Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - oblacno 5°C
Pátek 26. 2. 2021
Svátek má Dorota
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Výstava ukáže Goyovy obličeje plné brutality
Francisco de Goya. Zdroj: cultura.cervantes.es

Výstava ukáže Goyovy obličeje plné brutality

Institut Cervantes v Praze v září oslaví patnácté výročí svého působení v České republice. Při této příležitosti se během podzimu uskuteční několik kulturních akcí, které  si toto významné výročí připomenou. Například výstava „Goya fyziognomik. Řeč tváře v Goyově grafické tvorbě”. 

Skrze originální rytiny i audiovizuální nástroje výstava představí Goyu plného emocí. Na výstavě jsou analyzovány vztahy Goyových tváří s dobových pojednáními o fyziognomii.

Tyto teorie přinášejí nový pohled na paralely se zvířaty, jež byly populární již v 16. století a vytvořily módu studia zvířecích rysů lidského obličeje a jeho výrazů.

Kurátor Juan Bordes vybral 38 Goyových rytin ze sérií Rozmary, Pošetilosti a Hrůzy války doplněné o video a 109 reprodukcí ilustrací z 18. a 19. století.

Ve svém grafickém díle i v inovativních obrazech Goya vytváří obličeje velmi vzdálené dvořanům bez výrazu, jejichž masku představuje přetvářka. Tato Goyova tvář hovoří bez příkras a obrací se přímo k lidu, jenž je hlavním příjemcem autorových ilustrací.

Primární charakteristikou Goyových obličejů je tedy brutalita, neboť zachycuje emoce v čisté podobě. Tuto srozumitelnost, autor jí dosahuje díky své intuici génia, objevujeme skrze tři druhy fyziognomie: zvířecí, patologickou a degradující.

Proto lze srovnání Goyových ilustrací se soudobými pojednáními o fyziognomii (jejich pečlivý výběr je na výstavě zastoupen) považovat za objevné, neboť v dobách umělcova studia a činnosti, díla o fyziognomii dosáhla mimořádného společenského rozšíření a získala si pozornost všech stavů.

Přestože se v Praze výstavy věnované Goyovým rytinám již v minulosti objevily, podobná událost nesmí v kulturním životě města chybět. Pražané si mohou vychutnat tohoto geniální malíře v Institutu Cervantes.

Výstava bude otevřena od 11. září do 14. ledna příštího toku ve výstavním sále Institutu Cervantes v ulici Na Rybníčku v Praze 2. V pondělí až pátek je možné ji navštívit od 9 do 19 hodin, v sobotu od 9:30 do 13:30 hodin. Vstup je zdarma.


Komiksová kniha Divná planeta získala Výroční cenu Muriel 2020

Včera v 19:42

Komiksová kniha o obyčejném chování neobyčejných obyvatel jedné (divné) planety, respektive její překladatelka Michala Marková, byla včera večer oficiálně oceněna Výroční cenou Muriel 2020 za nejlepší překlad.

Umělá inteligence napsala první divadelní hru, uvede ji Švandovo divadlo

24. února 2021 ve 12:00

Již tento pátek 26. února od 19 hodin se ve Švandově divadle uskuteční unikátní akce. Po 100 letech od premiéry hry R.U.R. Karla Čapka zde uvedou hru s názvem AI: Když robot píše hru. Scénář je sestavený z dialogů vygenerovaných umělou inteligencí a vypráví o radostech i strastech každodenního...

Divácký hit jako audiokniha. Vlastníci jsou nyní k poslechu v superprodukci Audioteky

24. února 2021 v 10:51

Po úspěšném divadelním a filmovém zpracování zažívají Vlastníci Jiřího Havelky premiéru jako audiokniha. Výjimečný posluchačský zážitek slibuje takzvaný superprodukční formát, který je postaven na špičkovém zvuku podtrhujícím herecké výkony Terezy Dočkalové, Marka Němce, Taťjany Medvecké, Zuzany...

Sibel Hodge: Zmizelí

24. února 2021 v 07:07

Při rutinním letu z Afriky do Anglie doktor Mason Palmer tragicky umírá, když jeho letadlo po cestě havaruje a zmizí kdesi uprostřed husté buše.

Martin Nekola: Český New York

22. února 2021 v 10:39

New York, pulzující metropole a vstupní brána do USA, přilákal i značné množství vystěhovalců z českých zemí. Po první světové válce česká komunita čítala přes 40 000 lidí.

Mandy Robotham: Dítě třetí říše

21. února 2021 v 09:20

Anke je vězeňkyní v lágru, a aby přežila, dělá to, co umí nejlépe – pomáhá svým spoluvězenkyním porodit a starat se o novorozence. Jenže pak si její činnosti všimne kdosi důležitý a Anke čelí zdrcující volbě. Eva Braunová totiž čeká děťátko…

Slovenský institut v Praze představuje projekt Green drama a zve na první čtení

20. února 2021 v 09:09

Slovenský institut v Praze ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava přichází se společným projektem Měsíc se slovenským dramatem – Green drama.

Brian Freeman: Sama proti všem

18. února 2021 v 09:04

Když nezbývá naděje, jen zoufalství. Když se z noční můry stane skutečnost. A není pomoci… Stačilo pár měsíců, aby se Lise Powerové zhroutil celý svět. Úspěšná autorka bestsellerového thrilleru ztratila během půl roku téměř všechny nejbližší. Teď žije sama, ukrytá v domě v lesích poblíž kanadských...

Filmová nadace: Blíží se uzávěrka nového kola scenáristické soutěže

13. února 2021 ve 13:26

Již jen do 28. února mají autoři prvotin i renomovaní tvůrci čas na to, aby přihlásili svoje dílo do jedné ze dvou kategorií scenáristické soutěže Filmové nadace. Hlavní kategorie je určena všem scenáristům bez rozdílu věku a kategorie Hvězda zítřka nabízí šanci začínajícím autorům, kteří dosud...

Koncert pro radost v Praze 8

12. února 2021 ve 12:01

Online živý přenos toho nejlepšího z repertoáru Joyful si můžete poslechnout v úterý 23. února od 19 hodin.

Komiksové ceny Muriel znají své nominace

12. února 2021 v 07:54

Čtrnáctý ročník komiksových cen Muriel zná nominace v devíti soutěžních kategoriích. Vítězové budou vyhlášení ve středu 24. února, tentokrát nikoliv živě v Bio Oko, ale online na webu České televize (www.ctart.cz). Pořadem budou opět provázet Ester Geislerová a Johana Ožvold a bude natočen ve...

Další články
Nahoru