Dnes Neděle - skorojasno 11°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 10°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Výstava ukáže Goyovy obličeje plné brutality
Francisco de Goya. Zdroj: cultura.cervantes.es

Výstava ukáže Goyovy obličeje plné brutality

Institut Cervantes v Praze v září oslaví patnácté výročí svého působení v České republice. Při této příležitosti se během podzimu uskuteční několik kulturních akcí, které  si toto významné výročí připomenou. Například výstava „Goya fyziognomik. Řeč tváře v Goyově grafické tvorbě”. 

Skrze originální rytiny i audiovizuální nástroje výstava představí Goyu plného emocí. Na výstavě jsou analyzovány vztahy Goyových tváří s dobových pojednáními o fyziognomii.

Tyto teorie přinášejí nový pohled na paralely se zvířaty, jež byly populární již v 16. století a vytvořily módu studia zvířecích rysů lidského obličeje a jeho výrazů.

Kurátor Juan Bordes vybral 38 Goyových rytin ze sérií Rozmary, Pošetilosti a Hrůzy války doplněné o video a 109 reprodukcí ilustrací z 18. a 19. století.

Ve svém grafickém díle i v inovativních obrazech Goya vytváří obličeje velmi vzdálené dvořanům bez výrazu, jejichž masku představuje přetvářka. Tato Goyova tvář hovoří bez příkras a obrací se přímo k lidu, jenž je hlavním příjemcem autorových ilustrací.

Primární charakteristikou Goyových obličejů je tedy brutalita, neboť zachycuje emoce v čisté podobě. Tuto srozumitelnost, autor jí dosahuje díky své intuici génia, objevujeme skrze tři druhy fyziognomie: zvířecí, patologickou a degradující.

Proto lze srovnání Goyových ilustrací se soudobými pojednáními o fyziognomii (jejich pečlivý výběr je na výstavě zastoupen) považovat za objevné, neboť v dobách umělcova studia a činnosti, díla o fyziognomii dosáhla mimořádného společenského rozšíření a získala si pozornost všech stavů.

Přestože se v Praze výstavy věnované Goyovým rytinám již v minulosti objevily, podobná událost nesmí v kulturním životě města chybět. Pražané si mohou vychutnat tohoto geniální malíře v Institutu Cervantes.

Výstava bude otevřena od 11. září do 14. ledna příštího toku ve výstavním sále Institutu Cervantes v ulici Na Rybníčku v Praze 2. V pondělí až pátek je možné ji navštívit od 9 do 19 hodin, v sobotu od 9:30 do 13:30 hodin. Vstup je zdarma.


Městská divadla pražská otevřou divadla, naživo i online

13. května 2021 v 16:37

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla...

Jakub Dušek: Štěkot uvázaných psů

13. května 2021 v 09:29

Komiksový detektivní thriller z prostředí protektorátu zavede čtenáře do podzimního rána roku 1941 kdy je v zapadlé pražské ulici protektorátu Čechy a Morava nalezeno mrtvé tělo s vyřezaným hákovým křížem na hrudi. Dramatičnost celé situace podtrhuje fakt, že obětí je hlavní komisař Antonín...

František Skála v Domě U Kamenného zvonu

13. května 2021 v 09:24

Pod názvem A jiné práce představuje František Skála poprvé retrospektivní pohled na svou ne vždy známou ilustrátorskou tvorbu, které se věnuje již od začátku osmdesátých let. 

Festival Žižkovská noc nabídne kulturní akce po celý rok

11. května 2021 ve 12:13

Po hlavičkou ŽN365 se chystají výstavy, historické exkurze (nejen) po Žižkově, ale třeba i festival buskingu, přednášky a další akce se společenským přesahem. „Neznáme hranice,“ říká tým, který za aktivitami stojí, a který již několik měsíců přináší podcast Vysílač. O tradiční festival napříč...

Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open proběhne ve volném termínu

8. května 2021 v 09:47

Letošní v pořadí pátý ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání. Déle než rok trvající pandemie citelně zasáhla i do oblasti základního uměleckého...

Muzeum města Prahy otvírá

6. května 2021 v 15:22

Muzeum města Prahy se v úterý 11. května znovu otevře návštěvníkům. Hlavní budova Muzea města Prahy je uzavřena z důvodu probíhající rekonstrukce do roku 2023. Ostatní objekty budou otevřeny v aktualizovaných otevíracích dobách.

Litva, Polsko a Bělorusko a Praha 3 slaví 230. výročí přijetí Ústavy 3. května

6. května 2021 v 11:42

Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Litvy v České republice, Kancelář Svjatlany Cichanouské, zvolené lídryně Běloruska a Polský institut v Praze ve spolupráci s městskou částí Praha 3 uspořádaly venkovní výstavu na náměstí Jiřího z Poděbrad. 

Festival BlueFest

5. května 2021 v 11:05

Ve čtvrtek 6. května se od 19 hodin uskuteční festival BlueFest Online. Organizátoři prozradili hlavní zahraniční hvězdy festivalu, kterými budou legendární americký bluesový kytarista, zpěvák a skladatel Walter Trout a skupina Larkin Poe. 

Výstava: Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19

4. května 2021 ve 14:35

V prostorách Komunitního centra a zahrady Kotlaska je od 1. května připravena pro návštěvníky expozice fotografií „Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19". 

Nový psychothriller oblíbené kanadské autorky Shari Lapena: Její konec

4. května 2021 v 10:42

Nejnovější psychothriller Shari Lapeny odhalí další nebezpečné tajemství ukryté pod povrchem spořádané rodiny, a to znovu v příběhu plném stupňujícího se napětí a nečekaných zvratů. 

Další články
Nahoru