dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Pražská kultura

Výstava umělce Nenada Djapiće v KC Průhon

V prostorách Kulturního centra Průhon v Praze Řepích bude od 5. února do 23. března k vidění unikátní prodejní výstava umělce Nenada Djapiće.

Nenad Djapić je výtvarník, filmový režisér, dramatik a spisovatel, narodil se v roce 1948 v Jugoslávii, dnes žije a tvoří v Praze a Berlíně. 

Koncem šedesátých let, jako student pedagogické akademie, patřil ke skupině Červený peristil, která se happeningovou akcí – nabarvením starořímského náměstí ve Splitu na červeno – dostala mezi průkopníky evropského urban-artu.

Na přelomu 60. a 70. let studoval divadelní a filmovou vědu na FF UK v Praze, později dějiny umění a estetiku na Frei Universität v tehdejším západním Berlíně. Poté se jako autor a režisér věnoval filmové a televizní tvorbě a paralelně kresbě a malbě.

Autor měl mnoho samostatných výstav v Praze, Berlíně či Postupimi.

Ve svém uměleckém životě se věnoval také dramatické tvorbě. Kromě řady televizních filmů a seriálů pro děti režíroval Nenad Djapić v Německu několik autorských filmů, např. Nevenina dlouhá cesta (2001). V Čechách realizoval krátký koncepční dokument Causa Beli, (1993), jako osobní reakci na válečné události na Balkáně.

Pro Českou televizi natočil řadu divácky úspěšných a oceněných dokumentů jako např. Tak se tančí tango argentino v Praze (2008), Africké kořeny – české tančení (2010), Můj pradědeček Čingischán (spolurežie s Pavlou Frýdlovou – 2011), Kodjo (2012), s tanečníkem Jiřím Bartovancem, Senioři na cestách (2012).

Celoživotní láskou tohoto umělce je také tango. Právě proto se v předvečer před zahájením výstavy, tedy 4. února 2016, uskuteční ve společenském sále KC Průhon Taneční večer v rytmu argentinského tanga. Živou hudbu zajistí kapela Sin Rumbo, která zahraje na klavír, housle, bandoneon, cajon a kontrabas. Příchozí si mohou vyzkoušet základní figury a taneční kroky nebo si jen vychutnat jedinečný koncert. Vstupné je dobrovolné.

 


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru