dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
9°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Výstava uměleckých šperků představuje i Svatováclavskou korunu a trofej pro fotbalisty
Redakce časopisu Stadion vyhlásila v roce 1965 anketu o nejlepšího fotbalistu roku v ČSSR, rozhodovaly hlasy trenérů a sportovních novinářů. Foto: archiv GHMP

Výstava uměleckých šperků představuje i Svatováclavskou korunu a trofej pro fotbalisty

V souvislosti s jubilejním výročím založení rodinné firmy Belda se ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy koná výstava reflektující tvorbu tradiční české značky z různých epoch uměleckého šperku, ale zároveň i historie českého státu.

„Podobně jako vše kolem nás, i šperk se neustále vyvíjí. Přispívají k tomu nové technologie, materiály, ale i módní trendy. Samozřejmě každý tvůrce a výrobce na toto reaguje po svém. Naše šperky se drží moderního pojetí, ale zároveň i klasického řemesla,“ říká Jiří Belda ml.

Kromě šperků které vznikly dle návrhů „rodinného klanu“ je návštěvníkům představena i série, kterou pro značku Belda v uplynulých letech navrhli přední čeští architekti a designéři – prohlédnout si lze například i unikátní náhrdelník, který vytvořila přední světová architektka Eva Jiřičná, nebo prsten od studia Olgoj Chorchoj či Filipa Streita. K vidění jsou i náušnice od Lucie Koldové.

svatovaclavska-koruna-kopie-nahled

Takto vznikala kopie Svatováclavské koruny

Jedním z higlihtů je vizuálně identická oficiální kopie Svatováclavské koruny zapůjčená od Správy Pražského hradu, kterou firma Belda dokončila v roce 2000 pro EXPO v Hannoveru. K detailnímu prozkoumání je publiku mimořádně k dispozici také originál ikonické trofeje, a sice Zlatá přilba, o kterou každým rokem na Pardubickém okruhu bojují ti nejlepší jezdci na ploché dráze z celé Evropy.

K vidění ovšem je i koruna pro Fotbalistu roku, která je nejstarší udělovanou sportovní trofejí v historii České republiky.

Výstavu Belda – LEGACY OF BEAUTY / 100 let krásy, vášně, řemesla, touhy a tradice můžete v gotické kapli Domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit až do 1. listopadu, vždy od úterka do neděle. Otevřeno je od 10 do 20 hodin, vstupné se platí 50 korun.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru