dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Výstava: Židé v českých zemích 10. - 18. století
Foto: jewishmuseum.cz

Výstava: Židé v českých zemích 10. - 18. století

Nová expozice Židé v českých zemích, 10. – 18. století se otevírá dnes v 16 hodin v Maiselově synagoze. Expozice přehlednou, srozumitelnou a poutavou formou zprostředkuje představu o vnitřním životě židovských obcí v českých zemích i o jejich mnohostranném vztahu s okolní společností. Je rozdělena do osmi tematických celků, rozmístěných po obvodu synagogy, jež bude návštěvník procházet po směru toku hebrejského písma zprava doleva.

Úvodním tématem při vstupu pod galerií je Židovské osídlení v českých zemích. Následují témata Postavení Židů ve středověké a raně novověké společnosti, Židovská obec a Tradiční židovská vzdělanost, umístěná v jižní boční lodi.

Centrální prostor synagogy kolem svatostánku je věnován renesančnímu „zlatému věku“ pražských Židů, přičemž zvláštní pozornost patří mecenáši a staviteli synagogy Mordechaji Maiselovi a legendě o Golemovi. Návštěvník dále vstoupí do severní boční lodi, zasvěcené židovským způsobům obživy a společenskému životu a dále ponurému tématu diskriminace Židů, protižidovských výtržností a duchovního útlaku.

Expozici zakončuje krátký Epilog v západní části prostoru pod galerií, jenž na příkladu židovského osvícenství a sílících kontaktů mezi židy a křesťany v osvícenské Praze předznamenává proměnu života českých Židů od konce 18. století.

Dotykové obrazovky v expozici s bohatým obrazovým materiálem umožní návštěvníkovi vyhledávat v databázích významných židovských obcí českých zemí či významných židovských osobností. Dále si návštěvník bude moci „prolistovat“ vybrané cenné hebrejské rukopisy a tisky, historické plány židovských sídlišť, detailně prohlédnout slavnostní židovský průvod z 24. dubna 1741 u příležitosti narození Josefa II. a zaujme jej jistě také atraktivní projekce fotografií starých českých a moravských synagog.

Za povšimnutí stojí obzvláště několikaminutový průlet pražským Židovským Městem v jeho předasanační podobě podle Langweilova modelu Prahy.

Expozice se ve vyvážené míře opírá o trojrozměrné a dvojrozměrné exponáty, které ve většině pocházejí ze sbírek Židovského muzea v Praze. Doplňují je exponáty ze sbírek dalších českých a zahraničních institucí.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru