Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Výstava THE JOY OF LIFE Petry McGrath v hotelu Four Seasons
Petra McGrath. Foto: Robert Tichý

Výstava THE JOY OF LIFE Petry McGrath v hotelu Four Seasons

Petra McGrath (1972), česko-australská malířka a designérka žijící střídavě v Čechách a v Austrálii, vystavuje v luxusních prostorách restaurace CottoCrudo hotelu Four Seasons v Praze, cyklus velkoformátových pláten nazvaný THE JOY OF LIFE. Tématem výstavy je radost ze života, kterou malířka sama vyzařuje. 

Abstraktní barevné a harmonické obrazy budou moci hosté restaurace a baru shlédnout každý den od 20. prosince do konce března.

THE JOY OF LIFE navazuje na výstavu, kterou Petra otevřela před dvěma lety. Její název vznikl díky architektovi Otto Dvořákovi, který se i podílel na dnešní podobě hotelu Four Seasons v Praze.

„Otto mě velmi podporoval v mé tvorbě. Obrazy v něm vyvolávaly radost ze života. Bohužel letos v srpnu odešel. Velice si vážím možnosti vystavovat právě v hotelu Four Seasons a vnímám to i jako určitou poctu tomuto významnému člověku a sběrateli umění. Jeho žena Maya Lukas se dokonce podílí i na této výstavě a výstavu uvede, “ vysvětluje Petra McGrath.

Petra McGrath se ve svých dvaatřiceti letech rozhodla odstěhovat do Austrálie, ačkoli měla v Praze velmi úspěšnou realitní agenturu i zázemí a věnovala se designu. Šla si za svým snem. Žít v krásné Austrálii a vyjádřit se malbou byla její touha již od dětství. V Sydney začala malbu studovat.

„Jsem šťastná, že jsem si zvolila životní cestu, která mě naplňuje radostí, přináší mi mnoho inspirace a tvořivé energie, poznávání krásných míst, setkání. To vše mohu dále přenášet do svých obrazů. Miluji volnou tvorbu, abstrakci a symboliku, která mi dává svobodu a možnost se originálně vyjádřit,“ doplňuje dnes úspěšná malířka, která svá díla vystavuje v Čechách, Austrálii, ale i dalších zemích.

„Odvaha je slovo, které mi tane na mysli, když se s Petrou McGrath setkávám. Odvaha opustit svou rodnou zemi a vydat se na druhý konec světa. Odvaha opustit práci a vydat se za svým srdcem a začít tvořit. Odvaha používat ve svých dílech výrazné barvy. Odvaha být rozkročená mezi dvěma kontinenty. Odvaha být v obou kulturách antropologem, zúčastněným pozorovatelem. Odvaha promítat do svých děl radost, naději a pozitivní přístup k životu…Odvaha žít.,“ říká o Petře McGrath kurátorka umění Anna Pulkertová.

Obrazy vytvořené akryl, olej, pastel na plátně jsou prodejní.

Petra McGrath je malířka a designérka, která žije střídavě v Praze a v Sydney. V jejím zralém díle i jejími interpretacemi je neobyčejná, ale zřetelná harmonická rovnováha vůle k cílevědomému záměru spolu se suverénní spontánností a improvizací. Tato symbióza je klíčovým charakterem osobitosti a energie jejích obrazů. Zdroje osobní inspirace Petry jsou především její pozornost a vizuální citlivost k prostředí, světlu, barvám, rozlišností a společných jmenovatelů obou kultur Evropy a Austrálie. Obrazy Petry jsou ojedinělým příkladem suverénních harmonických kombinací figurativních elementů v rámci barevných abstrakcí s náznaky prostorového vnímání a originálních kompozic.


Autor: Alo

V Praze 2 se slaví výročí vysvěcení basiliky sv. Ludmily

Dnes v 09:54

Hudebně – dramatické písmo věnované 130. výročí vysvěcení basiliky svaté Ludmily v Praze 2 se koná ve středu 4. října. Vstup je volný.

Dagmar Šubrtová: Ze světla do tmy, ze tmy do světla

Dnes v 08:46

V galerii Jilská 14 v Praze 1 vystavuje svá díla sochařka Dagmar Šubrtová. Pro její tvorbu jsou charakteristické důrazy na historické a sociální přesahy daného místa.

Divadlo LETÍ startuje 18. sezónu v čele s novou uměleckou šéfkou

20. září 2023 v 08:25

Pražské nezávislé Divadlo LETÍ vstupuje do nové sezóny v čele s novou uměleckou šéfkou, dramaturgyní Marií Špalovou. Pod jejím vedením bude pokračovat v propagaci a podpoře současné české i zahraniční dramatiky. Očekávanou premiérou bude na jaře roku 2024 hra Láska, argumentační cvičení hvězdy...

Koncert v Praze 15: Adam Michna z Otradovic

20. září 2023 v 05:43

Loutna česká je cyklus 13 písní s instrumentálním doprovodem.

Praha 2: Lucy Chugai Band vystoupí na Bastionu

19. září 2023 v 08:45

V rámci koncertního cyklu Prahy 2 Hudba na hradbách uslyšíte v úterý 26. září Lucy Chugai Band

Praha 1: Písně, humor a balady

15. září 2023 v 08:07

Odpoledne v sále Malostranské besedy se koná 1. října od 15 hodin.

První premiérou nové sezóny Baletu Národního divadla bude Beyond Vibrations

14. září 2023 v 06:43

Soubor Baletu Národního divadla představí v prvním říjnovém týdnu premiérové komponované představení Beyond Vibrations z děl tří významných současných choreografů.

Vachlerův film Tajemství a smysl života se představuje v oficiálním traileru

13. září 2023 v 11:21

Co je smyslem života? Co je láska, humor, strach a smrt? Je všechno jen sen? Kdo jsme a kam směřujeme? Probudíme se, vzpomeneme si? Na tyto a další otázky se snaží nalézt odpověď nový celovečerní film Petra Vachlera s názvem Tajemství a smysl života. Přestože snímek poběží v kinech až...

Praha 15: Hostivařský komorní koncert

13. září 2023 v 09:06

Hostivařský komorní koncert se koná v neděli 17. září od 17 hodin v Domkářské ulici v Praze 15.

Praha 1: Kostel sv. Ducha rozezní evropské melodie

13. září 2023 v 08:43

V pondělí 2. října od 18 hodin rozezní prostory kostela sv. Ducha evropské melodie, další koncert z cyklu Kostelních slavností v Praze 1.

Koncert pro českou kněžnu

13. září 2023 v 08:37

V předvečer svátku sv. Ludmily zve Praha 2 na koncert. Vstup je zdarma.

OxCollection představí devět speciálních děl

11. září 2023 v 18:55

Festival Dvořákova Praha letos ozvláštní mimořádný doprovodný program – výstava digitálního umění ze sbírky OxCollection. Osm předních umělců se představí na Bořislavce ve foyer KKCG v rámci výstavy „Synesthetic Immersion“, zatímco před Rudolfinem bude k vidění instalace světoznámého umělce Refika...

Dientzenhoferova Portheimka ukazuje osudy barokního klenotu Smíchova

11. září 2023 ve 14:11

Expozice, která návštěvníky seznámí s příběhem letohrádku Portheimka na pozadí společenských a kulturních proměn tří století je instalována v galerijních prostorách přímo v barokní budově od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Pro veřejnost je otevřena od 7. září až do...

Divadlo DISK: Jak to vypadá U Hitlerů v kuchyni

11. září 2023 v 08:50

Divadlo DISK vstoupí do divadelní sezóny 2023/24 premiérou hudební inscenace hry Arnošta Goldflama U Hitlerů v kuchyni, která se uskuteční 15. září. Režie se ujal Miroslav Hanuš, herec a režisér, jenž zároveň působí jako herecký pedagog na pražské DAMU. V inscenaci uvidíte všech dvanáct...

Další články
Nahoru