Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský životVýstavy

Výstava: Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju s vámi

1. 11. 2023 - 11. 12. 2023
Od 1. listopadu bude v NTM přístupná výstava Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju s vámi, kterou připravila organizace Za sklem.

Národní technické muzeum je s lidmi na spektru autismu propojeno více, než se může na první pohled zdát. „S radostí vítám v prostorách našeho muzea výstavu, která je zcela výjimečná v porozumění jinakosti vnímání světa kolem nás. Cela řada vědců, konstruktérů, vynálezců, programátorů žila a pracovala pravděpodobně na tomto spektru, jen to o nich nevíme. Známý je např. Albert Einstein, významný fyzik, vědec a nositel Nobelovy ceny za vysvětlení fotoelektrického jevu,“ řekl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Zcela jedinečné fotografie, které ve výstavě můžete vidět, jsou dílem studentů Ateliéru reklamní fotografie. „Výstava představuje portréty 28 lidí nejen na spektru autismu. Jsme velmi rádi, že mladým studentům záleží na vzájemném pochopení, pochopení sebe sama a pomoci tam, kde je třeba,“ dodala předsedkyně organizace Za sklem Marta Pečeňová.

Projekt putovní výstavy vznikl ve spolupráci nestátní neziskové organizace Za sklem s Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.  Každou fotografii doplňuje otázka „V čem jsem jiný?" a dává divákovi prostor pro vlastní úsudek. Do poslední chvíle je však utajeno, kdo z portrétovaných lidí je tzv. na spektru a kdo ne. Návštěvník si svůj odhad ověří až na konci výstavy. Podle speciálně vytvořeného grafického klíče může porovnat své vnímání a posuzování s realitou.

Projekt je zajímavý také tím, že ani samotní autoři snímků do poslední chvíle nevěděli, koho fotí, aby se tak předešlo předsudkům vůči fotografovaným lidem. Poselství výstavy je vlastně velmi jednoduché. Prakticky dokazuje, že lidé s autismem se na první pohled neliší od většinové společnosti, že každý máme svou „jinakost“ a že ani naše vnímání není jednosměrné.

Výstavu hostí Národní technické muzeum do 11. prosince 2023. Navštívit ji a vyzkoušet si osobně, jak jste na tom s vnímavostí, můžete v otevírací době muzea.


Autor: Alo

Starosta Kubín předal dárky pro hendikepované dítě

Dnes v 08:51

Starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS) předal v pondělí 4. prosince vánoční dar městské části Praha 4 určený pro devítiletého hendikepovaného chlapce.

V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Dnes v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Včera v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

8. prosince 2023 v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

Další články
Nahoru