dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Výstava ukáže Goyovy obličeje plné brutality
Francisco de Goya. Zdroj: cultura.cervantes.es

Výstava ukáže Goyovy obličeje plné brutality

Institut Cervantes v Praze v září oslaví patnácté výročí svého působení v České republice. Při této příležitosti se během podzimu uskuteční několik kulturních akcí, které  si toto významné výročí připomenou. Například výstava „Goya fyziognomik. Řeč tváře v Goyově grafické tvorbě”. 

Skrze originální rytiny i audiovizuální nástroje výstava představí Goyu plného emocí. Na výstavě jsou analyzovány vztahy Goyových tváří s dobových pojednáními o fyziognomii.

Tyto teorie přinášejí nový pohled na paralely se zvířaty, jež byly populární již v 16. století a vytvořily módu studia zvířecích rysů lidského obličeje a jeho výrazů.

Kurátor Juan Bordes vybral 38 Goyových rytin ze sérií Rozmary, Pošetilosti a Hrůzy války doplněné o video a 109 reprodukcí ilustrací z 18. a 19. století.

Ve svém grafickém díle i v inovativních obrazech Goya vytváří obličeje velmi vzdálené dvořanům bez výrazu, jejichž masku představuje přetvářka. Tato Goyova tvář hovoří bez příkras a obrací se přímo k lidu, jenž je hlavním příjemcem autorových ilustrací.

Primární charakteristikou Goyových obličejů je tedy brutalita, neboť zachycuje emoce v čisté podobě. Tuto srozumitelnost, autor jí dosahuje díky své intuici génia, objevujeme skrze tři druhy fyziognomie: zvířecí, patologickou a degradující.

Proto lze srovnání Goyových ilustrací se soudobými pojednáními o fyziognomii (jejich pečlivý výběr je na výstavě zastoupen) považovat za objevné, neboť v dobách umělcova studia a činnosti, díla o fyziognomii dosáhla mimořádného společenského rozšíření a získala si pozornost všech stavů.

Přestože se v Praze výstavy věnované Goyovým rytinám již v minulosti objevily, podobná událost nesmí v kulturním životě města chybět. Pražané si mohou vychutnat tohoto geniální malíře v Institutu Cervantes.

Výstava bude otevřena od 11. září do 14. ledna příštího toku ve výstavním sále Institutu Cervantes v ulici Na Rybníčku v Praze 2. V pondělí až pátek je možné ji navštívit od 9 do 19 hodin, v sobotu od 9:30 do 13:30 hodin. Vstup je zdarma.


Retrospektiva Galiny Miklínové promění Villu Pellé v Muzeum Lichožroutů

27. listopadu 2020 v 09:34

Muzeum Lichožroutů – vstup vítaný!!! Tak se bude jmenovat výběrová multimediální retrospektiva vynikající ilustrátorky, výtvarnice a filmařky Galiny Miklínové, kterou pro malé i velké návštěvníky připravila Villa Pellé.

V Národním muzeu se seznámíte se symbolem českého lva

27. listopadu 2020 v 08:28

Národní muzeum se připravuje na možné znovuotevření a pro své návštěvníky připravilo v Historické budově novou výstavu s názvem Lvem mě nazývají, na které se podrobně seznámíte s naším nejstarším státním symbolem. Pokud vás zajímá proměna podoby českého lva od nejstaršího známého vyobrazení...

Výlohy a okna v Praze 7 obsadí umělci

26. listopadu 2020 ve 12:15

V Praze 7 startuje výstava ARTakeaway. Přes 30 umělců bude od 27. 11. do 1. 12. okupovat výlohy, okna i balkóny na Sedmičce. Součástí netradiční výstavy jsou malby, grafiky, videoinstalace, fotografie, zvuky či performance. 

Výstava v Galerii Skleňák do konce listopadu

26. listopadu 2020 v 06:38

K 400letému výročí bitvy na Bílého hoře připravila šestá městská část výstavu v Galerii Skleňák. Díky unikátnímu výstavnímu prostoru ve výlohách Skleněného paláce se tak jedná o jednu z mála kulturních událostí, na kterou může veřejnost při současné epidemické situaci pozvat. K vidění je na...

Týden italské kuchyně ve světě. Praha oslavuje Federica Felliniho a Pellegrina Artusiho

24. listopadu 2020 v 08:52

Od 23. do 29. listopadu se koná V. ročník Týdne italské kuchyně ve světě. Projekt na podporu a zhodnocení agropotravinářského sektoru a italské kuchyně připravuje italské Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce spolu s mnoha dalšími partnery.

Koncert Jaroslava Svěceného a Lucie Tóth

24. listopadu 2020 v 08:11

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného se v Tereziánském sále Břevnovského kláštera koná již pošesté.

Praha 1: 20 Minutes vystoupí online

23. listopadu 2020 v 09:37

20 Minutes je pražská art-popová kapela, jejíž jádro tvoří výjimečně dvě frontmanky, jednovaječná dvojčata.

Praha 1: Koncert Institutu Bohuslava Martinů

21. listopadu 2020 v 09:32

V předvečer 130. výročí skladatelova narození, 7. prosince, se uskuteční výroční koncert Institutu Bohuslava Martinů, na kterém vystoupí Zemlinského kvarteto.

C. J. Carver: Mrazivé echo

20. listopadu 2020 v 08:40

V dětství byli Harry, Lucas a Guy nejlepšími kamarády. Jenže pak udělali strašnou chybu a jejich přátelství se rozpadlo, vzájemné vazby se zpřetrhaly. O mnoho let později se v lese najde lidská hlava, stažená z kůže a s vyříznutým jazykem. Policie si na pomoc s tímto případem přivolá psychologa...

Charlie Donlea: Dlouhé stíny

19. listopadu 2020 v 09:30

Pravda se lehko přehlédne, i když ji máme přímo před očima. Rory Mooreová má zvláštní schopnost najít a poskládat detaily, které ostatním unikají. Proto je velmi úspěšná při řešení vychladlých případů násilných trestných činů. Při vyklízení právnické kanceláře svého zesnulého otce narazí na případ...

Mezinárodní festival dokumentárního divadla Akcent začíná zítra

17. listopadu 2020 v 11:24

Mezinárodní festival dokumentárního divadla Akcent, který pořádá Divadlo Archa, začíná tuto středu. Festival zahájí mezinárodní online konference No More Social Kissing zabývající se novými podobami umělecké spolupráce v době post-covidové. 

K výročí 17. listopadu Praha 3 uvede film s Václavem Havlem

17. listopadu 2020 v 09:55

Praha 3 odstartuje svůj kulturní online program na listopad a prosinec. Symbolicky jej zahájí k výročí sametové revoluce dokumentárním filmem Juraje Herze Vize 2000, kde o své vizi nového tisíciletí hovoří prezident Václav Havel.

Dům pážat po dvanácti letech ožívá

16. listopadu 2020 v 09:30

Zítra, v Den boje za svobodu a demokracii, se Muzeum paměti XX. století, jehož zakladatelem je hlavní město Praha, představí v nových prostorách. Jeho dočasným sídlem se stane Dům pážat na Hradčanech. Svou činnost zde zahájí dvěma výstavami, které budou 17. listopadu dostupné online na...

Další články
Nahoru