Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životVýstavy

Výstava studentských návrhů na Fakultě dopravní ČVUT

11. 1. 2024
Ve čtvrtek 11. ledna se na Fakultě dopravní ČVUT uskuteční zahájení vernisáže studentských návrhů veřejného prostranství univerzitního kampusu Albertov.

Aktuálně neutěšený prostor kampusu Albertov, kde se nachází několik pracovišť jak ČVUT v Praze, tak i Univerzity Karlovy, se stal předmětem případové studie sdílených zón pro studentky a studenty z Fakulty dopravní a Fakulty stavební ČVUT v Praze. Její výstupy si může veřejnost prohlédnout na výstavě studentských návrhů.

Univerzitní kampusy představují ideální prostředí pro aplikaci konceptu sdílených zón, resp. urbanisticko-dopravního přístupu k realizaci veřejných prostranství založeného na integrovaném využívání tohoto prostoru všemi druhy uživatelů. Jejich cílem je vytvořit kvalitní podmínky pro pohyb chodců či cyklistů při výrazném zvýšení architektonické kvality veřejného prostranství, a to bez nutnosti vyloučení automobilové dopravy. Principy sdílené zóny jsou navíc osvědčené stovkami realizací v rámci ostatních zemí EU, ale například i v USA či na Novém Zélandu.

Od 1. 1. 2024 je koncept sdílené zóny (shared space) začleněn do Zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, což je výsledek práce odborníků ČVUT v Praze, Ing. Vojtěcha Novotného, Ph.D. (ČVUT FD), a doc. Ing. arch. Karla Hájka, Ph.D. (ČVUT FSv), kteří mimo jiné prokázali důležitost propojování jednotlivých oborů za účelem zvyšování kvality života nás všech. Samotné ČVUT od počátku aktivně podporovalo zavedení sdílené zóny do českých právních norem a jsme právem hrdí, že se to podařilo.

Aby absolventky a absolventi obou fakult měli možnost se seznámit s tímto novým přístupem navrhování veřejných prostranství, vznikl na Fakultě dopravní nový volitelný předmět „Navrhovaní veřejných prostranství dle principů Shared Space“, ve kterým si studentky a studenti mohou vyzkoušet reálné navrhování sdílené zóny na konkrétní případové studii, a to v mezioborových týmech „dopravních inženýrů“ (studentky a studenti ČVUT FD) a „architektů/urbanistů“ (studentky a studenti ČVUT FSv).

„Veřejná prostranství nejsou jen dopravní infrastrukturou, ale mají řadu dalších funkcí. Proto jakýkoliv uliční prostor či veřejné prostranství by mělo být vždy navrhováno minimálně ve spolupráci urbanisty-architekta a dopravního inženýra. To je praxe, která často v Česku chybí, a proto jsme rádi, že alespoň studenti obou fakult si takovou spolupráci mohou vyzkoušet a následně ji pak uplatňovat ve svém dalším profesním životě,“ říká k novému předmětu Ing. Vojtěch Novotný, Ph.D.

Na tento úspěšný projekt hodlá Fakulta dopravní navázat i vznikem nového bakalářského studijního oboru explicitně zaměřeného na udržitelnou mobilitu a kvalitu života.

Návrhy studentů na revitalizaci kampusu Albertov v souladu s principy sdílených zón bude možné zhlédnout denně od 11. 1. 2024 v budově Fakulty dopravní ČVUT v Praze (Horská 3, 4. patro budovy B) až do 2. 2. 2024, kdy mimo jiné Fakulta dopravní pořádá Den otevřených dveří.

Podrobnější informace o sdílené zóně najdete na www.sdilenazona.cz.Autor: TZ, red

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

Včera v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

Včera v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

Včera v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

Včera v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

Včera v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru