Výstava v Prádelně připomíná výročí vzniku projektu komunitního centra
Budova má dlouholetou a zajímavou historii, kterou chce alespoň ve zkratce připomenout březnová výstava v galerii Prádelna, jež tvoří nedílnou součást stejnojmenného komunitního centra.
Historie pozemků, na kterých je postavena mateřská škola a KC Prádelna, je známa již od středověku. V té době smíchovské kopce tvořily vinice, chmelnice, dvory, pole a zahrady, které patřily církvi, šlechtě a bohatým pražským měšťanům. Ti si zde, od konce 16. století, začali zakládat letohrádky a usedlosti.
Na konci 19. století v oblasti obec Smíchov koupila nakolik parcel, na kterých se rozhodla vybudovat obecní nemocnici. Prahu v té době sužovaly epidemie infekčních nemocí, a proto byly zřizovány dočasné výpomocné infekční nemocnice, tzv. pavillony, které byly znovu využívány během první světové války a po jejím skončení při epidemii tzv. španělské chřipky). To byl důvod, proč i zde obec zřídila obecní infekční nemocnici – pavillon pro nemoci nakažlivé.
Budova, ve které nyní sídlí KC Prádelna, byla postavena společně s touto nemocnicí. Původně jako pavillon pro vnitřní nemoci, posléze sloužila jako hospodářská budova.
V roce 1945 byla hlavní budova adaptována na mateřskou školku a v 70. letech minulého století rekonstruována. Objekt nynějšího komunitního centra sloužil jako technická budova pro potřeby školky.
V roce 2005 začala příprava projektu na přestavbu této budovy na komunitní centrum pro žáky základní školy v Grafické ulici, které bylo otevřeno v roce 2007.
Od roku 2012 se stalo součástí Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, p. o., a otevřelo se tak nejširší veřejnosti, přičemž zde našly zázemí pro svoji činnost rozličné neformální seniorské skupiny, taneční skupiny studentská divadla i pomáhající organizace z neziskového sektoru.
Návštěvníci výstavy si mohou na deseti panelech prohlédnout reprodukce historických plánů a fotografií, vizualizaci původního projektu z roku 2005 i fotodokumentaci současného využití prostor.