Dnes Neděle - skorojasno 0°C
Zítra Pondělí - snih 2°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Výstava THE JOY OF LIFE Petry McGrath v hotelu Four Seasons
Petra McGrath. Foto: Robert Tichý

Výstava THE JOY OF LIFE Petry McGrath v hotelu Four Seasons

Petra McGrath (1972), česko-australská malířka a designérka žijící střídavě v Čechách a v Austrálii, vystavuje v luxusních prostorách restaurace CottoCrudo hotelu Four Seasons v Praze, cyklus velkoformátových pláten nazvaný THE JOY OF LIFE. Tématem výstavy je radost ze života, kterou malířka sama vyzařuje. 

Abstraktní barevné a harmonické obrazy budou moci hosté restaurace a baru shlédnout každý den od 20. prosince do konce března.

THE JOY OF LIFE navazuje na výstavu, kterou Petra otevřela před dvěma lety. Její název vznikl díky architektovi Otto Dvořákovi, který se i podílel na dnešní podobě hotelu Four Seasons v Praze.

„Otto mě velmi podporoval v mé tvorbě. Obrazy v něm vyvolávaly radost ze života. Bohužel letos v srpnu odešel. Velice si vážím možnosti vystavovat právě v hotelu Four Seasons a vnímám to i jako určitou poctu tomuto významnému člověku a sběrateli umění. Jeho žena Maya Lukas se dokonce podílí i na této výstavě a výstavu uvede, “ vysvětluje Petra McGrath.

Petra McGrath se ve svých dvaatřiceti letech rozhodla odstěhovat do Austrálie, ačkoli měla v Praze velmi úspěšnou realitní agenturu i zázemí a věnovala se designu. Šla si za svým snem. Žít v krásné Austrálii a vyjádřit se malbou byla její touha již od dětství. V Sydney začala malbu studovat.

„Jsem šťastná, že jsem si zvolila životní cestu, která mě naplňuje radostí, přináší mi mnoho inspirace a tvořivé energie, poznávání krásných míst, setkání. To vše mohu dále přenášet do svých obrazů. Miluji volnou tvorbu, abstrakci a symboliku, která mi dává svobodu a možnost se originálně vyjádřit,“ doplňuje dnes úspěšná malířka, která svá díla vystavuje v Čechách, Austrálii, ale i dalších zemích.

„Odvaha je slovo, které mi tane na mysli, když se s Petrou McGrath setkávám. Odvaha opustit svou rodnou zemi a vydat se na druhý konec světa. Odvaha opustit práci a vydat se za svým srdcem a začít tvořit. Odvaha používat ve svých dílech výrazné barvy. Odvaha být rozkročená mezi dvěma kontinenty. Odvaha být v obou kulturách antropologem, zúčastněným pozorovatelem. Odvaha promítat do svých děl radost, naději a pozitivní přístup k životu…Odvaha žít.,“ říká o Petře McGrath kurátorka umění Anna Pulkertová.

Obrazy vytvořené akryl, olej, pastel na plátně jsou prodejní.

Petra McGrath je malířka a designérka, která žije střídavě v Praze a v Sydney. V jejím zralém díle i jejími interpretacemi je neobyčejná, ale zřetelná harmonická rovnováha vůle k cílevědomému záměru spolu se suverénní spontánností a improvizací. Tato symbióza je klíčovým charakterem osobitosti a energie jejích obrazů. Zdroje osobní inspirace Petry jsou především její pozornost a vizuální citlivost k prostředí, světlu, barvám, rozlišností a společných jmenovatelů obou kultur Evropy a Austrálie. Obrazy Petry jsou ojedinělým příkladem suverénních harmonických kombinací figurativních elementů v rámci barevných abstrakcí s náznaky prostorového vnímání a originálních kompozic.


Autor: Alo

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Sian Evans s Kosheen letos zahraje čtyřikrát

26. ledna 2023 v 07:06

Britská zpěvačka Sian Evans & Kosheen po velkém úspěchu s Resist 20th Anniversary Tour opět přijede potěšit české fanoušky a vystoupí ve třech městech, v Praze hned dvakrát. V rámci českého turné, které je naplánováno na začátek června, se na tuto koncertní sestavu můžete těšit v Praze,...

Koncertní cyklus Atria na Žižkově a Akademie MenART

24. ledna 2023 ve 13:38

Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART a Atrium na Žižkově vstupují do letošního roku s novým koncertním cyklem Hudební Odyssea. Během každého večera se představí přední hudebníci působící v Akademii i jejich žáci ve společně sestaveném programu. Večerem provede redaktor ČRo Vltava...

Do Prahy přijede na sto mladých hudebníků z celého světa

23. ledna 2023 ve 20:09

Do prvního kola Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru viola vybrala soutěžní komise 44 mladých hudebníků ze sedmnácti zemí. Do Prahy dostává pozvánku také 46 soutěžících v oboru trombon, kteří pocházejí z dvaceti zemí. Nejvíce kandidátů v oboru viola je z Číny, až jedenáct. V případě...

Jarní koncerty na Nuselské radnici 2023

23. ledna 2023 v 07:08

V únoru začne cyklus Jarních koncertů na Nuselské radnici. Čtvrtá městská část nabídne čtyři koncerty, zaposlouchat se můžete do houslí, flétny, harfy nebo klavíru.

Praha 11 zve na swingové melodie

22. ledna 2023 v 11:11

Ve středu 25. ledna se koná oblíbená Hudební kavárna v Komunitním centru Matky Terezy. Od 19 hodin si můžete vychutnat swingové melodie, italskou kávu nebo sklenici dobrého vína.

Mala Kacenbergová: Mala a její kočka

22. ledna 2023 v 07:56

Mala a její kočka je název příběhu dvanáctileté židovské dívky a její čtyřnohé přítelkyně z pera polské autorky Maly Kacenbergové. Knihu vydává nakladatelství Ikar.

Pohádková neděle: Jak Tonda léčil rohatou princeznu Safiru

19. ledna 2023 ve 12:53

Divadlo Andromeda zve děti v neděli 22. ledna na pohádku.

Přehlídka monster v divadle DISK aneb konec se blíží

18. ledna 2023 v 09:14

Divadlo DISK uvede čtvrtou inscenaci studentů absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU Soumrak monster: Zrození apokalypsy premiérou 27. ledna 2023. Komplexní inscenační projekt představí dvě hry v jeden večer. Dvojitá dávka ostré společenské kritiky současného německého dramatika...

Zelená města budoucnosti představí výstava

17. ledna 2023 v 18:32

Studentky a studenti nizozemského architekta a urbanisty Winyho Maase z ateliéru MVRDV, který v akademickém roce 2022/2023 působí jako hostující profesor na Fakultě architektury ČVUT, představí své práce na výstavě Biotopia. Jak by mohla vypadat velká města budoucnosti, jejichž infrastrukturu...

Ošklivé rukopisy Kříže z Telče 1434–1504. Komentované prohlídky

16. ledna 2023 ve 12:52

Středověké rukopisy uložené v Národní knihovně České republiky pocházejí z větší části až ze 14. a 15. století. Nejde o bohatě iluminované kodexy ze vzácného pergamenu, ale často o zběžně psané, neúhledné či dokonce „ošklivé“ papírové svazky.

Další články
Nahoru