Dnes Sobota - jasno 28°C
Zítra Neděle - jasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životVýstavy

Výstava: Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju s vámi

1. 11. 2023 - 11. 12. 2023
Od 1. listopadu bude v NTM přístupná výstava Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju s vámi, kterou připravila organizace Za sklem.

Národní technické muzeum je s lidmi na spektru autismu propojeno více, než se může na první pohled zdát. „S radostí vítám v prostorách našeho muzea výstavu, která je zcela výjimečná v porozumění jinakosti vnímání světa kolem nás. Cela řada vědců, konstruktérů, vynálezců, programátorů žila a pracovala pravděpodobně na tomto spektru, jen to o nich nevíme. Známý je např. Albert Einstein, významný fyzik, vědec a nositel Nobelovy ceny za vysvětlení fotoelektrického jevu,“ řekl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Zcela jedinečné fotografie, které ve výstavě můžete vidět, jsou dílem studentů Ateliéru reklamní fotografie. „Výstava představuje portréty 28 lidí nejen na spektru autismu. Jsme velmi rádi, že mladým studentům záleží na vzájemném pochopení, pochopení sebe sama a pomoci tam, kde je třeba,“ dodala předsedkyně organizace Za sklem Marta Pečeňová.

Projekt putovní výstavy vznikl ve spolupráci nestátní neziskové organizace Za sklem s Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.  Každou fotografii doplňuje otázka „V čem jsem jiný?" a dává divákovi prostor pro vlastní úsudek. Do poslední chvíle je však utajeno, kdo z portrétovaných lidí je tzv. na spektru a kdo ne. Návštěvník si svůj odhad ověří až na konci výstavy. Podle speciálně vytvořeného grafického klíče může porovnat své vnímání a posuzování s realitou.

Projekt je zajímavý také tím, že ani samotní autoři snímků do poslední chvíle nevěděli, koho fotí, aby se tak předešlo předsudkům vůči fotografovaným lidem. Poselství výstavy je vlastně velmi jednoduché. Prakticky dokazuje, že lidé s autismem se na první pohled neliší od většinové společnosti, že každý máme svou „jinakost“ a že ani naše vnímání není jednosměrné.

Výstavu hostí Národní technické muzeum do 11. prosince 2023. Navštívit ji a vyzkoušet si osobně, jak jste na tom s vnímavostí, můžete v otevírací době muzea.


Autor: Alo

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

Včera v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

Včera v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

Včera v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

16. července 2024 v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Další články
Nahoru