Dnes Pondělí - zatazeno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 7°C
Pondělí 2. 12. 2024
Svátek má Blanka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Pražská kulturaVýstavy

Výstava: Velký třesk! Zrození prvních československých náramkových hodinek

6. 11. 2024 - 30. 3. 2025
Výstava „Velký třesk! Zrození prvních československých náramkových hodinek“ připomíná mimořádný triumf domácího průmyslu, vznik prototypu prvních československých hodinek Spartak a jejich zavedení do průmyslové výroby v Novém Městě nad Metují pod značkou Prim. 

Úspěšné zvládnutí technologicky nesmírně náročné výroby mechanických hodinek přesahuje svým vlivem na domácí průmysl oborové hranice jemné mechaniky a hodinářství. Výstava je proto nejen oslavou kulatého výročí vzniku prototypu prvních československých hodinek a jejich pozdějšího uvedení do průmyslové produkce, ale připomíná i širší historický, politický a společenský rozměr tohoto počinu.

Po úsilí trvajícím rekordně krátkou dobu několika poválečných let českoslovenští technici ke konci roku 1954 vyvinuli prototypy kvalitních náramkových hodinek zcela srovnatelných s vyspělými západními výrobky a již o tři roky později je jako průmyslový produkt nabídnul národnímu podniku Klenoty, koncovému spotřebiteli.

Před Československem dosáhly schopnosti průmyslově vyrábět mechanické hodinky pouze USA, SSSR, Francie, Velká Británie, Japonsko, Švýcarsku a NDR/NSR. Mechanický strojek, tzv. kalibr náramkových hodinek, nepřekračující svými rozměry tři centimetry v průměru, klade vysoké požadavky na miniaturizaci komponent a přesnost výroby. Výroba strojku mechanických náramkových hodinek patří ještě dnes k mimořádně náročným výzvám přesného strojírenství.

První československé hodinky vznikaly v politickém klimatu první poloviny padesátých let jako produkt vysoce prestižního úkolu národního hospodářství a znárodněného průmyslu. Tento projekt měl i vojenské pozadí a strategickou hodnotu v osvojení klíčové jemnomechanické technologie. Přestože jejich konstrukce byla převzata z francouzské předlohy reverzně inženýrským způsobem, schopnost ovládnout průmyslovou hodinářskou technologii bez předchozích zkušeností a výrazné dopomoci ze zahraničí potvrzuje kvalitu domácích konstruktérů a techniků a vysokou obecnou úroveň československého přesného strojírenství.  

„Výstava k 70. výročí vzniku prototypu prvních československých hodinek, které se zrodily v Novém městě nad Metují pod střechou národního podniku Chronotechna, je pro nás nejen příležitostí připomenout tento průmyslový triumf, ale také možností prezentovat tyto krásné technické artefakty v souvislostech i jako reprezentanty ‚zlaté éry mechaniky‘, které si svými estetickými a konstrukčními kvalitami vydobyly statut legendy,“ říká Karel Ksandr, generální ředitel NTM.

„Výstavu jsme metaforickým připodobněním k Velkému třesku pojali jako příběh zrození celého hodinářského vesmíru. V jednom bodě na jednom místě (v jakési singularitě) téměř explozivně a náhle v krátké době poválečné dekády se v Československu zrodil celý pestrý a bohatý svět ‚Primek‘, dnes opět tolik obdivovaný a vyhledávaný fanoušky mechanického hodinářství. Chtěli jsme však jít dál a přiblížit návštěvníkům politické, hospodářské, především však technologické aspekty příběhu prvních československých náramkových hodinek“, upřesnil David Hamr, autor výstavy a kurátor NTM.

Na výstavě jsou tak vystaveny nejen samotné hodinky, řada ikonických modelů, z nichž nejcennější je prototyp hodinek Spartak zapůjčený Technickým muzeem v Brně, ale také různé přístroje, přípravky.  Cennou výpověď nabízí dosud neprezentovaná technická dokumentace zapůjčená firmou ELTON hodinářská, a.s., pokračovatelem novoměstské výroby hodinek Prim. S využitím 3D technologií výstava přibližuje návštěvníkům konstrukční, výrobní a materiálové zvláštnosti strojků mechanických náramkových hodinek.

Výstava se koná v malé galerii expozice Architektury, stavitelství a designu od 6. listopadu 2024 do 30. března 2025.


Autor: Alo

Výstava: Divadlo Svět

Dnes v 10:59

Ve čtvrtek 5. prosince začne v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 výstava Jaroslav Kerles: Divadlo Svět. Koná se k nedožitým 85. narozeninám známého českého výtvarníka, karikaturisty a ilustrátora.

Půjdem spolu do Betléma na Nuselské radnici

Dnes v 07:45

Třetí z Adventních koncertů se na Nuselské radnici koná v pondělí 9. prosince. Začíná v 17 hodin. Vstupenky jsou na Nuselské radnici k dispozici za 70 korun.

Vánoční strašidelný speciál s němým filmem

Včera v 08:18

Spolek Malostranský hřbitov zve na přednášku po stopách prvního celovečerního hororu Der Student von Prag (1913), který více jak před sto léty obletěl celý svět a navždy změnil poetiku kinematografie. Malá Strana jako génius loci uhranula filmaře už za doby Rakousko-Uherska.

Výstava o Karlu Schwarzenbergovi na Vítězném náměstí

30. listopadu 2024 v 11:22

Na Vítězném náměstí v Dejvicích je k vidění v češtině a němčině výstava věnovaná Karlu Schwarzenbergovi k výročí jeho úmrtí. Výstavu pořádá Praha 6 spolu s Knihovnou Václava Havla, Spolkem Adalberta Stiftera v Mnichově a Českým centrem ve Vídni.

Rok věnovaný Pláničkovi vrcholí

29. listopadu 2024 v 16:33

Legendární brankář František Plánička, neodmyslitelně spjatý se Slavií, ožívá na plátně! Přijďte se podívat na sérii dokumentů o Pláničkovi a poslechnout si besedu se zajímavými hosty. 

Výstava v Praze 2: Svátky světla

29. listopadu 2024 v 11:18

Praha 2 zve na vernisáž kolektivní výstavy Nového sdružení pražských umělců (NSPU). Výstava, která nese název Svátky světla, bude k vidění od 2. prosince až do 31. ledna 2025.

Výstava: České korunovační klenoty na dosah v Zámeckém areálu Ctěnice

28. listopadu 2024 v 07:42

Muzeum Prahy pořádá od 26. listopadu do 26. ledna výstavu České korunovační klenoty na dosah v Zámeckém areálu Ctěnice. Výstava zahrnuje mistrovské repliky korunovačních klenotů, včetně koruny, žezla, jablka Karla IV. a svatováclavského meče. Tyto repliky jsou dostupnou alternativou k originálním...

Praha 6: Výstava sídliště Petřiny

28. listopadu 2024 v 06:43

Ve čtvrtek 28. listopadu v 17 hodin bude ve Skleněném paláci zahájena výstava návrhů studentů UMPRUM z ateliéru profesora Jana Šépky a Mirky Gulbisové. 

Martin Krajc představí extatické obrazy

27. listopadu 2024 ve 12:22

Galerie Villa Pellé v Praze 6 nabídne od 28. listopadu do 12. ledna příštího roku výstavu Temptations současného malíře Martina Krajce, absolventa Akademie výtvarného umění v Praze a žáka Michaela Rittsteina. 

Adventní koncert 2024 v Galerii 14

27. listopadu 2024 v 09:19

Ve středu 4. prosince 2024 se v Galerii 14 uskuteční adventní koncert. Vystoupí soubor BIG BAND TRUMPETS.

Předvánoční cesta hudebním světem na Nuselské radnici

27. listopadu 2024 v 07:34

Druhý koncert z cyklu Adventních koncertů se na Nuselské radnici koná ve čtvrtek 5. prosince. Duo Eret uslyšíte od 17 hodim.

Tóny nad městy na Smíchově

26. listopadu 2024 ve 20:15

Závěrečný koncert 23. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy se koná ve středu 27. listopadu od 18 hodin.

Výstava vršovického rodáka Františka Dostála v Praze 10

26. listopadu 2024 v 11:05

Listopadovou sametovou revoluci 1989 si můžete připomenout na náměstí Svatopluka Čecha skrze snímky vršovického rodáka Františka Dostála. Výstava jeho fotografií je k vidění do 31. prosince 2024.  

Do knihovny se vrací festival amatérských filmařů Book the Film

26. listopadu 2024 v 09:14

Osmý ročník festivalu amatérských filmařů Book the Film se poprvé objeví v sále knihovny na Petřinách. Dvoudenní festival 29.–30. listopadu kromě projekcí soutěžních filmů zve na promítání oscarového snímku Krajan a na setkání s autory.

Poslední možnost navštívit výstavu 30 let Prahy 14 – Příběhy a proměny

24. listopadu 2024 v 11:52

Už jen do čtvrtka 28. listopadu lze navštívit v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 685/10, Černý Most) výstavu s názvem 30 let Prahy 14 – Příběhy a proměny.

Další články
Nahoru