dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Pražská kultura

Výstava: Zastavení Alice Neugebauerové v Čelákovicích

Po dvanácti letech proběhne v Čelákovicích výstava obrazů Alice Neugebauerové, tentokráte nazvaná „Zastavení“. Jedná se již o páté „Zastavení“ s jejími obrazy u nás. Vernisáž výstavy se uskuteční 7. března v 10 hodin v Městském muzeu v Čelákovicích. Slovem ji uvede herečka Martina Venigerová, kterou jsme mohli vidět například v roli Bereniky v Polesného filmu „Berenika stříhá vlasy“. O hudební zahájení se postarají děti z místní „Lidušky“.

Výtvarný názor Alice Neugebauerové formoval kraj Polabí v okolí Čelákovic, kde až do své maturity žila. Její výtvarné práce působící navenek klidně, avšak při bližším ohledání zjistíte, že jsou nabité zvláštním vnitřním napětím. Vystavované obrazy jsou podle jejích slov vjemy a asociace zachycující především atmosféru okamžiku, krátká „Zastavení“, místa s magickou silou. Souzní zde ve střetu proměny rodící ho se života s mizejícím.

Snaží se o postihnutí barevné nálady okamžiku, poezie všedních motivů. Náladu vytváří pomocí světla a především valéry modře. Barva typická pro snílky, fantasty, … symbolizující hloubku, dálku, volnost, klid, ticho, zdrženlivost, víru a touhu. V díle Alice Neugebauerové se prolíná realita s vnímáním jejího vnitřního světa, čímž dosahuje snové vize. Můžeme to chápat jako bezeslovný rozhovor dvou hlasů. Z nichž jeden je tichým pozorovatelem – divák, a druhý jeho aktér. Člověk je v obrazech Alice Neugebauerové spíše tušen, zahlédnut, unikající.

Nejen prostor je na hraně reality a imaginace, ale též čas. Stěží rozpoznáme, zda se v nich čas „zastavil“ nebo zda plyne svým životem v nekonečném bytí. Každý obraz v sobě ukrývá svůj příběh, prolnutí snu a skutečnosti. Alice Neugebauerová ve svých obrazech vypráví, jak vzácná je každá chvíle, i když se zdá banální a všední. Chce se podělit se svými přáteli o každý prchající a pádící okamžik života.

Městské muzeum v Čelákovicích nám všem dává možnost se „Zastavit“ na výstavě obrazů Alice Neugebauerové od 7. března do 3. května 2015.                


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru