dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera: Jak zachránit a oživit industriální klenoty
Ilustrační foto: Viktor Mácha

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera: Jak zachránit a oživit industriální klenoty

Od výroby hořčice k běžeckému pásu, od tiskárny k luxusním bytům, od slévárny k  současnému divadlu. Nejedná se o výčet kouzelnických čísel, ani o proud surrealistických obrazů, ale o změnu využití realizovaných proměn industriálních objektů. Více než čtyřicet příkladů úspěšných konverzí za uplynulých deset let představuje aktuální výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera s názvem Architektura konverzí 2005 – 2015. Expozice je veřejnosti otevřena do 1. února.

Výstava zachycuje překvapivý výsledek a nastiňuje vývoj vybraných projektů: proměny historického kontextu i současné využití. Příklady z celé České republiky jsou soustředěny do pěti kategorií podle motivace investorů a vlastníků, která rozhodla o změně původní funkce – od komerčního využití pro administrativu, studia, novou výrobu, obchod, ale rovněž pro bydlení, a především pro kulturu a nejrůznější veřejné aktivity. Ať už jde o projekty trvalé, nebo jen dočasné, iniciační, které startují zájem o opuštěné a ohrožené industriální budovy a areály.  

Návštěvníci budou seznámeni například s transformací původní těžní věže dolu Kukla v Oslavanech v rozhlednu téhož jména či se stále probíhajícím přerodem dolu Hlubina v ostravské komunitní a kulturní centrum – možného nástupce Stodolní ulice. Mezi dalšími nedávno započatými konverzemi se objeví i prostory Nákladového nádraží Žižkov, jehož využití se teprve rýsuje, ale už nyní tvoří důležitý bod na kulturní mapě Prahy.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Další články
Nahoru