Výstava věnovaná osobnosti Jindřicha Chalupeckého
Jindřich Chalupecký (1910–1990) začal psát v době mezi dvěma světovými válkami, kdy byl novinkou surrealismus, a žil tak dlouho, aby stačil referovat o postmodernismu provázejícím konec 20. století.
Jeho kritický záběr zahrnoval dění na české i mezinárodní scéně a jeho vliv je (nejen) na místní kulturní scéně možné vysledovat i dnes. Na výstavě se setkají díla více než šedesáti umělců a umělkyň několika generací, jejichž tvorbu Chalupecký přímo i nepřímo ovlivnil.
Rozmanitost a bohatost života a díla Jindřicha Chalupeckého určuje formát výstavy: prostory druhého patra Městské knihovny na Mariánském náměstí budou rozděleny do několika zdánlivě samostatných sekcí, odlišných nejen tematicky, ale i formálně.
Najdeme zde pohled do Chalupeckého bytu ve Vršovicích, čítárnu s postřehy o dílech českého a slovenského výtvarného umění, site-specific pojaté sekce věnované ruskému umění a odkazu umělce Marcela Duchampa a tzv. „kabinety”, ve kterých se mísí historické a archivní materiály s reakcemi a intervencemi současných umělkyň a umělců. Na výstavě se setkávají díla více než šedesáti umělkyň a umělců několika generací: od zahraničních autorů jako je Ilja Kabakov přes práce autorek a autorů českého poválečného umění, například Adrieny Šimotové nebo Vladimíra Boudníka, až po reflexe současných umělkyň a umělců, jako je Anežka Hošková nebo Václav Magid.
„Záměrem tohoto projektu, který je výsledkem tříletého výzkumného a organizačního snažení Společnosti Jindřicha Chalupeckého, není vytvořit Chalupeckému symbolický pomník. Usiluje spíše skrze dialog historických děl a práci současných umělkyň a umělců, literátů, filozofek a dalších osobností reflektovat, co z Chalupeckého myšlenek a aktivit je relevantní pro současnost, a co nám může být nápomocné v umělecky, politicky, lidsky i ekologicky nelehkých dobách,“ říká k záměru výstavy historik umění Tomáš Pospiszyl, jeden z kurátorů výstavy.
Místo konání: Galerie hlavního města Prahy – Městská knihovna, 2. patro
Zahájení výstavy: úterý 15. 3. 2022
Termín výstavy: 16. 3. – 19. 6. 2022