dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Pražský život

Výstava Svatá Ludmila a současná tvář Prahy 2

Historická osobnost, jejíž odkaz nalezneme v Praze 2, je první česká a slovanská světice, patronka rodin, přemyslovská kněžna Ludmila. Její jméno nesou kostely a instituce po celém světě. V Praze 2 letos vznikla s podporou městské části výstava fotografií „Svatá Ludmila a současná tvář Prahy 2“ ve sklepě Grébovka v Havlíčkových sadech.

Výstavu připravil spolek Svatá Ludmila 1100 let s cílem ukázat, že každé místo v našem okolí má svou historii a význam i v širším kontextu. Autorem fotografií je Michael Kolář, ideovým autorem výstavy Marie Opatrná.

Téma sv. Ludmily lze na Praze 2 nalézt na dvou základních místech – na náměstí Míru a na Vyšehradě. Vystavené fotografie vinohradského kostela z 19. století promlouvají i o době novější, například prostřednictvím vitráže s příběhem života sv. Ludmily, která vznikla až po 2. světové válce.

Vyšehrad sv. Ludmilu představuje prostřednictvím různorodějších cest. Můžeme zde najít bastion sv. Ludmily, sochu sv. Ludmily ukrytou ve vyšehradských kasematech, která stávala na Karlově mostě i drobnou kapličku v nároží vyšehradského hřbitova.

Výstavu si můžete prohlédnout do 2. prosince.


Další články
Nahoru