Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Výstava v Galerii Skleňák připomíná život a dílo Františka Doležala
8 dub
2 kvě
Výstavy
Výstava v Galerii Skleňák potrvá do května. Foto: Praha 6

Výstava v Galerii Skleňák připomíná život a dílo Františka Doležala

8. 4. 2021 - 2. 5. 2021
Praha 6, Galerie Skleňák, venkovní výstava
Dubnová výstava Prahy 6 v Galerii Skleňák připomíná život a dílo významného malíře, grafika a výtvarného teoretika Františka Doležala, dlouholetého obyvatele městské části.  S podporou Prahy 6 a Archivu výtvarného umění ji připravila dcera malíře, Jarmila Štogrová-Doležalová.

Za výlohami si můžete prohlédnout Doležalova díla 70. a 80. let, katalogy výstav nebo archivní materiály a fotografie, které připomínají slavnou éru Kramářovy galerie, na jejímž vzniku se František Doležal významně podílel a mnozí ji možná ještě pamatují.

František Doležal bydlel v ulici Jugoslávských partyzánů, v ateliéru na Bachmačském náměstí v domě U Huberta a nakonec žil a pracoval v podkroví v ulici Národní obrany.

V 60. letech z jeho podnětu vznikla Galerie Vincence Kramáře, kde ji v prostorách bývalých obchodů v ulici Čs. armády 24 svépomocí vybudovali zdejší výtvarníci.

Doležal se svými spolupracovníky galerii vedl v letech 1964 až 1971. „Kramářovka“ se stala pražským kulturním centrem s mezinárodním významem mj. výstavami Picassa, Chagalla, kubismu či surrealismu.

Jako malíř, básník a výtvarný teoretik se Doležal soustavně zabýval životem a dílem K. H. Máchy. Vytvořil dva Máchovské cykly, které tvoří vrchol jeho tvorby.
František Doležal zemřel v Dejvicích v červenci 1989, pochován je na bubenečském hřbitově. Výstavu si můžete prohlédnout do 2. května.


Josef Škvorecký v Galerii Skleňák

24. března 2021 v 06:15

Výstava v Galerii Skleňák je zasvěcena Josefu Škvoreckému, jeho životě a dílu, které je mimo jiné spojeno s Prahou 6. Výstavu připravila Praha 6 a Společnost Josefa Škvoreckého, která také v roce 2007 iniciovala i vznik literární ceny nesoucí jméno literáta.

Uteč předsudkům. Výstavu najdete na náměstí Míru

23. března 2021 v 09:04

Prohlédnout si venkovní výstavu s názvem Uteč předsudkům můžete na náměstí Míru v Praze 2 do 6. dubna.

Výstava Malé dějiny fotopastí

23. března 2021 v 07:45

Fotograf Gallery přichází s novou výstavní koncepcí a mění i kurátorský tým. První událostí v novém konceptu je výstava Malé dějiny fotopastí, kterou připravili kurátoři Vojtěch Märc a Tereza Rudolf.

Výstava fotografií Z obrazu ven

17. března 2021 v 10:50

Radnice Prahy 13 zve na výstavu prací inspirovanou Národní galerií v Praze.

Filmový architekt Jan Vlček vystaví v květinářství skici, ilustrace a kresby

16. března 2021 ve 13:53

Filmový architekt Jan Vlček se rozhodl nečekat na otevření galerií a vystavit svou aktuální tvorbu v květinářství Metamorphosis. Od 25. března budou útulné prostory v Haštalské 3 v centru Prahy zdobit skici k Českým lvem oceněnému dokumentu V síti i k dalším filmům, na kterých se Jan Vlček...

Fotograf Gallery zve na „Pootevřenou“ výstavu Jiřího Havlíčka

18. února 2021 ve 13:58

Fotograf Gallery pokračuje ve svém výstavním plánu a aktuální výstavu konceptuálního umělce Jiřího Havlíčka si mohou návštěvníci částečně prohlédnout z výlohy galerie v Jungmannově ulici. „Pootevřenou“ výstavu koncipoval kurátor Jiří Ptáček. Výstava potrvá až do...

Výstava: 100 let skautingu v Kobylisích

26. ledna 2021 v 07:13

Od 22. února najdete na Úřadě městské části Praha 8 výstavu která se věnuje skautingu v Kobylisích.

Další články
Nahoru