Výstava ukazuje běžně nepřístupná místa pražského vodárenství
5. září 2023 18:11
Výstava je k vidění na piazze Florentina v Praze 1 do 29. září. V úterý 12. září se Pražanům a návštěvníkům metropole představí na Mariánském náměstí, kde skončí 10. října a do 31. října bude ke shlédnutí na náplavce pod Čechovým mostem. A následně bude putovat po dalších městských částech hlavního města.
„Jsem velmi rád, že se PVK snaží přiblížit práci vodohospodářů širší veřejnosti. Hlavní město intenzivně investuje do vodohospodářské infrastruktury a lidé by měli mít představu, kam tyto investice plynou. Výstava je zamýšlena jako edukační projekt, budu proto rád, když ji navštíví i školáci a studenti a třeba je to přiměje se o vodárenský obor více zajímat,“ řekl pražský radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09), který se spolu s předsedou představenstva PVK Philippe Guitarden a ředitelem PVK Petrem Mrkosem zahájení výstavy zúčastnil.
„Voda pro Prahu je zásadní věc, jak ta, kterou pijeme, tak i ta kterou vypouštíme. Vnímám, že tak o tom přemýšlí Rada hl. m. Prahy a na posledních čtyřech jednáních byly schváleny materiály v celkovém objemu osm miliard korun, které jsou investicemi do vodárenství," dodal Hroza.Vodárenské objekty nejsou přístupné, protože se jedná o kritickou infrastrukturu státu. Výjimkou jsou Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně a „louka“ nad Novou vodní linkou na Císařském ostrově. Technologie čistírny je totiž ukryta v podzemí.
Právě velký zájem veřejnosti i odborníků o návštěvu Nové vodní linky byl podle Mrkose jedním z impulsů pro vznik výstavy, informačních tabulí na Císařské ostrově, filmů i virtuálních návštěv prostřednictvím 360° videí. V první fázi PVK natočily filmy o všech úpravnách vody dodávajících pitnou vodu pro Prahu – Želivce, Káraném a Podolské vodárně. Výstava se věnuje rovněž distribučnímu systému a stokové síti.
„Zájem veřejnosti o naši práci nás velmi těší. Doufáme, že běžným uživatelům tak pomůžeme pochopit, jak složité je dopravit k nim kvalitní pitnou vodu a pak ji vrátit do přirozeného vodního cyklu," uzavřel předseda představenstva PVK Philippe Guitard.„Pražské vodárenství je rozsáhlý systém a my jsme přemýšleli, jakým způsobem veřejnosti zpřístupnit místa, která normálně vidět nemohou. Výsledkem je výstava, která ukáže místa kritické infrastruktury, kde jsou například hygienické omezení nebo tam probíhá důležitý provoz. Máme ambici výstavu přemisťovat na jednotlivé městské části, aby ji vidělo co nejvíce Pražanů,“ řekl ředitel PVK Petr Mrkos.