dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Pražská kultura

Výstava Vojtěcha Vlka: Coexist?

Městská část Praha 1 pořádá v Galerii 1 fotografickou výstavu Vojtěcha Vlka – COEXIST?. 

Záštitu nad výstavou převzal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Praha 1 podporuje talentované umělce a umožňuje jim předvést svá díla a vyjádřit svůj názor. Mezi ně patří i fotograf Vojtěch Vlk, který se pokouší svou výstavou COEXIST? narušovat zažité xenofobní stereotypy a zjednodušený pohled na svět,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Fotografická výstava „COEXIST?“ přinese do Galerie 1 pohled Vojtěcha Vlka na diverzitu lidské bytosti v současném světě.

„Autor si vybírá především témata, která otevírají otázku lidské identity a zakotvení člověka v chaosu současné společnosti. Jak napovídají některé z předcházejících fotografických cyklů, Vojtěch Vlk zkoumá lidskou bytost do hloubky a záměrně vybírá pro svou tvorbu místa, která jsou duchovně živá. Bádání začíná u sebe samého, následně expanduje za hranice Evropy,“ řekla kurátorka výstavy Marie Vítková.

Téma Identity a lidského soužití inicioval již v roce 1998 sérií autoportrétů, vytvořených během studijního pobytu na Bezalel Academy v Jeruzalémě. V rámci projektu se soustředil na otázku, kolik tváří může navenek projevit jediný člověk a jak málo stačí k docílení manipulace cizího mínění. Na otázku vnitřního života a jeho projevu zas jiným způsobem nazírá v souboru „Misionáři v Praze“, který zachycuje portréty zahraničních představitelů různých náboženství v pražském prostředí. Během portrétování ozařoval fotograf své modely světlem ve tvaru symbolu jejich víry.

„Své téma rozpracovává i v sérii nazvané „Na březích řeky Gangy“. Zde se jedná o velkoformátové portréty tzv. Svatých mužů – Sádhuáů v Indickém Váranasí. Prozatím poslední cestu za tématem religiozity podnikl Vojtěch Vlk do Španělska, kde se zaměřil na tradice procesí křesťanských bratrstev během Svatého týdne (Semana Santa) o Velikonocích,“ doplňuje Marie Vítková.

Tvář, identita a duchovní život člověka je hlavní linií výstavy s názvem COEXIST?. Samotný název napovídá, že série portrétů Vojtěcha Vlka představuje neustále se rozvíjející mozaiku lidského bytí, kdy tvář odráží hru vnitřního života.
Výstava potrvá od 8. do 31. ledna. Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru