Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Výstava v Betlémské kapli představí architekturu města Brasília

Výstava „Architektura a moc – Paláce Brasílie" pořádaná Fakultou stavební ČVUT v Praze ukáže aspekty architektury brazilského hlavního města Brasília. Akce je iniciativou Českého vysokého učení technického v Praze, Velvyslanectví Brazílie v České republice a Velvyslanectví České republiky v Brazílii a koná se pod záštitou České komory architektů. 

Široká veřejnost se zde bude moci seznámit s architektonickými skvosty Oscara Niemeyera – s Palácio da Alvorada, Palácio do Planalto, Palácio Itamaraty, budovou Nejvyššího federálního soudu a Národního kongresu. Součástí akce bude i mezinárodní konference věnující se vizi moderních měst, dokumentovaná na příkladech Zlína a pěti brazilských měst založených Janem Antonínem Baťou po jeho emigraci. Výstava se koná ve Svatováclavském sále Betlémské kaple v Praze, pro návštěvníky bude dostupná na vyžádání, využít lze komentované prohlídky 5. a 12. listopadu.  V prosinci bude volně ke zhlédnutí v atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze.

„Cílem výstavy je představit brazilské umělecké a kulturní dědictví, které reprezentuje brazilskou architekturu a identitu,“ říká architekt Marco Maio, pedagog Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT, který stojí za vznikem projektu. V expozici se budou moci návštěvníci seznámit s jedinečnými fotografiemi a plány staveb, které pomohly formovat estetiku i konstrukční principy dneška. Poprvé zde budou prezentovány i modely jednotlivých objektů, které v měřítku1:300 ukáží jejich originalitu i impozantnost. Modely vytvářeli studenti Fakulty stavební ČVUT s pomocí 3D tisku. 

„Věříme, že zájem o výstavu bude jak z řad široké veřejnosti, protože v takovémto aspektu zde práce Oscara Niemeyera nikdy prezentována nebyla, tak z řad studentů, neboť tyto stavby by měl znát každý student architektury i příbuzných oborů. Výstava a doprovodný program je navíc přibližuje komplexní a velmi zajímavou formou,“ říká prof. Mikuláš Hulec, vedoucí Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT, který projekt koordinuje.

Spojovacím mostem mezinárodní konference „Vize moderních měst“ budou osobnosti Tomáše a Jana Antonína Bati a Juscelina Kubitscheka de Oliveiry, brazilského prezidenta z přelomu padesátých a šedesátých let minulého století s českými kořeny, a jejich představy o moderních sídlech.

„Na příkladu Brasílie a Zlína, ale i dalších nově zakládaných měst uprostřed dvacátého století v obou zemích bychom rádi rozvinuli otevřenou diskusi k posouzení celosvětového významu českého příspěvku na poli nově zakládaných sídel ve 20. století,“ uvádí Marco Maio. „Mluvit se bude například o vzniku měst Batatuba, Bataguassu, Batayporã a dalších,“ dodává Marco Maio z Fakulty stavební ČVUT v Praze. K tématům konference bude patři například moderní město, jeho plánování a východiska, srovnání českých a brazilských podmínek v kontrastu obou zemí z hlediska rozlohy, podnebí a historie.

Výstava „Architektura a moc – Paláce Brasílie" a konference „Vize moderních měst“ přispívá k propagaci významného brazilského uměleckého a kulturního dědictví a reprezentuje brazilskou architekturu a identitu. Jde o součást série aktivit zaměřených na posílení kulturní výměny mezi Brazílií a Českou republikou a aktivit na podporu akademické spolupráce s brazilskými institucemi. Plánované akce se budou zabývat aspekty moderní architektury a urbanismu v obou zemích, se zvláštním zaměřením na města Brasília a Zlín.

Výstavu „Architektura a moc – Paláce Brasílie“ lze v Svatováclavském sále Betlémské kaple v Praze zhlédnout v průběhu listopadu 2023 na vyžádání, případně lze využít komentované prohlídky 5. a 12. listopadu. V prosinci 2023 bude výstava volně ke zhlednutí v atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Mezinárodní konference „Vize moderních měst“ proběhne 2. listopadu 2023 na Fakultě stavební ČVUT v Praze.

Více informací na www.fsv.cvut.cz


Autor: Hla

Projekt plný radosti v divadle DISK

Včera v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

8. prosince 2023 v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Další články
Nahoru