Kafka a Praha aneb ozvěny kafkovského kolokvia

11. července 2024 v 07:37

Fotografie v Galerii Point z porevolučního mezinárodního kolokvia Kafka a Praha jsou historickým dokladem doby nedlouho po převratu v roce 1992. Kolokvium se konalo v dsd Goethe-Institut Prag a bylo symbolickým znovuotevřením svobodné diskuse nad Kafkovým dílem.

Další články
Nahoru