Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - skorojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Výstava v Galerii Skleňák připomíná život a dílo Františka Doležala
8 dub
2 kvě
Výstavy
Výstava v Galerii Skleňák potrvá do května. Foto: Praha 6

Výstava v Galerii Skleňák připomíná život a dílo Františka Doležala

8. 4. 2021 - 2. 5. 2021
Praha 6, Galerie Skleňák, venkovní výstava
Dubnová výstava Prahy 6 v Galerii Skleňák připomíná život a dílo významného malíře, grafika a výtvarného teoretika Františka Doležala, dlouholetého obyvatele městské části.  S podporou Prahy 6 a Archivu výtvarného umění ji připravila dcera malíře, Jarmila Štogrová-Doležalová.

Za výlohami si můžete prohlédnout Doležalova díla 70. a 80. let, katalogy výstav nebo archivní materiály a fotografie, které připomínají slavnou éru Kramářovy galerie, na jejímž vzniku se František Doležal významně podílel a mnozí ji možná ještě pamatují.

František Doležal bydlel v ulici Jugoslávských partyzánů, v ateliéru na Bachmačském náměstí v domě U Huberta a nakonec žil a pracoval v podkroví v ulici Národní obrany.

V 60. letech z jeho podnětu vznikla Galerie Vincence Kramáře, kde ji v prostorách bývalých obchodů v ulici Čs. armády 24 svépomocí vybudovali zdejší výtvarníci.

Doležal se svými spolupracovníky galerii vedl v letech 1964 až 1971. „Kramářovka“ se stala pražským kulturním centrem s mezinárodním významem mj. výstavami Picassa, Chagalla, kubismu či surrealismu.

Jako malíř, básník a výtvarný teoretik se Doležal soustavně zabýval životem a dílem K. H. Máchy. Vytvořil dva Máchovské cykly, které tvoří vrchol jeho tvorby.
František Doležal zemřel v Dejvicích v červenci 1989, pochován je na bubenečském hřbitově. Výstavu si můžete prohlédnout do 2. května.


Autor: TZ, red

Výstava černobílých fotografií Juana Davida Cavallose

11. října 2021 v 07:30

Ve středu 13. října se v Tibet Open House uskuteční vernisáž výstavy fotografií Juana Davida Cevallose. Fotograf, který pochází z Ekvádoru a momentálně žije v Praze, představí svou práci nabitou experimentálním jazykem, kdy v důsledku neustálé hry s využíváním klasických i moderních metod...

Výstava Juraje Kukury

6. října 2021 v 15:31

Vernisáž výstavy slovenského herce a ředitele Divadla Aréna Juraje Kukury Od stvorenia ku krížu se koná zítra, 7. října, v 18 hodin ve Slovenském institutu v Praze.

Výstava v Portheimce: Krása řemesel Starého Smíchova

4. října 2021 v 11:51

V druhé polovině listopadu 2020 byla pod patronací městské části Praha 5 připravena pro galerii Portheimka výstava Bohumila Blažka „Krása řemesel Starého Smíchova“. Výběr fotografií a grafik ze Smíchova, kde Bohumil Blažek již více než 20 let žije, měly připomenout u příležitosti 80. narozenin...

Autor komiksů JAZ míří do Villy Pellé

30. září 2021 ve 13:14

Jen pouhých deset dní od 1. do 10. října bude ve Ville Pellé trvat výstava Kabel Čapeg & Horory s TGM oblíbeného autora Oprásků sčeskí historije. Výstava s podtitulem Divná výstava do divné doby má na mušce blížící se volby, Pátečníky i předvolební hovory TGM s Karlem...

Výstava hub na faře u sv. Matěje

28. září 2021 ve 23:03

V Praze 6 se v sobotu 9. října koná výstava hub spojená s besedou a ochutnávkou. Začíná ve 13 hodin.

Výstavu Literatura proti režimu najdete na radnici

27. září 2021 v 07:18

Ve foyer Úřadu MČ Praha 4 v ulici Antala Staška 2059/80b bude v říjnu k vidění zajímavá výstava s názvem Literatura proti režimu. Představena bude česká literatura a kultura v 70. a 80. letech 20. století, ale i zničené knihy z let 1969/1970.

Výstava Skleník přestaví velkoformátové organické olejomalby Sofie Švejdové

25. září 2021 v 17:34

Abstraktní malířka Sofie Švejdová přichází s novou výstavu Skleník v pražské Karpuchina Gallery. Její energická stopa gestické tvorby je již vepsána do povědomí nejen českého, ale i zahraničního publika. V patnácti se odstěhovala z Karlových Varů do Prahy, aby dobyla umělecký svět pod pseudonymem...

Výstava citrusů a dalších subtropických užitkových rostlin

20. září 2021 ve 12:05

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu, která bude probíhat v horním skleníku zahrady od 24. září.

Výstava: V Galerii Skleňák se představí výtvarníci katedry architektury na Fakultě stavební ČVUT

5. září 2021 ve 21:01

Obor Architektura a stavitelství je technický i umělecký, jak vyplývá ze samotné podstaty architektury. Mezi pedagogy jsou i profesionální výtvarníci, jejichž prací je učit budoucí architekty kreslit, modelovat, fotografovat apod. a zejména vidět a vnímat výtvarně, esteticky.

Další články
Nahoru