dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - polojasno
25°C
pozítří
Středa - zatazeno
23°C
Výstava ukáže Goyovy obličeje plné brutality
Francisco de Goya. Zdroj: cultura.cervantes.es

Výstava ukáže Goyovy obličeje plné brutality

Institut Cervantes v Praze v září oslaví patnácté výročí svého působení v České republice. Při této příležitosti se během podzimu uskuteční několik kulturních akcí, které  si toto významné výročí připomenou. Například výstava „Goya fyziognomik. Řeč tváře v Goyově grafické tvorbě”. 

Skrze originální rytiny i audiovizuální nástroje výstava představí Goyu plného emocí. Na výstavě jsou analyzovány vztahy Goyových tváří s dobových pojednáními o fyziognomii.

Tyto teorie přinášejí nový pohled na paralely se zvířaty, jež byly populární již v 16. století a vytvořily módu studia zvířecích rysů lidského obličeje a jeho výrazů.

Kurátor Juan Bordes vybral 38 Goyových rytin ze sérií Rozmary, Pošetilosti a Hrůzy války doplněné o video a 109 reprodukcí ilustrací z 18. a 19. století.

Ve svém grafickém díle i v inovativních obrazech Goya vytváří obličeje velmi vzdálené dvořanům bez výrazu, jejichž masku představuje přetvářka. Tato Goyova tvář hovoří bez příkras a obrací se přímo k lidu, jenž je hlavním příjemcem autorových ilustrací.

Primární charakteristikou Goyových obličejů je tedy brutalita, neboť zachycuje emoce v čisté podobě. Tuto srozumitelnost, autor jí dosahuje díky své intuici génia, objevujeme skrze tři druhy fyziognomie: zvířecí, patologickou a degradující.

Proto lze srovnání Goyových ilustrací se soudobými pojednáními o fyziognomii (jejich pečlivý výběr je na výstavě zastoupen) považovat za objevné, neboť v dobách umělcova studia a činnosti, díla o fyziognomii dosáhla mimořádného společenského rozšíření a získala si pozornost všech stavů.

Přestože se v Praze výstavy věnované Goyovým rytinám již v minulosti objevily, podobná událost nesmí v kulturním životě města chybět. Pražané si mohou vychutnat tohoto geniální malíře v Institutu Cervantes.

Výstava bude otevřena od 11. září do 14. ledna příštího toku ve výstavním sále Institutu Cervantes v ulici Na Rybníčku v Praze 2. V pondělí až pátek je možné ji navštívit od 9 do 19 hodin, v sobotu od 9:30 do 13:30 hodin. Vstup je zdarma.


Koncert: Sólo pro violu

Včera ve 21:02

První koncert nové sezony již 12letého cyklu komorních koncertů Hudba bez hranic se koná 24. září. Je věnován viole jako sólovému nástroji. Vynikajícího violistu Karla Untermüllera doprovodí soubor Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského.

Kniha roku: Hlasování ve čtenářské anketě je v plném proudu

17. září 2020 v 18:16

Druhý ročník čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění, je v plném proudu. Anketa vznikla v loňském roce, důvodem byla snaha ocenit nejen literární kvalitu knih, ale také jejich „oblíbenost" u běžných čtenářů. Právě oni zde totiž rozhodují...

Devatero řemesel v Praze 8

17. září 2020 ve 13:32

Výstava studentských prací SOŠ uměleckořemeslné se od 16. září do 27. listopadu koná v Libeňském zámku.

Kate Hodgesová: Milované a obávané

17. září 2020 v 09:37

Padesát příběhů mytických žen ze všech koutů světa. Kniha Milované a obávané se skládá ze starých mýtů a lidových příběhů o legendárních mytických bytostech, ale vypráví je novým způsobem. Nezávislé víly, svůdné dívky v lesích, strašidelné čarodějnice nebo málo známé bohyně – kniha pokrývá širokou...

Allie Reynoldsová: Mráz pod kůží

17. září 2020 v 09:17

Odříznutá chata v horách, pět bývalých kamarádů a nevyřízený účet s desetiletým úrokem. Pět bývalých přátel přijíždí do Le Rocher, malého lyžařského resortu ve francouzských Alpách. Mají se zde setkat poprvé po deseti letech od doby, kdy společně trénovali na jeden z nejdůležitějších...

Koncert v parku Přátelství

15. září 2020 v 18:41

Večer v neděli 20. září v parku Přátelství na Proseku bude patřit milovníkům klasické hudby. Zazní Má vlast Bedřicha Smetany a Novosvětská Antonína Dvořáka v podání Orchestru Praga Sinfonietta pod vedením dirigentky Miriam Němcové.

Dernisáž výstavy Slavné vily Prahy 6: Hanspaulka

15. září 2020 v 15:15

Na konci září letošního roku vyjde další z knih v edici Slavných vil, tentokrát o vilách na Hanspaulce. K vydání knihy připravila radnice Prahy 6 stejnojmennou výstavu v Galerii Skleňák.

Devětkrát s devítkou pokračuje čtvrtým koncertem

13. září 2020 v 07:31

Dvacátý ročník festivalu komorní a orchestrální tvorby Devětkrát s devítkou je rozdělen je do dvou etap a čtvrtý koncert jeho podzimní části se koná ve pondělí 14. září.

Praha 4: Divadlo Bravo začne pestrým a zdarma přístupným programem

13. září 2020 v 06:07

Dnes, 13. září. proběhne slavnostní otevření a předání Divadla Bravo! do rukou předního novocirkusového souboru Losers Cirque Company. Pro první návštěvníky nové scény v dřívějším Branickém divadle je připraven na celé odpoledne zdarma přístupný program pro celou rodinu, který nabídne nový cirkus,...

Další články
Nahoru